WIOSENNA WYPRAWA DO OSKAR – PICHT GYMNASIUM!


       We wtorek i ¶rodę (29.05- 30.05.2018), 16 uczniów naszego LO pojechało do Pasewalku w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieżowej. Warto przypomnieć, że współpracujemy z niemieckim gimnazjum od 1998 roku!


       Na pocz±tek zwiedzili¶my z przewodnikiem historyczne miejsca w Pasewalku. Następnie nasi niemieccy koledzy zorganizowali dla nas zajęcia tematycznie zwi±zane z dum± ich szkoły – wahadłem Foucaulta. Zaprezentowali osi±gnięcia grupy Spektrum der Physik. Ponadto uczniowie wspólnie uczestniczyli w zajęciach, podczas których tworzyli kronikę spotkania. Po południu grali¶my drużynowo w kręgle. Mogli¶my się wykazać sprawno¶ci± (ale nie każdy zyskał wybitne wyniki, np. ja??). Elementem integracji były również wieczorne tańce przygotowane przez miło¶ników tańca oraz grill. W tym dniu dodatkow± atrakcję stanowiło zwiedzanie Eisenbahnerlebniszentrum – Lokschuppen, czyli starej lokomotywowni. Oprócz starych lokomotyw, oczywi¶cie, zgromadzono tam min. mnóstwo telefonów – od takich na korbkę, poprzez dawne komórki, które mie¶ciły się w walizce, aż po bardziej współczesne modele. Ciekawostk± jest to, że tam w starych wagonach sypialnych znajduje się hostel – tam nocowali¶my.
      Następnego dnia (mimo upału) odbyły się zajęcia muzyczne, podczas których polscy i niemieccy uczniowie uczyli się grać znan± wszystkim piosenkę „Jeste¶ szalona” ??, która szczególnie podobała się niemieckim nauczycielkom. Uczestniczyli¶my też w zajęciach Zumby. Potem była pizza i bardzo serdeczne pożegnanie.
      Organizatorkami wymiany były p. Dorota Borzeszkowska- Buriak oraz p. Beata Pietruczyk). Wymiana polsko- niemiecka jest prowadzona według wytycznych Euroregionu POMERANIA (polsko- niemiecka współpraca młodzieży), stamt±d również otrzymujemy dotację, tam składamy wnioski na kolejne programy.
      Pozdrawiam uczestników wymiany – spisali się doskonale, dali dobry przykład swoim zachowaniem. Zachęcam również innych uczniów do wzięcia udziału w takich wycieczkach! A w przyszłym roku szkolnym czeka nas ważne wydarzenie – 20 rocznica naszej wymiany - liczę na zaangażowanie

Dorota Borzeszkowska-Buriak