SPOTKANIE Z MEDALISTAMI PARAOLIMPIADY W RIO

"Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy jeżeli nie pozwolimy, by pokonał nas lęk przed własną słabością"

(Jan Paweł II)

29.09.2016 r. w Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowogardzie odbyło się spotkanie pod hasłem „Wygraj życie dzięki marzeniom”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. uczniowie I LO z klasy IC (o profilu policyjnym). Spotkanie utrzymane w charakterze pogadanki połączonej z prezentacjami krótkich sekwencji filmowych (będących montażem autentycznych scen ) miało na celu przedstawienie młodzieży kwestii niepełnosprawności z perspektywy osób siedzących na wózku inwalidzkim, osób, które na własnej skórze przeżyły wypadek, który na zawsze zmienił ich życie, osób, dla których wypadek nie stał się końcem, osób, które ze swoimi doświadczeniami nie zamknęły się w czterech ścianach swojego domu. Wydawać by się mogło, że bycie osobą niepełnosprawną to codzienne zmaganie się ze sprawami, które dla pełnosprawnego człowieka są oczywiste, to życie w odosobnieniu, to oglądanie życia przez szybę własnego pokoju, to ciągła walka z barierami, przeszkodami. Prowadzący to spotkanie są świadectwem na to, że wcale tak nie jest, a na pewno nie musi tak być. Ciekawym elementem był pokaz walki szermierczej, zapoznanie uczniów z podstawowym krokiem szermierczym, z przywitaniem się zawodników oraz komendami sędziowskimi. Ukoronowaniem spotkania były zawody między uczniami Gimnazjum nr 1 a uczniami I LO . Zawody były o tyle nietypowe, że od początku do końca pojedynki odbywały się na wózkach inwalidzkich. Zawody budziły wiele emocji, uczniowie z obu szkół robili wszystko, aby wygrać zapominając o tym, że nie mogą się poruszać, nie mogą wstać z wózka.
      Myślę, że dzięki temu spotkaniu udało się przełamać wiele stereotypów, nauczyć młodzież innego spojrzenia na kwestię niepełnosprawności, nauczyć zrozumienia innego człowieka. Moderatorem spotkania był Stefan Makowski – znakomity szermierz paraolimpijski oraz trener szermierki z wieloletnim doświadczeniem a jednym z zaproszonych gości Rafał Treter – młody zawodnik szermierki na wózkach i koszykówki.
      Wiele krajów stworzyło dobrze działający system, który wspiera swoich sportowców przeznaczając ogromne środki finansowe na sprzęt, treningi, przygotowanie psychiczne i fizyczne swoich zawodników. Niestety, polski system wspierania zawodników paraolimpijskich nie wypada w tym porównaniu najlepiej.
      Aby Rafał Treter mógł otrzymać od sponsorów nowy wózek musi zostać spełniony jeden warunek, Rafał musi zebrać bardzo dużo ” lajków” na swojej stronie na Facebooku, dlatego w myśl fragmentu modlitwy:
      „Panie, kiedy nie mam czasu, przyślij mi kogoś, komu mógłbym pomóc przez krótką chwilę...”
      i odpowiadając na gorącą prośbę szermierzy zamieszczamy taką informację dla wszystkich, którzy chcą wesprzeć Rafała w jego dążeniach do spełniania marzeń: każdy „lajk” się liczy, każdy jest kolejnym małym krokiem do realizacji marzenia. Więcej informacji temat Rafała pod adresem:

Monika Werner - Tomasikiewicz