KLASY PRZYRODNICZE NA OBOZIE

W dniach 17-18.06.2021 Uczniowie klas o profilu medycznym wzięli udział w obozie paintballowo-militarnym, podczas którego realizowali założenia programu 24 godzinnego. Uczniowie na dwa dni zamienili się w rekrutów.

Obóz rozpoczął się przygotowaniem zaplecza noclegowego – zadaniem uczestników było rozbijanie wojskowych namioto-pałatek. Następnie, podzieleni na 3 grupy, pod okiem wykwalifikowanych, „bezwzględnych” instruktorów, poznali sztukę kamuflażu, przeszli szkolenie militarne: sprawnościowy wojskowy tor przeszkód oraz OSF zwany, małpim gajem”, zapoznali się z podstawami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na polu bitwy. Przez cały dzień uczniowie realizowali zadania wymagające dużej siły, sprawności, zaangażowania: zjazd na linie nad stawem, pokonywanie przeszkód wodnych i trawersowanie bagien (nie wszystkim udało się wykonać zadanie, wiele osób wpadło do stawu, niektórzy podejmowali próbę kilkakrotnie, wciąż z tym samym efektem), ścianka wspinaczkowa, górskie techniki alpinistyczne.
     Jednym z zadań było zejście w kilkunastometrową przepaść - podczas tego zadania uczniowie poznali wiązanie prostych węzłów ratowniczych i asekuracyjnych. Ogromne emocje wywołał przejazd wojskowym transporterem 6X6 URAL w bardzo ciężkim terenie oraz żyroskop –uczniowie przeszli test na trenażerze dla pilotów i skoczków wojskowych.
     Ważnym punktem programu było zakładanie min i rozminowanie terenu, oraz orientering, następnie uczniowie samodzielnie składali i rozkładali karabin AK-47.
     Kolejnym emocjonującym punktem programu był paintball (uczniowie chętnie wzięli udział w zabawie, tym bardziej, że w „bitwie na kolorowe kulki” uczestniczyły również wychowawczynie klas). Wieczór spędziliśmy przy ognisku, które należało samodzielnie przygotować. Jednak noc nie przyniosła snu ani odpoczynku. Uczniowie mieli nocne warty, oraz uczestniczyli w nocnej grze taktycznej, SPADOCHRONIARZ” - praca z wykorzystaniem noktowizji.
     Następnego dnia nie było czasu na lenistwo. Po wczesnoporannej zaprawie i po wspólnym śniadaniu wszyscy udali się na poszukiwanie skarbów- niespodzianek oraz min przy pomocy elektronicznych wykrywaczy metalu. Na zakończenie obozu wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty przeszkolenia wojskowego w zakresie A1.
     Opiekę nad uczniami sprawowały Monika Werner-Tomasikiewicz, Natalia Szurgot oraz Agnieszka Neryng.
     Ogromne podziękowania dla firmy Kajtur Event (Dariusz Zieliński) za organizację emocjonujących zajęć, które nie tylko zapewniły nam rozrywkę, nauczyły nas wielu nowych czynności, ale przede wszystkim zintegrowały uczestników i ich opiekunów wokół wspólnych działań. Instruktorzy: Przemek, Kamil, Waldek – jesteście Najlepsi. Dziękujemy.
     Uczniowie deklarują chęć wzięcia udziału w kolejnym wyjeździe i zajęciach organizowanych przez firmę Kajtur, więc miniony obóz to dopiero początek owocnej współpracy między naszą szkołą a organizatorem wydarzenia.
     Dziękujemy firmie przewozowej Sokołowski za organizację bezpiecznej podróży. Wielkie podziękowania dla piekarni Pędziszczak za sprzedaż pieczywa w bardzo promocyjnych cenach dla firmy „Agrofirma” a sprzedaż wędlin w „specjalnej” cenie a tym samym pomoc w zorganizowaniu ogniska.

Monika Werner Tomasikiewicz