ROK SZKOLNY 2018/2019


26.04.2019 r.
WYDAWANIE ŚWIADECTW UKOŃCZENIA SZKOŁY
Drodzy absolwenci!
Dyrekcja szkoły informuje, że odbiór swiadectw ukończenia szkoły odbedzie się w poniedziałek, 29 kwietnia br. o godz. 15.00.
Świadectwa wydawać będą wychowawcy klas na spotkaniach klasowych.
Zapraszam wszystkich zainteresowanych do udziału w ostatniej lekcji wychowawczej.
Karina Surma
dyrektor szkoły
24.04.2019 r.
W dniu 25 kwietnia 2019 r. większość zajęć zostaje odwołana, z uwagi na strajk nauczycieli i absencję chorobową. Do dyspozycji uczniów pozostają w szkole: dyrektor, psycholog i pedagog i czynna jest biblioteka. Zgodnie z planem odbędą się zajęcia j. polskiego i WOK-u z p. Kasią, w-f z p. Łukaszem oraz WOS i historia z p. Wiktorem. Zapraszam na zajęcia z tymi nauczycielami. Proszę uczniów i rodziców o wyrozumiałość Z poważaniem Karina Surma Dyrektor szkoły
23.04.2019 r.
W dniu 24 kwietnia 2019 r. większość zajęć zostaje odwołana, z uwagi na strajk nauczycieli i absencję chorobową. Do dyspozycji uczniów pozostają w szkole: dyrektor, psycholog i pedagog i czynna jest biblioteka. Zgodnie z planem odbędą się zajęcia j. polskiego i WOK-u z p. Kasią, w-f z p. Łukaszem oraz edukacja policyjna. Zapraszam na zajęcia z tymi nauczycielami.
16.04.2019 r.
W dniu 17 kwietnia 2019 r. większość zajęć zostaje odwołana, z uwagi na strajk nauczycieli i absencję chorobową oraz udział nauczycieli w komisjach w szkołach podstawowych. Do dyspozycji uczniów pozostają w szkole: dyrektor, psycholog i pedagog i czynna jest biblioteka. Zgodnie z planem odbędą się zajęcia j. polskiego i WOK-u dla NI w klasie II a i III c z p. Kasią, a także w-f w klasach III c dz, III a dz. I b dz, I ab ch. Zapraszam chętnych na zajęcia z tymi nauczycielami. Proszę uczniów i rodziców o wyrozumiałość Z poważaniem Karina Surma Dyrektor szkoły
15.04.2019 r.
W dniu 15 kwietnia 2019 r. większość zajęć zostaje odwołana, z uwagi na strajk nauczycieli i dużą absencję chorobową oraz udział nauczycieli w komisjach w szkołach podstawowych.
Do dyspozycji uczniów pozostają w szkole: dyrektor i czynna jest biblioteka.
Zgodnie z planem odbędą się zajęcia j. polskiego i WOK-u dla NI w klasie II a i III c z p. Kasią.
Zapraszam chętnych na zajęcia z tymi nauczycielami.
Proszę uczniów i rodziców o wyrozumiałość
Z poważaniem
Karina Surma
Dyrektor szkoły
10.04.2019 r.
WIZYTA UCZNIÓW KLAS POLICYJNYCH W COSSG W KOSZALINIE W minioną środę, uczniowie klas policyjnych uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. Uczniowie poznali historię polskich formacji granicznych, obejrzeli eksponaty w Sali Polskich Formacji Granicznych. Podczas pobytu zapoznani zostali także z zasadami rekrutacji do służby w Straży Granicznej oraz strukturą formacji. Kluczowym punktem pobytu były zajęcia z zabezpieczeń dokumentów. Udział w zajęciach to element realizowanej w klasach policyjnych edukacji policyjnej. Uczniowie poznają specyfikę służb różnych formacji, co z pewnością poszerza wiedzę nt zadań, jakie realizują funkcjonariusze.
10.04.2019 r.
KONFERENCJA NAUKOWA W KRAKOWIE
W dniach 4-5 kwietnia 2019 roku odbyła się II Konferencja naukowa pt. „Jak uczyć o ubezpieczeniach społecznych? Świadomość ryzyka a ryzyko nieświadomości." Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie był organizatorem konferencji poświęconej upowszechnianiu wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS" dla szkół ponadgimnazjalnych oraz Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" w roku 2018/19. Dyskusje panelowe oraz warsztaty z ekspertami obejmowały tematykę: - promowania przedsiębiorczości oraz świadomości ryzyka w ubezpieczeniach społecznych; - w jaki sposób przejrzysty i dostępny dotrzeć do uczniów z informacjami tak trudnymi a jednak ważnymi dla każdego człowieka; - jak współczesna kultura komunikuje zagadnienia związane z realizacją ryzyk życiowych. Z naszej szkoły w konferencji uczestniczyła p. Barbara Papuszka, nauczyciel przedsiębiorczości. B. Papuszka
5.04.2019 r.
Szanowni Państwo, rodzice, opiekunowie
Dyrektor Szkoły przekazuje do Państwa wiadomości, informację uzyskaną od Kuratorium Oświaty w Szczecinie, dotyczącą akcji strajkowej w szkole. Treść informacji poniżej do pobrania.
Szanowni Państwo, przesyłam informacje, z którymi należy zapoznać rodziców uczniów uczęszczających do Państwa szkoły. Jednocześnie proszę o zwrócenie uwagi na treści dotyczące działań dyrektora w sytuacji, gdy przedszkole przystępuje do akcji strajkowej.
list do rodziców - pobierz
5.04.2019 r.
SUKCES UCZNIÓW I LO PODCZAS ZMAGAŃ NA POLIGONIE DRAWSKIM
W dniach 1-4 kwietnia odbyły się IV Ogólnopolskie Mistrzostwa Klas Mundurowych na poligonie drawskim. W tegorocznej edycji mistrzostw udział wzięło 24 zespoły, przy czym każdy 5-osobowy zespół w swoim składzie musiał posiadać jedną kobietę. Nasza drużyna w składzie: Wiktoria Gruda, Kordian Kodź, Szymon Kaczor, Mateusz Zieliński oraz Jakub Miksa zajęła ostatecznie 4 miejsce. Można byłoby rzec, że najgorsze, bo tuż poza podium. Owszem pozostaje mały niedosyt, niemniej jednak na szkoły, które na stałe współpracują z jednostkami wojskowymi, mają bogate zaplecze dydaktyczne, w postaci własnych strzelnic, oraz wsparcie zawodowych wojskowych, my jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów. Wynik jest poddawany opiniom i komentarzom, wiemy jednak, że przygoda jaką przeżyli uczestnicy na zawsze zostanie ich pamięci. Głównymi konkurencjami podczas zawodów była pętla taktyczna, czyli bieg na dystansie 8 km oraz strzelanie. Celem Mistrzostw Klas Mundurowych na Poligonie Drawskim jest kształtowanie postaw patriotycznych u młodzieży oraz wzrost jakości edukacji obronnej. Opiekunem młodzieży podczas zawodów był pan P. Mońka

4.04.2019 r.
O ŻYCIU I DZIAŁALNOŚCI WINCENTEGO WITOSA
2 kwietnia uczniowie klasy III b uczestniczyli w prezentacji dotyczącej życia i działalności Wincentego Witosa, posła na Sejm II Rzeczypospolitej. Wykład przygotowały uczennice klasy VIII c ze Szkoły Podstawowej Nr 1 Martyna Fedeńczak i Julia Kiedrowska, biorące udział w rekrutacji do tegorocznej Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. (J. Burewicz)

