UCZNIOWIE I LO UCZESTNICZYLI W DNIU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI


       Liceum Ogólnokształcące im. ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie po raz kolejny wzięło udział w Ogólnopolskim ''Dniu Przedsiębiorczości'', który odbył się w środę 20 kwietnia. To już XIII edycja programu, który realizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Uczniowie naszego liceum odbyli jednodniową wizytę w wybranym przed siebie miejscu pracy, dzięki czemu mogli zweryfikować swoje wyobrażenia o wymarzonym zawodzie oraz pozyskać informację o wykształceniu, umiejętnościach lub predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu.


      Nasi uczniowie odwiedzili Komisariat Policji w Nowogardzie i Maszewie oraz Komendę Powiatową Policji w Goleniowie. Zwiedzili budynek jednostki oraz zapoznali się ze specyfiką służby w Policji. Uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się pracy funkcjonariuszy, obejrzenia radiowozów i miejsc dla osób zatrzymanych. Uczestniczyli również w interwencji, co wzbudziło jeszcze większe zainteresowanie naszych uczniów pracą w tym właśnie zawodzie. Uczniowie wybrali się na codzienny patrol z policjantami po rejonach miasta. Odwiedzili również Szkołę Podstawową w Strzelewie, gdzie prowadzona była prelekcja na temat zagrożeń w sieci i konsekwencjach prawnych. Nie mogło obyć się także bez dokładnego zapoznania się ze sprzętem i elementami umundurowania policjanta. Tak precyzyjnie pokazana praca policjanta z pewnością skłoni naszych uczniów z klas policyjnych do podjęcia tak trudnej decyzji dotyczącej dalszego rozwoju zawodowego.
      Spora część uczniów postanowiła się sprawdzić w roli opiekuna. Wybrali się do ''Zielonego Przedszkola'' w Nowogardzie, gdzie pomagali Paniom w opiece nad dziećmi. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością organizując małym szkrabom wiele atrakcji i zabaw. Nie obyło się bez tańców i śpiewów. Licealiści świetnie wczuli się w rolę opiekunów. Następnie wraz z nimi udali się do nowogardzkiego lasu, gdzie mogli pokazać jak należy dbać o nasze środowisko naturalne i ekosystem. Dzieci z pewnością zapamiętają i wykorzystają wiedzę, którą przekazali im, nasi uczniowie.
      Swoją pomoc okazały nam również firmy remontowo-budowlane w Goleniowie i Wołowcu oraz Hurtownia Podkowa z artykułami przemysłowymi w Nowogardzie. Uczniowie zapoznali się z ciężką pracą, związaną z wykonywaniem obowiązków w takich przedsiębiorstwach. Młodzież miała możliwość zapoznania się ze sprzętem jakim dysponowały wymienione wyżej firmy, mogli przyjrzeć się z bliska pracy pracowników oraz im pomóc. Mieli okazję zobaczyć, jak tworzy się faktury dzięki różnym programom internetowym. Faktury są działalnością praktycznie każdej firmy, więc z pewnością wiedza, którą zdobyli nasi uczniowie im się przyda.
      Młodzież podjęła się również pracy w Sklepach Spożywczo-Przemysłowym w Goleniowie i Nowogardzie. Zapoznali się z obowiązkami, należącymi do sprzedawców i z chęcią służyli im pomocą. Uczniowie układali towary na pułkach oraz wybrali się do Hurtowni Artykułów Spożywczych i Przemysłowych. Była to dla nich również lekcja kultury osobistej i manier, których nam nigdy nie powinno brakować. Uczniowie wykazali się dużą cierpliwością do klientów, których musieli jak najlepiej obsłużyć.
      Dziękujemy serdecznie wszystkim firmom, pracodawcom i pracownikom zaangażowanym w te przedsięwzięcie oraz za okazanie nam pomocy, za wyrozumiałość i czas, który poświęciliście w przygotowanie dla nas różnych atrakcji i podzielenie się z nami swoją wiedzą na temat wykonywanego zawodu. Dzięki Państwu mogliśmy zapoznać się z organizacją i zrządzaniem firmą. Zdobyliśmy wiedzę, która z pewnością przybliży nas do podjęcia decyzji związanej z naszą przyszłością i z zawodem, który będziemy wykonywać.