OBÓZ KLAS POLICYJNYCH I LO - ŚWINOUJŚCIE 2020

Tradycyjnie, jak co roku, klasy policyjne ( 117 osób) na początku października (w dniach od 7 do 9) wybrały się na trzydniowy obóz szkoleniowy. Tym razem wybraliśmy się do Świnoujścia. Po podróży autobusami i przeprawie promem zakwaterowaliśmy się w ośrodku GRAAL.

Na początek – musztra i marsz na plac manewrowy nieopodal plaży. Wszystkie klasy pod czujnym okiem sierżanta Andrzeja Gaczkowskiego ćwiczyły ustawienie klas, uroczysty przemarsz oraz rytuał ślubowania klasy pierwszej. Starsze klasy zaprezentowały musztrę paradną. Nasza grupa była fotografowana przez mijające nas osoby, wielokrotnie dopytywano się skąd jesteśmy, kim jesteśmy? Niektórzy turyści z uwagą obserwowali całe ćwiczenia.
      Pogoda tego dnia dopisywała, więc wszystkie grupy wytrwale (i wielokrotnie- nawet wieczorem) ćwiczyły musztrę – pierwszaki uczyły się od klasy drugiej i trzeciej.
      Kulminacją naszego wyjazdu był czwartek, gdyż tego dnia (oprócz musztry oczywiście) zaplanowana była OPERACJA REKRUT, czyli 5- godzinne ćwiczenia w terenie zorganizowane przez firmę KAJTUR POLIGON z Chełma Gryfickiego ( www.kajtur.pl).
       Zadania przypominały szkolenie wojskowe, oto niektóre z nich:
1 „STANOWISKO POZORNE” Zadaniem Uczestników było przygotowanie stanowiska imitującego ważny ośrodek ogniowy przeciwnika (zmyłka).
2 ,,POLE MINOWE” Grupa miała za zadanie zlokalizować i zamaskować miny przeciwpancerne.
3 ,,SNAJPER” Celem było zniszczenie i obezwładnienie ogniem z paintballa laserowego - wrogiego snajpera
4 ,,BYTOWANIE” W tym zadaniu uczestnicy mieli przy pomocy krzesiwa i podręcznych środków rozpalić ognisko.
5 ,,STRZELNICA” Zadaniem całej drużyny było jak najszybciej przy pomocy karabinków ASG wykonać zadanie bojowe.
6 ,,RZUT GRANATEM” Zadaniem było zdobycie jak największej ilości punktów. (wojskowa norma)
7 ,,OBOZOWISKO” Zadaniem było rozłożenie obozowiska z wojskowych pałatek zdolnego pomieścić całą grupę.
8 ,,POGODA ” Zadaniem było przy pomocy wojskowej stacji meteo właściwe określenie kierunku i siły wiatru.
9 ,,AZYMUT” Zadaniem było właściwe określenie przy pomocy busoli artyleryjskiej PAB-2 kierunku, gdzie znajdują się militarne gadżety dla znalazców.
      Trzeba było widzieć z jakim zaangażowaniem 8 drużyn walczyło o przetrwanie i wygraną! Stanowisko naszej gry terenowej przypominało jako żywo poligon, albo plan filmu wojennego. Można było poczuć się rekrutem, szczególnie, że taką atmosferę wprowadzali instruktorzy wydając rozkazy, strofując po „wojskowemu” (każdy uczestnik chyba zapamięta, że dziewczyna to „Mariola”, a chłopak to „Marian”, gdy trzeba przywołać kogoś do ogarnięcia się:) Celem tych ćwiczeń była integracja uczestników, poprzez rozwiązywanie z pozoru prostych zadań w atmosferze przygody. Zadania wymagały jednak ścisłej współpracy interpersonalnej, umiejętności komunikacji i zarządzania dostępnymi zasobami ludzkimi w zespole.
      Oprócz zwiedzania i musztry był też oczywiście czas na integrację, śpiewy przy gitarze, rozmowy z wychowawcami, bycie razem (wyjście do McDonalda...) W piątek jeszcze tylko poranna zaprawa i po śniadaniu już trzeba było wracać do Nowogardu.
Opiekunami klas policyjnych byli: p. Grzegorz Zając (główny organizator wyjazdu), ksiądz Waldemar Piątek, p. Łukasz Podemski, sierżant Andrzej Gaczkowski, p. Piotr Mońka oraz pisząca te słowa Dorota Borzeszkowska- Buriak.

Dorota Borzeszkowska-Buriak