3.04.2019 r.
ZMAGANIA NA POLIGONIE DRAWSKIM CZ 2
Dziś drugi dzień zmagań, nasi uczniowie oddawali dziś strzały do celu z karabinów różnego typu. Teraz zostało już podziwianie sprzętu wojskowego, z którym przybyły liczne jednostki wojskowe. Zapraszamy do TVP3, gdzie można obejrzeć wywiady z naszymi uczniami.
zobacz zdjęcia
3.04.2019 r.
ZMAGANIA NA POLIGONIE DRAWSKIM CZ 1
I wystartowali, nasza drużyna równo o godzinie 9:40 przystąpiła do biegu na 8 km. Do pokonania będą mieli przygotowane zadania: przenoszenie 5 opon samochodowych na dystansie 2x100 m, przenoszenie kłody drewna na dystansie 2x100 m oraz przepiłowanie kłody drewna za pomocą piły moja-twoja. Czekamy na nich na mecie mając nadzieję, że sanitariusze, którzy są z nami na miejscu nie będą dziś działać. (P. Mońka)
zobacz zdjęcia
2.04.2019 r.
UCZNIOWIE KLAS POLICYJNYCH NA POLIGONIE DRAWSKIM
Od wczoraj do 4 kwietnia nasi przedstawiciele z klas policyjnych biorą udział w IV Ogólnopolskich Mistrzostwach Klas Mundurowych na poligonie drawskim. Przed każdą z drużyn zmagania w kilku konkurencjach, my oczywiście kibicujemy naszym uczniom. Wkrótce więcej informacji.

2.04.2019 r.
SREBRO WIKTORII NA TURNIEJU KWALIFIKACYJNYM DO MISTRZOSTW POLSKI JUNIORÓW
30 marca 2019 r. nasza tegoroczna maturzystka Wiktoria Gruda wywalczyła srebro w KUMITE INDYWIDUALNE Kobiety U21 [-55 kg] [min. 4 kyu]. Zawody rozegrane zostały w ramach Pucharu Gryfa - Szczecin - Turnieju kwalifikacyjnego do Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, Juniorów i Młodzieżowców w karate olimpijskim. Wiktorii serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów podczas kolejnych zawodów.

2.04.2019 r.
SOBOTNI PORANEK W SZKOLE
Sobotni poranek z matematyka w klasie I a to okazja do powtórek i utrwalania królowej nauk. Chętni uczniowie mogli uczestniczyć w dodatkowych zajęciach, opiekunem młodzieży była p. B. Papuszka.

2.04.2019 r.
KOLEJNA KOMÓRKOMANIA ZA NAMI
26 marca uczniowie naszego liceum po raz trzeci wzięli udział w akcji rejestrowania potencjalnych dawców komórek macierzystych. Wolontariuszami Fundacji DKMS będącej organizatorem akcji była młodzież z klas III b, II b, I a i I b. Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku i jest największym ośrodkiem dawców szpiku w kraju. W naszej szkole rejestrowali się głównie uczniowie klas trzecich ze względu na ukończone 18 lat. Być może ktoś z nich podaruje osobie oczekującej na przeszczep szpiku szansę na nowe życie. (J. Burewicz)
2.04.2019 r.
UCZNIOWIE I LO NA DNIU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
20 marca 2019 r. odbyła się XVI edycja programu DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI. Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość: odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne, zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu, doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową, zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą. Tradycyjnie i nasi uczniowie wzięli udział w tegorocznej akcji.

1.04.2019 r.
KLASY POLICYJNE UCZESTNICZĄ W ZAJĘCIACH NA STRZELNICY
Jednym z elementów realizowanej edukacji policyjnej jest szkolenie strzeleckie. To pierwsze z wyjść na zajęcia ze strzelania, w którym uczniowie mogli sprawdzić celność strzałów, a także poznać zasady bezpiecznego użycia broni, w maju zaplanowane są kolejne zajęcia.

29.03.2019 r.
POZYTYWNY CHALLENGE W I LO
Blisko 2 tygodnie temu nauczyciel I LO p. Robert Sadkowski zaproponował naszym uczniom udział w akcji, która nosi roboczy tytuł #cleanupthisshitchallenge. Wszystko to w ramach edukacji proekologicznej, gdyż pan Robert jest nauczycielem języka angielskiego, ale również geografii. Pierwowzorem jest akcja ogólnoświatowa pt. "trashchallenge". "Dla mojej inicjatywy wymyśliłem odrębną nazwę, gdyż byłem ciekaw ile osób weźmie w niej udział lokalnie. Zadaniem uczestników jest zrobić zdjęcie stanu przed, po i najlepiej podczas segregacji śmieci żeby mieć pewność, że śmieci nie będą pozostawione np. w lesie. Akcja ma również charakter praktyczny, gdyż uczniowie otrzymują za udział w niej szóstki bądź piątki z wagą 4 (w zależności od ilości zebranych śmieci). Jest to akcja całkowicie dobrowolna i widzę, że cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy sami dobierają się w zespoły 2- lub 3-osobowe" – przyznaje pan Robert. W ramach wyzwań, można także nominować kogoś z grona swoich znajomych. Sam pomysłodawca pan Robert Sadkowski postanowił nominować przedstawicieli lokalnej władzy, wśród nominowanych są m.in. Burmistrz Nowogardu p. #RobertCzapla oraz Wicestarosta Powiatu Goleniowskiego p. #TomaszKulinicz. Uczniowie przyjęli wyzwanie, czekamy na relację nominowanych osób.

25.03.2019 r.
O SPECYFICE PRACY FUNKCJONARIUSZA SŁUŻBY WIĘZIENNEJ
uczniowie klasy III C o profilu policyjnym uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami służby więziennej Zakładu Karnego w Nowogardzie. W trakcie spotkania omówiona została struktura organizacyjna jednostki, specyfika służby funkcjonariuszy SW, zasady naboru do służby oraz zadania, jakie wykonują poszczególne piony w nowogardzkiej jednostce. Uczniowie klasy policyjnej, w trakcie nauki poznają specyfikę służb mundurowych wielu formacji, częstokroć specyfikę inną aniżeli przedstawiana jest w mediach, czy też głośnych produkcjach filmowych. Takie spotkania, pozwalają na poznanie rzeczywistych realiów w służbie i w pełni świadomą decyzję o ewentualnym wstąpieniu w jej szeregi.

13.03.2019 r.
PODZIĘKOWANIA DLA I LO
Organizatorzy biegu Tropem Wilczym, na ręce dyrektor szkoły Pani Kariny Surmy złożyli podziękowania za pomoc w organizacji tegorocznego biegu. To już kolejne wydarzenie, w które włącza się nasza szkoła

22.03.2019 r.
UCZNIOWIE I LO NA KONKURSIE O UBEZPIECZENIACH SPOŁECZNYCH
Olimpiada "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" odbyła się 15 marca 2019 r. w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Szczecinie. Olimpiada zwiększa świadomość i zainteresowanie młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. W tegorocznym okręgowym etapie Olimpiady naszą szkołę reprezentowali Jola Nowakowska i Mateusz Neumann. Opiekun młodzieży: B. Papuszka

18.03.2019 r.
O KONSEKWENCJACH BŁĘDÓW MŁODOŚCI I NIE TYLKO…
Uczniowie klas maturalnych, którzy już za kilka tygodni rozpoczną nowy etap swojego życia, odbyli spotkanie informacyjno-profilaktyczne. O zasadach naboru do służb mundurowych, ale i o zachowaniach ryzykownych podejmowanych przez młodych ludzi, które rzutują na ich dalsza przyszłość opowiedział pan Jacek Mikałajun, były funkcjonariusz COSSG w Koszalinie. Problematyka spotkania bardzo ciekawa, bo poruszała aspekty konsekwencji zażywania dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych, opowiadała o sposobach werbowania młodych ludzi do pracy za granicą i problem handlu ludźmi. Prowadzący zwrócił uwagę na problem „karalności” młodych ludzi, oraz uzyskania zaświadczenia o niekaralności, które dziś niejednokrotnie jest wymogiem formalnym przy rekrutacji do pracy nie tylko w służbach mundurowych ale także w innych zakładach pracy.

