ZAJĘCIA CHEMII W LABORATORIUM PRZYSZPITALNYM W NOWOGARDZIE

W poniedziałek 3 października klasa I b razem z wychowawczynią panią Jolantą Burewicz w ramach lekcji chemii udała się do laboratorium przyszpitalnego. Zajęcia rozpoczęły się o godzinie 11: 50 i trwały do godziny 12:35.

Po przyjściu do pracowni zostaliśmy powitani przez panią kierownik Sylwię Pietrzak, która oprowadziła nas po całym obiekcie. Pani kierownik zaproponowała przedstawienie drogi, jaką pokonuje krew od jej pobrania od pacjenta, aż do wydrukowania wyniku. Na ochotnika zgłosiła się nasza koleżanka Natalia. Oddała krew do badania i to właśnie na jej przykładzie oglądaliśmy obróbkę krwi i pracę pań laborantek.
      Przez cały pobyt w laboratorium uczniowie w skupieniu i z zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu, dowiadując się coraz to ciekawszych informacji. Przeszli przez pięć pomieszczeń i w każdym z nich pokazano, jakie badania można wykonać. Oprócz podstawowych, czyli OB, morfologia, jonogram, poziom hormonów, badanie moczu, najbardziej zaciekawiło uczniów określanie grupy krwi i praca laboranta przy pracy z krwią do przetaczania. W trakcie rozmowy dowiedziano się także, jakie studia należy ukończyć, aby móc pracować w zawodzie analityka medycznego.
      Na zakończenie spotkania pani kierownik na przykładzie wyników Natalii pokazała, jak należy je poprawnie odczytać.
      Następnego dnia na podobne zajęcia laboratoryjne udała się klasa II b ratowniczo-medyczna. Na ochotnika do pobrania krwi zgłosiła się Kornelia. Uczniowie tej klasy otrzymali również wiele cennych informacji na temat pracy analityka.
      Laboratorium przyszpitalne pracuje 24 godziny na dobę. Badania wykonywane są bez przerwy. Praca laboranta jest bardzo odpowiedzialna, nie może tu być miejsca na najmniejszą pomyłkę. Jesteśmy wdzięczni pani kierownik Sylwii Pietrzak oraz wszystkim paniom pracującym w laboratorium za serdeczne przyjęcie i bardzo ciekawe lekcje.