UCZNIOWIE I LO NA KOLEJNYCH WYKŁADACH NA POMORSKIM UNIWERSYTECIE MEDYCZNYM W SZCZECINIE

W piątkowy wieczór, 10 listopada, uczniowie klas maturalnych I LO, po raz kolejny uczestniczyli w cyklu wykładów w ramach projektu MAM-PUM. W gronie prelegentów, jako pierwszy swój wykład z zakresu psychiatrii wygłosił prof. Jerzy Samochowiec, wykładowca PUM.

Profesor przedstawił słuchaczom charakterystykę dziedziny psychiatrii, opowiedział m.in.: o modelu zaburzeń psychotycznych, przebiegu klinicznym schizofrenii, a także o wpływie stresu na mózg. Statystyki, które przedstawił profesor są dość niepokojące, wszystko bowiem wskazuje na to, że co 4 z nas w najbliższym czasie będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym. Prof. Samochowiec, jako praktyk, zachęcał także do przetestowania się w celu wykrycia pierwszych psychoz, o szczegółach na stronie:www.schi-found.pl Drugim prelegentem piątkowego zjazdu słuchaczy projektu MAM-Pum był neurolog prof. Przemysław Nowacki, wykładowca PUM, którzy omówił „Cywilizacyjne uwarunkowania udaru mózgu”. Słuchacze poznali szczegółów czynniki ryzyka udaru mózgu a także wpływu stylu życia a udar mózgu. Trzeba przyznać, że morał tematyki obu wykładów pozostał w pamięci na długo, bo czy aby każdy z nasz w sposób świadomy nie przyczynia się do zwiększenia ryzyka zachorowań na powyższe przypadłości ?...

J. Machut