18.03.2019 r.
UCZNIOWIE I LO NA WYKŁADZIE O MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE
13 marca br. uczniowie klasy Ia uczestniczyli w wykładzie dra hab. Tomasza Pospiesznego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pt."Nieskalana sławą- życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie". Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęła Zachodniopomorska Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska-Kulesza, a spotkanie odbyło się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Po przywitaniu przez dyrektor liceum panią Ewę Budziach głos zabrała pani kurator. Przedstawiła zebranym cel całego przedsięwzięcia, a więc przede wszystkim zapoznanie z osiągnięciami kobiet naukowców i ich niebagatelnym wpływem na tworzenie współczesnej fizyki i chemii. Następnie dr Tomasz Pospieszny zaprezentował prelekcję dotyczącą życia i dzieła Marii Skłodowskiej-Curie. W 2018 roku obchodziliśmy 120 rocznicę odkrycia polonu i radu, jak również 115 rocznicę przyznania uczonej Nagrody Nobla. Po bardzo interesującym wykładzie , dr Tomasz Pospieszny zgodził się na krótką rozmowę z uczniami naszej szkoły oraz wspólne zdjęcie. Spotkanie zakończyliśmy zwiedzaniem szkoły. (J. Burewicz)

13.03.2019 r.
DZIEŃ OTWARTY I LO W NOWOGARDZIE
W związku z dużym zainteresowaniem, uprzejmie informujemy i już dziś zapraszamy na Dzień Otwarty w I LO, który odbędzie się 30 maja 2019 r. Szczegóły organizacyjne podane zostaną w terminie późniejszym. Wszelkie informacje podane zostaną na naszym profilu oraz stronie internetowej szkoły.

13.03.2019 r.
UCZENNICE I LO UCZESTNICZKAMI XIV OLIMPIADY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
Uczennice Wiktoria Gruda, Jolanta Nowakowska oraz Anita Kukuła z klasy III C wzięły udział w etapie okręgowym XIV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości. Uczennice Wiktoria Gruda, Jolanta Nowakowska oraz Katarzyna Skowrońska z klasy III C wzięły udział w etapie okręgowym XIV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości.

13.03.2019 r.
LEKCJE NIE MUSZA BYĆ NUDNE... - poznajemy zawód fizjoterapeuty
Aby wykonywać zawód fizjoterapeuty należy zdobyć odpowiednią wiedzę i praktykę konieczną do wykonywania tej pracy. Osoba, która pragnie zostać fizjoterapeutą musi umieć nawiązywać kontakt ze swoimi pacjentami, być odpowiedzialna, spokojna i cierpliwa. By dowiedzieć się więcej o specyfice zawodu fizjoterapeuty uczniowie klasy III b odwiedzili "Centrum Zdrowia" i spotkali się z pracującymi tam specjalistami. Placówka zatrudnia wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę, m.in. fizjoterapeutów, masażystów, psychologów, a także dietetyków. Współpracuje także z lekarzami specjalistami: ortopedami, chirurgami, neurologami, pediatrami. O zawodzie fizjoterapeuty opowiadał z wielką pasją pan Krzysztof Konior. Uczniowie obejrzeli sale i sprzęt medyczno- rehabilitacyjny, a także dowiedzieli się o najnowszych metodach i technikach rehabilitacji ( niektórzy doświadczyli ich na własnej skórze). (J. Burewicz)

8.03.2019 r.
ZASADY REKRUTACJI DO I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W NOWOGARDZIE
Drogi absolwencie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej! Już niedługo staniesz przed koniecznością wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły, przygotowaną specjalnie dla Ciebie. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, co chcesz robić w przyszłości, to Liceum jest właśnie szkołą dla Ciebie. Po ukończeniu szkoły bedziesz miał już średnie wykształcenie. Nastepnie możesz kontynuować naukę w szkołach policealnych, gdzie zdąbędziesz wymarzony zawód. Takie szkoły trwają zazwyczaj nie dłużej niż dwa lata. Możesz też pójść na wymarzone studia, jeżeli nadal chcesz się uczyć. Z wykształceniem średnim, jeśli tylko zechcesz, możesz po Liceum iść do pracy, bo wielu pracodawców wymaga dzisiaj wykształcenia średniego.
W ząłacznikach poniżej znajdziesz informację o proponowanych w naszej szkole klasach.
REGULAMIN REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2019/2020
Profile klas dla absolwentów gimnazjów:
- klasa humanistyczna
- klasa przyrodnicza z ratownictwem
- klasa policyjna
Profile klas dla absolwentów szkół podstawowych:
- klasa humanistyczna
- klasa przyrodnicza z ratownictwem
- klasa policyjna
podanie dla absolwentów SP - format pdf
podanie dla absolwentów SP - format docx
podanie dla absolwentów GIMNAZJUM - format pdf
podanie dla absolwentów GIMNAZJUM - format docx
ZAPRASZAMY DO I LO W NOWOGARDZIE!!!
7.03.2019 r.
MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ
05.03.2019 r. w hali OSiRu w Goleniowie odbyły się zawody w ramach Licealiady. W Mistrzostwach wystartowały cztery szkoły powiatu goleniowskiego. Naszą szkołę reprezentowały: Natalia Szurgot, Wiktoria Bakalarczyk, Weronika Godziszewska, Wiktoria Gruda, Karolina Lewandowska, Oliwia Czerewacz, Sandra Lewandowska oraz Wiktoria Domańska. Rozgrywki zostały przeprowadzone systemem każdy z każdym. Po zaciętej walce dziewczyny wywalczyły drugie miejsce
Wyniki spotkań:
ILO - II LO Nd 2 : 0       ILO - ZS Goleniów 2 : 0       ILO - ZSP Nd 0 : 2
Następnego dnia, 06.03.2019 r. w tym samym obiekcie sportowym, do rywalizacji w Mistrzostwach stanęli chłopcy. Naszą szkołę reprezentowali: Piotr Sowiński, Dawid Kutrzeba, Mateusz Zieliński, Mateusz Zięba, Dawid Druciarek, Adrian Zając, Hubert Malarczyk oraz Konrad Łachmanowicz, Chłopcy wywalczyli czwarte miejsce.
Wyniki spotkań
ILO - II LO Nd 0 : 2       ILO - ZS Goleniów 1 : 2       ILO - ZSP Nd 0 : 2
Opiekun drużyn: Łukasz Podemski
zobacz zdjęcia
6.03.2019 r.
PIERWSZA POMOC PRZEDLEKARSKA, KURS DLA PRACOWNIKÓW SZKOŁY
W miniony czwartek, pracownicy naszego liceum oraz pracownicy SOSW w Nowogardzie wzięli udział w wykładzie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wykład zorganizowany przez ORKE, prowadzony był przez ratownika medycznego, który przekazał istotne kwestie w zakresie udzielania pomocy poszkodowanym. Ważna tematyka szkolenia, przydatna zarówno w pracy zawodowej, ale także w życiu prywatnym.
zobacz zdjęcia
2.03.2019 r.
MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ
Dnia 21.02.2019 r. zostały rozegrane mecze w ramach Mistrzostw Powiatu piłki ręcznej chłopców i dziewcząt. Zespoły Naszej szkoły wywalczyły trzecie miejsce w kategorii chłopców jak i dziewcząt. Skład drużyny chłopców: A. Ziółkowski, P. Sierżant, J. Wdowczyk, K. Kodź, D. Kutrzeba, P. Sowiński, J. Miksa, A. Zając. W składzie drużyny dziewcząt: O. Salitra, W. Gruda, W. Tretiak, S. Machocka, M. Łuczyszyn, W. Strojny, S. Lewandowska, K. Stępniewska, K. Lewandowska, W. Bakalarczyk, O. Czerewacz.
Wyniki spotkań:
dziewczęta:
ILO - II LO 2 : 13
ILO - ZSP 4 : 10
chłopcy:
ILO - II LO 6 : 11
ILO - ZS Goleniów 14 : 8
Opiekun drużyn: p. Łukasz Podemski
zobacz zdjęcia
1.03.2019 r.
UCHWAŁA RADY POWIATU GOLENIOWSKIEGO
Uchwała Rady Powiatu Goleniowskiego Nr 4/27/19 z dnia 28 lutego 2019, w sprawie likwidacji I Liceum Ogólnokształcącedodla Dorosłych w Nowogardzie wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr I w Nowogardzie.
tekst uchwały
26.02.2019 r.

