STRAŻAK Z WYSPY PRZETRWANIA OSTRZEGA PRZED CZADEM !!!

14 grudnia młodzież naszej szkoły spotkała się z panem Piotrem Krystkiewiczem, strażakiem pochodzącym z okolic Nowogardu, znanym również jako uczestnik programu telewizyjnego „Wyspa przetrwania”.

Pan Piotr chce wykorzystać fakt, iż jest osobą rozpoznawalną dzięki występowi w telewizji i dotrzeć do jak największej liczby osób z ostrzeżeniem przed zatruciem tlenkiem węgla. Każdego roku, głównie w sezonie grzewczym, ginie wiele osób zatrutych czadem. W gwarze strażaków jest to „słodka śmierć”. Czad jest gazem bez barwy i bez zapachu. Człowiek wdychając czad staje się ociężały, obojętny, rozleniwiony, czasem czuje ból głowy. Pan Piotr pokazał czujniki czadu, wyjaśnił zasady ich działania i zachęcał do kupna po to, aby zminimalizować możliwość zatrucia.
      Pan Piotr jest przede wszystkim strażakiem. Służba strażaka trwa 24 godziny. W tym czasie odbywają się szkolenia, ćwiczenia, zajęcia sportowe i oczywiście wyjazdy do pożarów. Pan Piotr pokazał uczniom sprzęt strażacki, maskę gazową z butlą, wysokie buty, hełm z latarką i okularami, ubranie nakładane w czasie akcji. Od chwili ogłoszenia alarmu strażak ma 30 sekund na całkowite ubranie się i wyjazd z jednostki. Każdy ma też włączony „czujnik bezruchu”; gdy strażak w czasie akcji nie rusza się przez kilka sekund, czujnik włącza się informując innych o pozycji poszkodowanego strażaka.
      Pan Piotr opowiedział również o swojej przygodzie z „Wyspą przetrwania”. Pokazał zdjęcia z nagrań i przedstawił kulisy programu.
      Młodzież była pod wielkim wrażeniem opowieści pana Piotrka. Zwierzył się również, iż był uczniem naszej szkoły i z wielkim sentymentem wspomina naukę w niej. Wzruszył nas też stwierdzeniem, że wykonywany przez niego zawód strażaka jest najpiękniejszym zawodem na świecie.

J. Burewicz