EMULSJE, OLEJE, FERMENTACJE
CZYLI O DOŚWIADCZENIACH NA CHEMII

Cóż to za hałas pod 16? Śmiech, krzyki, oklaski?! Czyżby nie było nauczyciela? Nie, to Jakub z Darią robią doświadczenia. Na bardzo prostych przykładach tłumaczą kolegom, na czym polega proces fermentacji mlekowej, octowej a także alkoholowej.

W naszej szkole każdy może przygotować na lekcję chemii prezentację materiału, który go interesuje. Jeśli doświadczenia są skomplikowane lub niebezpieczne - pomaga nauczyciel. W tym roku szkolnym wielu uczniów skorzystało z tej możliwości. Klaudia Lubczyńska przeprowadziła doświadczenie, w którym udowodniła, że fosforany stosowane do zmiękczania wody są szkodliwe dla roślin. Rzeżucha podlana wodą z fosforanami nie urosła. Z kolei Beata Husiatyńska w formie prezentacji omówiła składniki kosmetyków oraz dodatki do żywności( również te z symbolem E). Wszyscy dowiedzieli się, że koszenila - czerwony barwnik występujący w środkach spożywczych, powstaje ze zmielonych owadów; sprawdźcie skład czerwonego kisielu, czy jogurtu.
      Daria i Justyna z I a też przygotowały dwie prezentacje, jedną o emulsjach, a drugą typowo chemiczną - jak wykryć skrobię, oleje naturalne i białka w produktach spożywczych.

Było ciekawie, było inaczej, były oceny :)

Zapraszamy do galerii.

Paulina Kluczewska Daria Łakoma