PRZEMYSŁAW ŁUCZKOWIAK - STYPENDYSTĄ PREZESA RADY MINISTRÓW
Podczas gali wręczenia stypendium Prezesa Rady Ministrów, wśród tegorocznych laureatów znalazł się także uczeń I LO w Nowogardzie - Przemek Łuczkowiak. Serdecznie gratulujemy tegorocznemu stypendyście i życzymy wspaniałych wyników na egzaminie maturalnym.
zobacz zdjęcia
25.02.2019 r.
UCZNIOWIE NA WYKŁADACH PUM W SZCZECINIE
13 lutego odbył się kolejny wyjazd naszej młodzieży na wykłady organizowane przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w szczecinie, w ramach projektu MAM-PUM. I tym razem zajęcia były prowadzone przez wybitnych specjalistów. Tematem przewodnim była Okulistyka. Mieliśmy przyjemność posłuchać wykładów: "Jaskra i zaćma"- prof.dr hab.n. med. Wojciech Lubiński. "Krótkowzroczność"- prof.dr hab.n. med. Damian Czepita. "Papierosy a zdrowie człowieka"- dr n. med. Iwona Witkiewicz. (W. Gruda)
zobacz zdjęcia
25.02.2019 r.
Lekcje nie muszą być nudne...
Każdy uczeń kończący trzecią klasę staje przed wyborem dalszej drogi życiowej. Na jednej z lekcji wychowawczych połączonych z lekcją chemii o zawodzie kosmetyczki z wielką pasją opowiadała uczniom klasy III b pani Katarzyna Michnicz. Zajęcia z panią Kasią miały formę warsztatów. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca kosmetyczki, jakie wykonuje zabiegi, jakich używa kosmetyków, jak ważna jest higiena i czystość ciała przed każdym zabiegiem. Najciekawszą częścią spotkania były zajęcia praktyczne, gdzie każda z dziewczyn pod okiem pani Kasi mogła wykonać własny, profesjonalny makijaż. (J. Burewicz.
zobacz zdjęcia
1.02.2019 r.
STUDNIÓWKA 2019
W piątek 25 stycznia 2019 roku spotkaliśmy się już o 17.00 w Willi Zbyszko. Jeszcze kilka ostatnich prób i … wielka, oczekiwana chwila nadeszła! Przed dostojnymi gośćmi ( dyrekcją I LO, panami Starostami – T. Stanisławskim i T. Kuliniczem, Komendantem Policji p. K. Targońskim, ks. Proboszczem G. Legutko, rodzicami uczniów oraz nauczycielami i pracownikami I LO) klasy III a, III b oraz policyjna III c zatańczyły pięknie przygotowane polonezy. Było nadzwyczaj uroczyście i wzruszająco. Podczas przemówień gości oraz rodziców mogliśmy wysłuchać licznych podziękowań, refleksji, mądrych sentencji – głęboko zapadających w pamięć… Tradycyjnie również złożyli życzenia drugoklasiści oraz Samorząd Uczniowski. Po sesji fotograficznej przyszła pora na krótką część artystyczną – kabarecik w wykonaniu przyszłych maturzystów, czyli satyryczne spojrzenie na szkolną rzeczywistość. Potem już tylko zabawa … do białego rana! Najwytrwalsi tańczyli do 4.00. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w organizację naszej studniówki, szczególnie rodzicom – gospodarzom tej tradycyjnej imprezy. Wychowaczynie – Jolanta Burewicz, Dorota Borzeszkowska- Buriak, Monika Werner- Tomasikiewicz (tekst: D. Buriak)
zobacz zdjęcia
24.01.2019 r.
CIEKAWA CHEMIA, CZYLI ZWYKŁE LEKCJE TROCHĘ INACZEJ
Jednym z bardziej efektownych doświadczeń chemicznych jest badanie odczynu roztworu. Uczniowie klasy III b przekonali się o tym badając odczyn roztworów kwasów i zasad aż osiemnastoma wskaźnikami. Stosowali między innymi alizarynę, indygokarmin, zieleń malachitową i cztery rodzaje papierków wskaźnikowych. Efekty swej pracy opisali w kartach pracy.
J. Burewicz
zobacz zdjęcia
23.01.2019 r.
Liga szkolna piłki siatkowej dziewcząt
17 stycznia 2019 r. na sali I LO zostały rozegrane spotkania siatkówki dziewcząt w ramach Ligi szkolnej. Do zawodów przystąpiły zespoły I LO , II LO i ZSP z Nowogardu. Rozgrywki zostały przeprowadzone systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów. Naszą szkołę reprezentowały: Karolina Lewandowska, Weronika Godziszewska, Wiktoria Gruda, Natalia Szurgot, Oliwia Czerewacz, Sandra Lewandowska, Daria Furmańczyk, Wiktoria Bakalarczyk
Wyniki spotkań
I LO - ZSP 2 : 1 ( 17,-22,13)
II LO - ZSP 2 : 0 (19,12)
I LO - II LO 1 : 2 (-9,19,-6)
Ł. Podemski
zobacz zdjęcia
21.01.2019 r.
ROZGRYWKI KLASOWE W PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW
16 stycznia 2019 r. na sali gimnastycznej I LO odbyły się rozgrywki klasowe chłopców. Zawody były rozgrywane systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów. Wyniki spotkań
I ab - II b 0 : 2     III c - III ab 2 : 0      II b - III ab 2 : 1      I ab - III c 0 : 2      III ab - I ab 2 : 1      III c - II b 2 : 1
Pierwsze miejsce wywalczyła III c w składzie (Oskar Bochenek, Jakub Adamczuk, Jakub Puszcz, Konrad Łachmanowicz, Patryk Ziółkowski, Hubert Malarczyk)
Ostateczna klasyfikacja rozgrywek:
I miejsce III c      II miejsce II b      III miejsce III ab      IV miejsce I ab
Ł. Podemski
10.01.2019 r.
Konkurs 200 książek do wygrania
W grudniowej edycji konkursu "200 książek do wygrania" I LO w Nowogardzie zdobyło 5 469 głosów zajmując 21. miejsce w Polsce. Na potrzeby konkursu uczennica klasy 1 b - Martyna Wojciechowska wykonała plakat.
Za oddane głosy dziękujemy.
Piotr Mońka
3.01.2019 r.
CZAS ŚWIĄTECZNYCH SPOTKAŃ I WSPÓLNEGO KOLĘDOWANIA w I LO
W świątecznym nastroju, przy dźwiękach kolęd społeczność szkolna spotkała się w ostatnim dniu przed tegoroczną przerwą zimową. Życzenia ciepłych i radosnych świąt Bożego Narodzenia złożyła wszystkim pani dyrektor Karina Surma, a następnie Samorząd Uczniowski oraz Grupa Eksperyment pod kierunkiem pani Doroty Borzeszkowskiej-Buriak oraz ks. Waldemara Piątka przygotowali występ słowno-muzyczny z elementami baśni "Dziewczynki z zapałkami". Każda z klas wzięła także udział w quizie świątecznym oraz w konkursie wspólnego kolędowania. Następnie, klasy wzięły udział w świątecznych spotkaniach klasowych z wychowawcami. Życząc wszystkim spokoju i radości na ten magiczny czas, przypominamy, że zajęcia rozpoczynamy po Nowym Roku - 3 stycznia 2019 r.
zobacz zdjęcia
3.01.2019 r.
SPOTKANIE WIGILIJNE DLA POTRZEBUJĄCYCH "RazemNaŚwięta"
W przededniu zbliżających się świąt bożonarodzeniowych, każdy z nas w pośpiechu zastanawia się, co jeszcze powinniśmy zakupić, co posprzątać, co przygotować pysznego. Czynimy to raczej z myślą o naszych najbliższych, o kręgu osób, z którymi zasiądziemy do wspólnej kolacji. Warto również zatrzymać się na chwilę, by pochylić się na tymi, którzy być może samotnie, albo zwyczajnie bardzo skromnie spędzą te najbliższe święta. Właśnie z myślą o samotnych i potrzebujących nowogardzki Caritas wspólnie ze społecznością I LO przygotował spotkanie wigilijne. Licznie zebrani uczestnicy, dzielili się opłatkiem, były życzenia, uczniowie I LO pod kierunkiem p. Doroty Borzeszkowskiej-Buriak oraz ks. Waldemara Piątka przygotowali jasełka, dla najmłodszych Mikołaj przygotowała także upominki.
zobacz zdjęcia
3.01.2019 r.
MIĘDZYSZKOLNA LIGA PIŁKI SIATKOWEJ
14.12.18 r. rozegrane zostały zawody międzyszkolne w ramach Ligi szkolnej w piłce siatkowej chłopców. Naszą szkołę reprezentowali: Dawid Kutrzeba, Piotr Sowiński, Dawid Druciarek, Mateusz Zieliński, Adrian Zając oraz Mateusz Zięba.
Wyniki poszczególnych spotkań:
I LO - II LO 2:1
II LO - ZSP 0:2
I LO - ZSP 0:2
Łukasz Podemski
zobacz zdjęcia
14.12.2018 r.
SYLWIA MAKOWSKA - UCZENNICA I LO FINALISTKĄ KONKURSU „Z GRYFEM W TLE. POZNAJ NAJNOWSZĄ HISTORIĘ POMORZA ZACHODNIEGO 1945-1990”
10 grudnia 2018 r., w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli odbył się finał konkursu "Z Gryfem w tle. Poznaj najnowszą historię Pomorza Zachodniego (1945-1990)". Tegoroczna edycja konkursu poświęcona była historii mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim. Do finału na podstawie wyników testów zakwalifikowanych zostało 12 uczniów. Jedną z finalistek została uczennica kl. III A naszej szkoły Sylwia Makowska.
opiekun: Irena Baszuk
zdjęcia: IPN Szczecin
zobacz zdjęcia
12.12.2018 r.
WOLONTARIUSZKI I LO W NOWOGARDZIE DZIAŁAJĄ !!!

