BEZPIECZNA +, wizyta uczniów I LO w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Goleniowie

15 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Po bardzo szczegółowym sprawdzeniu przez straż graniczną młodzież została wpuszczona na teren lotniska.

Uczniowie zostali zapoznani z procedurami przyjęcia zgłoszenia o wypadku, startu i lądowania śmigłowca ratowniczego. Mieliśmy okazję z bliska obejrzeć śmigłowiec przystosowany do transportu chorych i poszkodowanych w wypadkach. Praca załogi LPR jest bardzo stresująca i odpowiedzialna, gdyż to oni po przylocie na miejsce wypadku muszą dokonywać segregacji pacjentów i bezpiecznie przetransportować ich do szpitala. W spotkaniu z uczniami naszej szkoły uczestniczył dowódca załogi, pilot i ratownik medyczny; szczegółowo opowiadali o swojej pracy na lotnisku. Opowiadali też o swojej drodze zawodowej, która doprowadziła ich do pogotowia lotniczego. Okazało się, iż rozmawiający z nami pilot pan Malinowski pochodzi z Nowogardu i jest absolwentem naszej szkoły. Z kolei ratownik medyczny pan Dawid Surowicz jest również wykładowcą na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym i zaprasza wszystkich do studiowania w Szczecinie. Wyjazd na lotnisko w Goleniowie przybliżył nam pracę ratownika medycznego i pokazał, jak trudna, niebezpieczna i odpowiedzialna jest praca całej załogi.

J. Burewicz