STRAŻOMANIA - DĘBICE 2017

W dniu 30.04. 2017 przy Szkole Podstawowej im. J Kusocińskiego w Dębicach odbył się Festyn Strażacki pod nazwą "STRAŻOMANIA". Festyn ten był efektem projektu napisanego w ramach konkursu dotacyjnego Akademii Lokalnych Animatorów /ALA/-OWES Szczecin. Celem tego projektu było uzyskanie dofinansowania do wyposażenia Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która utworzona została przy Szkole w Dębicach oraz promowanie zawodu strażaka.

Festyn rozpoczął się uroczystą mszą celebrowaną przez proboszcza Marka Romańczuka w naszym kościele. Następnie młodzież oraz goście zaproszeni przeszli na teren Szkoły, gdzie czekało wiele atrakcji -pokazy strażackie Młodzieżowej Drużyny oraz OSP Dębice, pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu strażaków oraz młodzieży uczącej się na kierunku ratowniczym w I LO w Nowogardzie. Po tym pokazie młode ratowniczki pod czujnym okiem swojej nauczycielki pani Agnieszki udzielały wszystkim zainteresowanym instruktażu pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci wzięły udział w quizie dotyczącym zasad zachowania się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu, rozstrzygnięto konkurs na wiersz o pracy strażaka. W Kąciku Strażaka można było oddać się twórczości malarskiej, w Fotobudce zaś można było zrobić sobie zdjęcie w stroju strażackim. Przygotowana została również wystawa zdjęć z dotychczasowych działań OSP Dębice. Dla najmłodszych przygotowano zabawy i pląsy przy muzyce. Zatańczono też "strażacką zumbę". Chętni mogli obejrzeć panoramę Dębic z wysięgnika, który dzięki Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej z Goleniowa "zaszczycił nas swoją obecnością" W międzyczasie można było posilić się pyszną grochówką, kiełbaską i kaszanką z grila oraz słodkościami z kawiarenki. Festyn zakończył się wspólną zabawą taneczną. Pogoda dopisała i humory również. Było radośnie i bardzo sympatycznie.

J. Machut