Okres przedświąteczny to czas akcji i pomocy najbardziej potrzebującym. W tegoroczną zbiórkę żywności, której organizatorem jest parafialny Caritas włączyli się także wolontariusze szkolnego koła działającego przy I LO. Zebrana żywność zostanie przekazana osobom samotnym i potrzebującym rodzinom.
12.12.2018 r.
NAUKOWE MIKOŁAJKI KLASY I A
6 grudnia 2018 r. klasa I a wraz z p. Barbarą Papuszką i p. Katarzyną Szkup uczestniczyła w niecodziennej lekcji w oddziale Narodowego Banku Polskiego w Szczecinie. Pani Katarzyna Zwarzany opowiedziała o zasadach bankowości w Polsce, o roli Narodowego Banku Polskiego oraz sposobach oszczędzania, zakładaniu lokat, internetowych możliwościach korzystania z usług bankowych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa banknotów i monet. Ale to jeszcze nie wszystko, odwiedziliśmy także „Astronomiczną Eurekę” w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Obejrzeliśmy powierzchnię Słońca z sondy SOHO, gwiazdozbiór Oriona, planety i galaktyki. Ogromne wrażenie zrobiła na nas projekcja filmu naukowego - na kopule salki wyświetlane są sferyczne układy współrzędnych, gwiazdozbiory, planety, galaktyki i inne obiekty astronomiczne. Pokaz komentowany był na żywo przez osobę prowadzącą. Tegoroczne Mikołajki były bardzo naukowe.
zobacz zdjęcia
10.12.2018 r.
MIKOŁAJKI W I LO W NOWOGARDZIE
6 grudnia wszystkim kojarzy się z łakociami znalezionymi pod poduszką, w butach lub innych skrytkach. W tym roku "wysłannicy" Mikołaja odwiedzili także naszą szkołę, obdarowując wszystkich słodkimi łakociami. Nad wesołym przebiegiem Mikołajek, czuwali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. D. Borzeszkowskiej-Buriak.
zobacz zdjęcia
10.12.2018 r.
TURNIEJ KLASOWY W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT
Dnia 05.06.18 r. odbyła się kolejna edycja turnieju klasowego w piłce siatkowej dziewcząt. W zawodach wystąpiło sześć klas, które zostały podzielone na dwie grupy. Wyniki spotkań:
grupa I:    III a - II b 2:0     II b - II a 0:2     III a - II a 2:0    
grupa II:    III c - I ab 2:0     I ab - III b 0:2     III c - III b 2:0    
Mecz o trzecie miejsce: III b - II a 2:0
Mecz o pierwsze miejsce: III c - III a 2:0
Ostatecznie wygrała klasa III c w składzie: Wiktoria Gruda, Wiktoria Domańska, Jolanta Nowakowska, Karolina Lewandowska, Wiktoria Bakalarczyk, Klaudia Stępniewska oraz Jagoda Lorent. Organizatorami oraz opiekunami drużyn byli nauczyciele wychowania fizycznego p. Łukasz Podemski oraz p. Piotr Mońka.
zobacz zdjęcia
10.12.2018 r.
PODZIĘKOWANIA DLA UCZNIÓW KLAS POLICYJNYCH Z RĄK KOMENDANTA POWIATOWEGO W GOLENIOWIE
Uczniowie - wolontariusze, którzy wsparli działania Policji przy zabezpieczaniu tegorocznej Goleniowskiej Mili Niepodległości, otrzymali podziękowania z rąk insp. Krzysztofa Targońskiego Komendanta Powiatowego Policji w Goleniowie. To przykład kolejnego działania, w które włącza się nasza młodzież, realizując edukację policyjną.
zobacz zdjęcia
5.12.2018 r.
UCZNIOWIE I LO W NOWOGARDZIE NA WYSTAWIE DLA NIEPODLEGŁEJ
W ramach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę organizowanych jest wiele ciekawych przedsięwzięć. Uczniowie klasy III b naszego liceum uczestniczyli w bardzo interesującym pokazie książek i innych pamiątek związanych z tym tematem, a zorganizowanym przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowogardzie. Obejrzeli cztery wystawy zatytułowane:
-100 książek na 100 lat niepodległości,
-Kobiety w niepodległej
-Tak powstała niepodległa
-Marszałek Józef Piłsudski
Jolanta Burewicz - wychowawca kl. III B
zobacz zdjęcia
13.11.2018 r.
11 LISTOPADA 2018 ROKU – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI Z UDZIAŁEM I LO W NOWOGARDZIE
W niedzielę, 11 listopada 2018 r. w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, młodzież I LO w Nowogardzie wraz z nauczycielami uczestniczyła w miejskich obchodach tego święta. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. WNMP w Nowogardzie, podczas której licznie zebrani wierni zaśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Po mszy św. nastąpił przemarsz pod pomnik Niepodległości na ulicy 3-go Maja w Nowogardzie. Pod pomnikiem delegacje składały kwiaty i wieńce. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Karina Surma, składając wraz z panem Wiktorem Bąkiem symboliczna wiązankę kwiatów. Godnie prezentował się również poczet sztandarowy szkoły. Całą uroczystość wypełniały liczne przemówienia nawiązujące do historii Polski oraz śpiewanie pieśni patriotycznych.
zobacz zdjęcia
12.11.2018 r.
REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ Z UDZIAŁEM I LO W NOWOGARDZIE
Społeczność I LO w Nowogardzie włączyła się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”, której celem jest uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysty apel rozpoczął się wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie, w części artystycznej, uczniowie przybliżyli wszystkim drogę Polski do odzyskania Niepodległości oraz historię 100 lat Niepodległej. Po części artystycznej odbył się konkurs historyczny, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas. Zwyciężyła klasa III b. Uroczystość przygotowali uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: Katarzyny Szkup, Kornelii Sztengiert, Ireny Baszuk, Wiktora Bąk oraz Piotra Mońki. Była to kolejna akcja I LO, w której młodzież i nauczyciele uczcili 100 lat niepodległości.
zobacz zdjęcia
30.10.2018 r.
ŚWIĘTO SZKOŁY - UROCZYSTE ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY POLICYJNEJ
W miniony piątek, zaproszeni goście, rodzice oraz cała społeczność szkolna I LO w Nowogardzie uczestniczyła w Święcie Szkoły. Tego dnia, uczniowie klasy pierwszej o profilu policyjnym złożyli uroczyste ślubowanie, tym samym uczniowie ci, są ósmym rocznikiem, który rozpoczął naukę w klasie policyjnej.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
