UCZNIOWIE I LO NA NOCY BIOLOGÓW W UNIWERSYTECIE SZCZECIŃSKIM

W przeddzień tegorocznych ferii zimowych grupa uczniów z naszej szkoły wraz z p.Ireną Stasiewicz wybrało się na Uniwersytet Szczeciński by móc uczestniczyć w trzech wykładach podczas nocy biologów.

Pierwszym tematem było życie pod lodem. Licealiści obejrzeli prezentacje multimedialną o zimowaniu oraz stadiach przetrwalnikowych zwierząt i roślin wodnych. Poruszane były również właściwości termiczne wody. Uczniowie mieli możliwość pracować przy binokularach i mikroskopach. Następnie udali się na Biochemicznego Sherlocka Holmesa, gdzie mogli poczuć się jak technicy kryminalistyki. Tematami przewodnimi były:
      1. Czy to krew, czy też nie? Badany materiał dowodowy.
      2. Tajemnice śliny, czyli jak Sherlock Holmes tropi przestępcę chusteczką higieniczną?
      3. Kropla moczu - niezwykły ślad biologiczno - kryminalistyczny.
      4. Zdradzi Cię... odcisk Twojego palca...
      Niesamowite kwiaty - to temat ostatniego wykładu. Młodzież dowiedziała się jakie sztuczki stosują kwiaty, by zwabić zapylacza oraz mieli możliwość poznania nietypowych i dziwnych kwiatów w świecie roślin. Na koniec obejrzeli jeszcze krótką prezentację na temat roślin doniczkowych. Dla maturzystów była to ciekawa forma powtórzenia wiadomości a dla uczniów klas drugich atrakcyjna lekcja biologii.

Irena Stasiewicz