MAM-PUM - MŁODZIEŻ I LO NA WYKŁADACH W SZCZECINIE

5 stycznia, uczniowie klas maturalnych już po raz kolejny mogli uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w ramach cyklu wykładów MAM PUM.

W każdy pierwszy czwartek miesiąca nasi maturzyści wyjeżdżają do Szczecina aby spotkać się z nauką, posłuchać zasłużonych medycynie profesorów i dowiedzieć się wielu ciekawych i istotnych informacji dotyczących budowy i funkcjonowania ciała ludzkiego. Wiele z tych wiadomości na pewno przyda się na majowym egzaminie z biologii.
      Tym razem tematyka dotyczyła chorób i higieny jamy ustnej ze szczególnym uwzględnieniem zębów. Wysokiej klasy specjaliści, profesorowie, doktorzy prowadzili wykłady pt. „Zdrowie w zębach zapisane”. Pani dr n. med. Małgorzata Tomasik opowiedziała o tym, dlaczego ludzie zgrzytają zębami i je zaciskają- czyli czym jest bruksizm. Inne ciekawe tematy to: Ortodoncja – mariaż fizyki z biologią przedstawiony przez dr n. med. Joannę Janiszewską-Olszowską. Pani prof. dr hab. n. med. Elżbieta Dembowska mówiła o recesji dziąsła w aspekcie estetyczno-klinicznym a dr hab. n. med. Alicja Nowicka o miazdze zęba jako barierze ochronnej organizmu. Dr n. med. Anna Jarząbek opowiadała o urazach zębów u dzieci a dr n. med. Grzegorz Trybek przedstawił wykład o chirurgii w stomatologii. I było coś, co bezpośrednio jeszcze naszej młodzieży nie dotyczy, wykład pt. „Trzeci komplet zębów” pani prof. dr hab. n. med. Katarzyna Grocholewicz.

J. Machut