WYCIECZKA KLAS POLICYJNYCH I LO DO KOŁOBRZEGU


       Tradycyjnie, jak co roku, klasy policyjne na początku października (w dniach od 7 do 9) wybrały się na trzydniowy obóz szkoleniowy. Tym razem zakotwiczyliśmy w Kołobrzegu, w ośrodku WIGA, w poniedziałek około 10 rano.


       Na początek - musztra i marsz do centrum miasta, do Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tam dla wszystkich klas odbyły się zajęcia "Katedra jako tekst kultury". Uczniowie dzięki otrzymanym kartom pracy mogli samodzielnie odszukać zabytki kultury sakralnej ze średniowiecza, opisać je i poddać próbie interpretacji. Szczególnym rarytasem sztuki gotyckiej, który zrobił wrażenie na licealistach był siedmioramienny świecznik w kształcie menory o wysokości 4 metrów- pochodzi z 1327 roku i jest jednym z pięciu takich na świecie. Dyskutowaliśmy nad jego bogatą symboliką. Mam nadzieję, że widać atmosferę pracy i skupienia na zdjęciach.
     Pogoda tego dnia dopisywała, więc wszystkie grupy wytrwale (i wielokrotnie- nawet wieczorem) ćwiczyły musztrę - pierwszaki uczyły się od klasy drugiej i trzeciej. Odbyły się również zajęcia sportowe i matematyczne.
     Wtorek niestety powitał nas deszczem. Mimo to odwiedziliśmy pobliską Jednostkę Remontową. Tam również ćwiczyliśmy musztrę na placu manewrowym oraz zostaliśmy oprowadzeni przez żołnierzy tej jednostki po niektórych obiektach. Oglądaliśmy hale, w których remontuje się pojazdy wojskowe, słuchaliśmy ciekawostek związanych z uzbrojeniem armii. Niestety nie wolno było robić tam zdjęć. Tego dnia wybraliśmy się również do Muzeum Oręża (w strugach deszczu…). Tam oglądaliśmy historyczne umundurowanie wojska polskiego, broń, rzeczy codziennego użytku zabierane przez żołnierzy na front. Ciekawostką dla nas było miejsce poświęcone patronce I LO, czyli ppor. Emilii Gierczak, która poległa w walkach o Kołobrzeg w 1945 roku. Mogliśmy przeczytać jej ostatni list do matki, zobaczyć dokumenty i miejsce pochówku. Deszcz trochę pokrzyżował nam plany, nie mogły odbyć się zajęcia sportowe w tym dniu, ale nie obyło się bez czego? Bez musztry! Podziwiałam wytrwałość naszych uczniów, którzy bez szemrania maszerowali… Na marginesie dodam, że stanowiliśmy w Kołobrzegu swoistą ciekawostkę turystyczną - nasza grupa była fotografowana przez mijające nas osoby, wielokrotnie dopytywano się skąd jesteśmy, kim jesteśmy? Usłyszałam wiele pochlebnych opinii o naszych uczniach. Zrobiliśmy dobre wrażenie!
     Oprócz zwiedzania i musztry był też oczywiście czas na integrację, rozmowy z wychowawcami, bycie razem.
     W środę jeszcze tylko poranna zaprawa, musztra (a jakże:) po śniadaniu i już trzeba było wracać do Nowogardu.
     Opiekunami klas policyjnych byli: p. Grzegorz Zając (główny organizator wyjazdu), p. Emil Grygowski, p.Łukasz Podemski, sierżant Andrzej Gaczkowski oraz pisząca te słowa Dorota Borzeszkowska- Buriak.

Dorota Borzeszkowska-Buriak