Uczniowie klas policyjnych z wizytą w Oddziale Prewencji Policji w Szczecinie – w ramach projektu "Bezpieczna +"

Dzięki uprzejmości Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie p. insp. Ryszarda Gana, w minioną środę, uczniowie klas policyjnych uczestniczyli w zajęciach na terenie Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie zadania w służbie realizują funkcjonariusze w tego typu jednostce, jakim sprzętem dysponują w trakcie służby, uczniowie mieli również możliwość uczestniczyć w ćwiczeniach praktycznych pododdziału Policji.

Dowódca OPP insp. Ryszard Gan opowiedział o strukturze jednostki oraz o zadaniach, jakie realizują policjanci Oddziału. Szczeciński Oddział Prewencji Policji dzieli się na 3 kompanie, na każdej kompanii są 4 plutony. Do zadań Oddziałów prewencji należą głównie zabezpieczenia różnych imprez, imprez masowych, meczów piłkarskich, manifestacji, przemarszów oraz służba patrolowa.
      Nasi uczniowie wzięli także udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy i opatrywania ran przygotowanych przez policjantów Zespołu Medycznego OPP w Szczecinie. Licealiści mieli także okazję, w obecności doświadczonych instruktorów wyszkolenia strzeleckiego, przyjrzeć się z bliska jednostkom broni użytkowanym przez funkcjonariuszy OPP. Każdy z uczniów mógł również założyć zestaw przeciwuderzeniowy, czyli kamizelkę i ochraniacze nóg i rąk.
      Szczególnie atrakcyjnym dla młodzieży punktem zajęć była możliwość udziału w ćwiczeniach praktycznych pododdziału Policji. Uczniowie mogli wspólnie z funkcjonariuszami uczestniczyć w elementach szkoleniowych, głównie pod kątem zabezpieczeń, czyli działania pododdziałem zwartym w różnych warunkach i sytuacjach. Używa się przy tym rożnego rodzaju środków przymusu bezpośredniego m.in począwszy od pałki szturmowej, ręczne miotacze gazu, broń gładkolufowa skończywszy na armatce wodnej.
      Dla młodych adeptów klas policyjnych szczególnie motywującym był fakt, że w gronie funkcjonariuszy OPP spotkali także naszych absolwentów, którzy przed laty także uczęszczali do klasy policyjnej naszego liceum.

J. Machut