17.10.2018 r.
OTRZĘSINY PIERWSZAKÓW W I LO I DZIEŃ NAUCZYCIELA
Samorząd Uczniowski I LO, oficjalnie przyjął uczniów klas pierwszych do społeczności uczniowskiej. Nie lada wzywanie, czekało pierwszaków oraz ich wychowawców, musieli zmierzyć się z konkurencjami, które przyniosły wiele emocji i radości. Otrzęsiny, organizowane przez Samorząd Uczniowski to okazja do integracji nie tylko zespołu klasowego, ale także z całą społecznością szkolną. W tym roku Sztandar Kocenia wywalczyli Humaniści. Przy okazji apelu, uczniowie przygotowali także część artystyczną z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Pani Dyrektor Karina Surma złożyła wszystkim pracownikom szkoły życzenia z okazji przypadającego w niedzielę Dnia Edukacji Narodowej, a następnie wręczyła nagrody Dyrektora Szkoły.
zobacz zdjęcia
5.10.2018 r.
CAŁA SZKOŁA BIEGA – AKCJA SPORTOWA W I LO
Już po raz szósty zorganizowana została w naszej szkole akcja CAŁA SZKOŁA BIEGA. Z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego, p. Łukasza Podemskiego oraz p. Piotra Mońki do biegu stanęło ponad 100 osób. Wśród dziewcząt najlepsze wyniki uzyskały:
1. Wiktoria Gruda z klasy 3c
2. Nikola Kałuża z klasy 1b
3. Anita Szajkowska z klasy 3a
W kategorii chłopców, najwyższe wyniki uzyskali przedstawicie klasy 2 B:
1. Kordian Kodź
2 Szymon Kaczor
3. Patryk Kubiak
Celem akcji jest promocja zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.
zobacz zdjęcia
5.10.2018 r.
UCZENNICE I LO DELEGATKAMI NA XXIV SESJĘ SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY
W czwartek, 27 września br., w sali obrad Sejmu Rzeczypospolitej odbyła się XXIV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zaplanowane na 1 czerwca posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży, z inicjatywy Kancelarii Sejmu zostało przełożone właśnie na 27 września. Delegatkami na Sejm Dzieci i Młodzieży XXIV sesji były także uczennice I LO w Nowogardzie – Weronika Tretiak oraz Dominika Głąbecka, opiekunem dziewcząt podczas zmagań konkursowych była p. Natalia Szurgot.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
4.10.2018 r.
ZACHODNIOPOMORSKA KOMÓRKOMANIA Z UDZIAŁEM I LO W NOWOGARDZIE
To II edycja akcji, do której przyłączyła się także nasza szkoła. Podczas gali, koordynator szkolnej akcji p. Jolanta Burewicz oraz p. Jolanta Machut wraz z ucz. Sandrą Lewandowską odebrały Certyfikat „Szkoły z Życiem”, przyznany przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Fundację DKMS. Projekt KOMÓRKOMANIA skierowany był do wszystkich uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Celem projektu było przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalnego dawcy szpiku kostnego. W II edycji projektu ZACHODNIOPOMORSKA KOMÓRKOMANIA udział wzięło 55 szkół, udało się zarejestrować 1604 potencjalnych dawców.
zobacz zdjęcia
3.10.2018 r.
SZCZECIŃSKI SALON MATURZYSTÓW
W środę, 19 września, klasy trzecie I LO wybrały się wraz z wychowawczyniami na szczeciński Salon Maturzystów corocznie organizowany przez „Perspektywy”. Uczestniczyliśmy w wykładach prowadzonych przez ekspertów OKE z Poznania na temat egzaminów maturalnych z języka polskiego, matematyki i języków obcych. Uczniowie mogli też odwiedzić stoiska prezentujących się tam wyższych uczelni (ze Szczecina, Poznania, Wrocławia) i poznać zasady rekrutacji. Mamy nadzieję, że te informacje zagrzały naszych maturzystów do intensywnej pracy?? (Dorota Borzeszkowska- Buriak)
zobacz zdjęcia
24.09.2018 r.
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018
Uczniowie I LO wraz z wychowawcami wzięci udział w jubileuszowej akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA, W TYM ROKU POD HASŁEM „AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”. Akcja w tym roku przypada na 21-22-23 września, a jej celem jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. Wszyscy uczestnicy akcji, uczniowie otrzymali worki na śmieci oraz rękawiczki, po czym mogli wyruszyć na spacer wokół jeziora nowogardzkiego, aby po drodze zbierać śmieci. Sprzątanie świata zorganizowane w taki sposób to dobre rozwiązanie, ponieważ spacerujący uczniowie mogą pooddychać świeżym powietrzem, zintegrować się, lepiej poznać swoich wychowawców, a co najważniejsze – mogą pomóc środowisku, w którym żyją na co dzień.
zobacz zdjęcia
24.09.2018 r.
ZBIGNIEW HERBERT - WYKŁADY NA TEMAT ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI
W ubiegły wtorek dwie klasy humanistyczne (II a oraz III a) uczestniczyły w wykładzie na temat życia i twórczości Zbigniewa Herberta, który zaprezentowała pani Cecylia Judek, pracownik naukowy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Wykład był ilustrowany prezentacją, w której znalazły się fotografie z różnych okresów życia Poety, fragmenty jego listów oraz wierszy. Młodzież w skupieniu słuchała, a co pilniejsi czynili notatki (no tak, matura za pasem…). W ten sposób mogliśmy uczcić pamięć o Herbercie w 20. rocznicę jego śmierci i trwającym jeszcze roku Herberta. Na wykład zostaliśmy zaproszeni przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowogardzie.(Dorota Borzeszkowska- Buriak)
zobacz zdjęcia
5.09.2018 r.
ROK SZKOLNY 2018/2019 W I LO W NOWOGARDZIE ROZPOCZĘTY!!!
W poniedziałek, w całej Polsce odbyły się uroczyste apele, inaugurujące nowy rok szkolny. Tradycji stało się zadość również w naszej szkole. Pani Dyrektor Karina Surma powitała wszystkich po wakacyjnej przerwie, w sposób szczególny nowych nauczycieli oraz uczniów klas pierwszych, rozpoczynających przygodę w naszej szkole. Uczniowie z klas pierwszych, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów przy rekrutacji do naszej szkoły, złożyli uroczyste ślubowanie.
Fot. Andrzej Popow
zobacz zdjęcia

