NOC FILOZOFÓW - NOC FILMOWCÓW

Pod taką szumną nazwą ukryły się zajęcia, które przygotowałam dla uczniów w ramach unijnego projektu: "Filozofia dziedziną wiedzy podnoszącą kompetencje uczniów szkół ponadgimnazjalnych", a także chciałam nawiązać do tematyki zajęć przedmiotu Edukacja Filmowa i Teatralna, który prowadzę w I LO.

W swoistym maratonie wzięli udział chętni uczniowie z klas II A oraz II B. Nasze spotkanie wyznaczyliśmy na godzinę 18:00. w piątek 27 września. Najpierw przygotowaliśmy klasę, rozłożyliśmy materace na podłodze, przyjęliśmy dogodne pozycje i … do pracy! Najpierw odbyła się rozgrzewka filozoficzna- uczyliśmy się stawiać filozoficzne pytania, zastanawialiśmy się nad refleksjami Pitagorasa i Arystotelesa. W przerwie rozważań - pizza i inne smakołyki. Nie obyło się również bez logicznego myślenia- po omówieniu kolejnego dzieła, pani Basia Papuszka przejęła grupę. Nie ma to jak matematyka o 23.00 w piątek wieczorem! Ale nasi licealiści dali radę, pracowali nad zadaniami bez wytchnienia. Już po północy do refleksji pobudził nas film zrealizowany w oparciu o powieść nagrodzoną Noblem. Jeszcze tylko jakiś horror i… można iść spać. Najwytrwalsi zdrzemnęli się około 5:00.
      W pogodnych nastrojach rozstaliśmy się o 8:00. Jeszcze na drogę rozdałam każdemu uczestnikowi aforyzmy autorstwa wybitnych osób - taki mały zastrzyk dobrej, filozoficznej energii na nowy dzień…
     Dziękuję wszystkim uczestnikom oraz paniom- Joli Machut i Basi Papuszce za pomoc w realizacji zajęć.

Dorota Borzeszkowska-Buriak