KLASA I B Z WIZYTĄ W LOTNICZYM POGOTOWIU RATUNKOWYM

W dniu 18 lutego, uczniowie klasy I B - o profilu ratowniczo-medycznym pod opieką wychowawcy klasy p. Roberta Sadkowskiego oraz p. Jolanty Machut w ramach zajęć edukacyjnych odwiedzili bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Goleniowie. O specyfice służby, zadaniach, jakie stoją przed załogą śmigłowca opowiadał dyrektor LPR, który jest także ratownikiem medycznym i członkiem załogi śmigłowca, pan Robert Hełminiak.

Młodzież obejrzała pomieszczenie, w którym przyjmowane są wezwania do lotu śmigłowca. Uczniowie szczegółowo poznali procedury startu śmigłowca, jak i zasady bezpieczeństwa podczas wejścia i wyjścia z jego pokładu.
      Uczniowie zapoznali się ze sprzętem znajdującym się na pokładzie śmigłowca, który służy załodze do ratowania zdrowia i życia poszkodowanych w różnych sytuacjach, jak i z procedurami wdrażanymi w postępowaniu przedszpitalnym u pacjentów znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia.
      Każdy z uczniów mógł wsiąść do śmigłowca, ale także mógł zmierzyć się z ”ciężarem” sprzętu, jaki załoga musi czasami zabrać, by dotrzeć bezpośrednio do poszkodowanego. Jak się okazało, plecak zaopatrzony w sprzęt medyczny, butla z tlenem, czy też defibrylator stanowią nie lada wyzwanie dla załogi, która musi się czasami przedzierać do poszkodowanego przez miejsca niedostępne, w lesie, czy też w centrum zatłoczonego miasta, tam, gdzie nie ma możliwości lądowania bezpośredniego.
      Nie zabrakło również wzmianek o przypadkach szczególnych, z którymi załoga spotkała się w swojej codziennej pracy. Podczas pobytu, uczestnicy mogli obejrzeć, lądujący śmigłowiec po zakończonej akcji ratunkowej, co wyjątkowo zapadło w pamięci uczniów.
      Pomysł realizacji zajęć na terenie bazy LPR był możliwy dzięki Panu dr. Wojciechowi Włodarczykowi, który jest jednym z członków załogi śmigłowca LPR i pracuje również w Zespole Wyjazdowym Ratownictwa Medycznego.

J. Machut