ROK SZKOLNY 2017/2018


25.06.2018 r.
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
Dziś uczniowie rozpoczynają wyczekane wakacje. W miniony piatek, na uroczysty apel kończący rok szkolny przybył Starosta Goleniowski Pan Tomasz Kulinicz, Pani Hanna Boguta - przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Szczecinie, asp. szt. Piotr Pietrzak - zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Nowogardzie, Pani Irena Juszczyk Dyrektor SPT w Nowogardzie oraz rodzice i cala społeczność I LO. Najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, nagrody za naukę oraz za szczególne osiągnięcia. Nagrodę Starosty Goleniowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportowej otrzymała Wiktoria Gruda. Po roku pracy czas na odpoczynek. Życząc wszystkim udanego wypoczynku i bezpiecznych wakacji, mówimy do zobaczenia we wrześniu...
zobacz zdjęcia
25.06.2018 r.
IV MIEJSCE I LO NA III MISTRZOSTWACH KLAS MUNDUROWYCH NA POLIGONIE DRAWSKIM
W miniona środę, zakończyły się zmagania uczestników na III Mistrzostwach Klas Mundurowych na Poligonie Drawskim. Po wszystkich konkurencjach nasza drużyna ostatecznie uplasowała się na wysokim 4 miejscu, na 12 zespołów przystępujących do realizacji zadań turniejowych. Gratulujemy naszym uczniom, choć zawsze pozostaje mały niedosyt, szczególnie że różnica punktów do ostatniego miejsca na podium, wyniosła tylko 2 punkty. Naszą szkołę, reprezentowała drużyna w składzie Wiktoria Gruda, Karolina Lewandowska, Adrian Zając, Szymon Kaczor oraz Mateusz Zieliński, nad przygotowaniem uczniów czuwali panowie Grzegorz Zając, Piotr Mońka oraz Łukasz Podemski. Gratulujemy wyniku i fajnej przygody!!! (J. Machut)
zobacz zdjęcia
25.06.2018 r.
LEKCJA HISTORII W W SACHSENHAUSEN
W przeddzień zakończenia roku szkolnego 2017/2018, uczniowie I LO wraz z opiekunami uczestniczyli w jednodniowym wyjeździe do byłego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Historię miejsca przedstawił uczestnikom nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Szczecińskiego dr Ślepowroński. Była to niezwykła lekcja, w której z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyła młodzież. Jednym z punktów programu było złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Grota-Roweckiego przez uczniów naszej szkoły. Dowódca Armii Krajowej został zamordowany w tym właśnie obozie przez niemieckich nazistów. W czasie pobytu uczniom towarzyszyły zaduma i refleksje na temat historii Polski w okresie II Wojny Światowej. Obóz został w czasie wojny całkowicie zniszczony a po wojnie zrekonstruowany, aby ocalić pamięć tego miejsca i przypomnieć kolejnym pokoleniom o okrucieństwie wojny. Wyjazd młodzieży został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski w Szczecinie oraz Muzeum Narodowe – Centrum Dialogu Przełomy.
zobacz zdjęcia
20.06.2018 r.
KLASY POLICYJNE NIE ZWALNIAJĄ TEMPA !!!
Choć wszyscy uczniowie wyglądają już z niecierpliwością wakacji, nasi reprezentanci, od 18 czerwca rywalizują w zaciętej walce szkół mundurowych na III Mistrzostwach Klas Mundurowych na Poligonie Drawskim. Wczoraj bieg na 10 km, zakończony I miejscem oraz test sprawnościowy. Dziś drużyny uczestniczą w zajęciach na poligonie. Uczniowie doskonałą swoje umiejętności w zakresie samoobrony, ładowania broni oraz strzelania. Uczestników czeka dziś jeszcze rzut granatem oraz strzelanie do celu z ostrej amunicji na dystansie 100 m. Po tych konkurencjach, jeszcze próba apelu, który ma odbyć się w środę. Trzymamy kciuki, za NASZYCH!!!
zobacz zdjęcia
07.06.2018 r.
NASI ABSOLWENCI KOŃCZĄ MAM-PUM
Absolutorium MAM-PUM odbyło się 6 czerwca 2018 w auli Rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Dziewiątka naszych tegorocznych absolwentów otrzymała certyfikaty ukończenia Młodzieżowej Akademii Medycznej. W roku szkolnym 2017/18 uczestniczyli oni w 23 wykładach prowadzonych przez wybitnych lekarzy i naukowców uczelni medycznej. Musieli również napisać trzy egzaminy i aby otrzymać dokument ukończenia mieli spełnić warunek 100% frekwencji. Zakończenie IX Edycji MAM PUM zwieńczył wykład na temat odpoczynku- jak sobie radzić z przepracowaniem. Ważne i ciekawe informacje, które powinni wykorzystać nasi absolwenci przed nadchodzącym i pracowitym kolejnym rokiem- teraz akademickim. (Grzegorz Zając)
zobacz zdjęcia
05.06.2018 r.
PO 20, 30 LATACH PONOWNIE ZASIEDLI W SZKOLNYCH ŁAWKACH…
W minioną sobotę odbyły się spotkania koleżeńskie dla absolwentów I LO, którzy w tym roku obchodzą „okrągłe” lecie swojej matury. W murach naszej szkoły spotkali się 20-latki i 30-latki, by powspominać szkolne czasy. Była okazja do rozmów, obejrzenia szkolnej kroniki oraz wspomnień swoich sukcesów szkolnych. Bardzo miło nam było gościć, absolwentów, którzy zechcieli odwiedzić swoją szkołę. Mamy nadzieję, że spotkania koleżeńskie na stałe, każdego roku zapiszą się w tradycji naszego liceum, a nam pozostaje życzyć wszystkim Absolwentom wspaniałych sukcesów w życiu osobistym oraz zawodowym. Do zobaczenia na zjeździe podczas 75-lecia naszego liceum, które już za 2 lata
zobacz zdjęcia
04.06.2018 r.
WIOSENNA WYPRAWA DO OSKAR – PICHT GYMNASIUM!
We wtorek i środę (29.05- 30.05.2018), 16 uczniów naszego LO pojechało do Pasewalku w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieżowej. Warto przypomnieć, że współpracujemy z niemieckim gimnazjum od 1998 roku! Na początek zwiedziliśmy z przewodnikiem historyczne miejsca w Pasewalku.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
04.06.2018 r.
WOLONTARIUSZKI I LO W NOWOGARDZIE NA WYCIECZCE W WARSZAWIE Uczennice naszej szkoły uczestniczyły w IV Forum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, które odbyło się w Warszawie w dniach 25-27 maja 2018 r. Niewątpliwą atrakcją była możliwość zwiedzania Warszawy i Torunia. Podczas wycieczki, wolontariusze odwiedzili Muzeum Żydów Polskich POLIN, Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka. W trakcie pobytu, wszyscy wolontariusze uczestniczyli we Mszy Św. Na Powązkach. Program był bardzo bogaty i interesujący. W Forum uczestniczyły uczennice klasy I A: Weronika Tretiak, Martyna Łuczak, Karolina Wdowiak i Maja Bujalska.
zobacz zdjęcia
28.05.2018 r.
INDYWIDUALNE SUKCESY UCZENNICY I LO - WIKTORII GRUDY
