UCZENNICE I LO DELEGATKAMI NA XXIV SESJĘ SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY!


       W czwartek, 27 września br., w sali obrad Sejmu Rzeczypospolitej odbyła się XXIV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zaplanowane na 1 czerwca posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży, z inicjatywy Kancelarii Sejmu zostało przełożone właśnie na 27 września. Delegatkami na Sejm Dzieci i Młodzieży XXIV sesji były także uczennice I LO w Nowogardzie – Weronika Tretiak oraz Dominika Głąbecka, opiekunem dziewcząt podczas zmagań konkursowych była p. Natalia Szurgot.


       Otwarcia tegorocznej sesji dokonał marszałek Sejmu Marek Kuchciński, przy tej okazji, przypomniał, że w 2018 r. Polska obchodzi historyczne rocznice o doniosłym znaczeniu: 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej oraz 100-lecie odzyskania niepodległości.
      Tuż przed obradami młodzieży, wystąpienia wygłosili rzecznik praw dziecka Marek Michalak, Mateusz Szpytma - zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Beata Jancarz-Łanczkowska z Ośrodka Rozwoju Edukacji. Natomiast na przygotowane wcześniej przez młodzież pytania do Minister Edukacji, odpowiadał podsekretarz stanu Maciej Kopeć.
      Następnie odbyła się debata o projekcie uchwały, po której zakończeniu uczestnicy tegorocznej sesji, w głosowaniu zdecydowali o jej przyjęciu.
      Nim młodzi parlamentarzyści zasiedli w ławach sejmowych, młodzież miała możliwość spotkania i rozmowy z posłami klubów parlamentarnych w Sali Kolumnowej.
      Sejm Dzieci i Młodzieży (SDiM) liczy 460 posłów. Organizacja izby wzorowana jest na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Debata plenarna oraz poprzedzające ją prace komisji odbywają się według wcześniej uchwalonej ordynacji wyborczej oraz Regulaminu Sejmu Dzieci i Młodzieży. SDiM jest projektem edukacyjnym, konkursem, w którym nagrodą dla najlepszych 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski jest udział w obradach w Sali Posiedzeń Sejmu. Jest on skierowany do uczniów w wieku 13-17 lat.
      Młodzi posłowie, wyłonieni w konkursie dla uczniów, po raz pierwszy zasiedli w sejmowych ławach w 1994 roku z inicjatywy Kancelarii Sejmu oraz prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej. Był to pierwszy dziecięco-młodzieżowy parlament w Europie.
      Podczas krótkiego pobytu w stolicy, był też czas na zwiedzanie najważniejszych miejsc.