Wiktoria Gruda uczennica klasy II o profilu policyjnym, reprezentantka Klubu Karate Kamikaze podczas Grand Prix Arawaza Cup w Sopocie odniosła kolejne sukcesy sportowe. 12 maja b.r. podczas zawodów Wiktoria zajęła I miejsce w kategorii Kumite Indywidualne Juniorki, II miejsce w kategorii Kumite Drużynowe Juniorki oraz III miejsce w kategorii Kumite Indywidualne Seniorki. Gratulujemy Wiktorii oraz trenerowi - Panu Marcinowi Fidelus!!!
zobacz zdjęcia
28.05.2018 r.
PRÓBA PRZED MATURĄ W KLASACH II, CZYLI TEST CAŁOROCZNY
Zakończył się czas matur dla naszych tegorocznych maturzystów. Przy tej okazji uczniowie klas II, mogli poczuć atmosferę zmagań egzaminacyjnych. Wszyscy bowiem, czyli uczniowie z klas II pisali całoroczny sprawdzian wiedzy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Wszystkie testy miały miejsce na sali gimnastycznej, na której co roku z egzaminami zmagają się maturzyści. Było to także okazją do przećwiczenia procedur maturalnych związanych z przyszłorocznym egzaminem.
zobacz zdjęcia
25.05.2018 r.
SUKCES I LO W KATEGORII SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W EKOFILMIE
W ramach XV Ogólnopolskiego i XI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych „Ekofilm” w Nowogardzie nasza szkoła brała udział we współzawodnictwie placówek oświatowych. W konkurencji tej zajęliśmy I Miejsce w kategorii „Szkoły Ponadgimnazjalne” i zdobyliśmy puchar przechodni oraz tytuł „Ekoszkoły” na lata 2018/2020.
Jesteśmy dumni!    (Grzegorz Zając)
zobacz zdjęcia
22.05.2018 r.
KLASA POLICYJNA NA ZAJĘCIACH NA STRZELNICY
W ramach edukacji policyjnej, w środę, 16 maja, kl. II C uczestniczyła na zajęciach na strzelnicy. W klasie drugiej, uczniowie doskonalą swoje umiejętności strzeleckie z broni KBKS oraz z broni krótkiej na zasadzie działania bocznego zapłonu. Wszystko to pod okiem instruktora p. Dariusza Jorskiego oraz mł. asp. Grzegorza Zawadzkiego. Za tydzień swoje zajęcia na strzelnicy rozpoczynają uczniowie klasy pierwszej.
zobacz zdjęcia
08.05.2018 r.
MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ EKOLOGICZNY W I LO
26 kwietnia, już po raz drugi odbył się Międzyszkolny Turniej Ekologiczny w którym udział wzięły zespoły z nowogardzkich szkół. Impreza miała charakter towarzyszącej Nowogardzkiemu Festiwalowi Filmów Ekologicznych. Na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się impreza, mogliśmy gościć trzyosobowe drużyny ze Szkoły Podstawowej Nr 1 (oddziały gimnazjalne) Gimnazjum nr 2, Szkoły Podstawowej Nr 1 (oddziały gimnazjalne), II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami, którzy zasiedli w Jury. Nie mogło również zabraknąć ekipy z I LO. Turniej składał się z dwóch rund oraz dogrywki. Rozegrał się w dwóch kategoriach: Szkoła Średnia i „Gimnazjum”. Dwanaście drużyn walczyło o Puchar Dyrektor I LO. W pierwszej wymienionej kategorii I miejsce zajęła drużyna z II LO w Nowogardzie, a na II i III miejscu uplasowały się dwie drużyny z naszego Liceum. W kategorii „Gimnazjum” pierwsze miejsce zajęła „Jedynka”, drugie SP 4 (drużyna gimnazjum), trzecie- Gimnazjum nr 2. Gratulujemy! (Grzegorz Zając)
zobacz zdjęcia
07.05.2018 r.
Dominika Głąbecka i Wiktoria Tretiak posłankami na Sejm Dzieci i Młodzieży
Każdego roku, w ramach nowej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży ogłaszany jest konkurs dla uczniów, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu sejmu w dniu 1 czerwca, czyli Międzynarodowym Dniu Dziecka. Tegoroczny temat to "Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej". W tym roku z ramienia naszej szkoły do zmagań przystapiły uczennice Dominika Głąbecka i Weronika Tretiak, które chcą upamiętnić Władysława Seydę. Sejda był zasłużonym mężem stanu, którego działania wybiegały w stronę nowoczesnej demokracji.
więcej informacji na: sdim.sejm.gov.pl/sdim_2018.nsf/results.xsp
07.05.2018 r.
UCZNIOWIE KLASY POLICYJNEJ Z WIZYTĄ U KOMENDANTA POWIATOWEGO
Klasa I B o profilu policyjnym, pod opieką wychowawcy klasy p. Grzegorza Zająca oraz mł. asp. Grzegorza Zawadzkiego udała się z wizytą do Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie. Celem zajęć, w ramach realizowanej edukacji policyjnej, było zapoznanie uczniów z zasadami funkcjonowania i obserwacja pracy tamtejszej jednostki.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
07.05.2018 r.
KOLEJNY ROCZNIK ABSOLWENTÓW OPUŚCIŁ MURY I LO
26 kwietnia 2018 r. odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów rocznika 2015-2018. Wśród zaproszonych gości, obecni byli mi.in. Kazimierz Ziemba – Przewodniczący Rady Powiatu w Goleniowie, insp. Krzysztof Targoński – Komendant Powiatowy Policji w Goleniowie, kom. Dorota Zając – Komendant Komisariatu Policji w Nowogardzie oraz Zdzisław Szmit – Prezes Zarządu Klubu Honorowych Dawców Krwi w Nowogardzie.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
07.05.2018 r.
WYRÓŻNIENIE ZA UDZIAŁ W KONKURSIE EKOLOGICZNYM EKO-PLANETA 01.03.2018 r. 12 uczniów naszej szkoły pisało test wiedzy przysłany przez organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego "Eko-Planeta". Dnia 23 kwietnia przysłane do szkoły zostały wyniki tego konkursu oraz konkursu na album tematyczny - "Ptaki naszych łąk, pól i lasów". Wyróżnienie i dyplomy za bardzo dobry wynik otrzymali uczniowie - Marcin Ogiewa - klasa III a i Anita Łuczkowiak - klasa III b. Anita otrzymała również wyróżnienie za album tematyczny. opiekun: Irena Stasiewicz
04.05.2018 r.
PIERWSZA POMOC – szkolenie dla młodszych kolegów
26 kwietnia odbył się XII Ogólnopolski Konkurs „Ratujmy życie”, a 27 kwietnia Turniej Ruchu Drogowego. Uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej Nr 1 w Nowogardzie bardzo pilnie przygotowywali się do udziału w obu konkursach, których zakres obejmujący elementy pierwszej pomocy w: stłuczeniach, zranieniach, krwotokach, obrażeniach układu kostnego itp. Aby dobrze opanować materiał w przygotowaniu do konkursów pomagali uczniowie klasy III b o profilu ratowniczo-medycznym z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie. Każdy z nas powinien znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, dlatego ważne jest wczesne rozpoczęcie edukacji prozdrowotnej. Uczniowie szkoły podstawowej świetnie porozumiewali się ze starszymi kolegami z liceum i doskonalili teoretyczne i praktyczne umiejętności dotyczące pierwszej pomocy. (Jolanta Burewicz)
zobacz zdjęcia
04.05.2018 r.
ZWYCZAJNIE ZROZUMIEĆ INNYCH…
Spojrzeć na wszystko inaczej, czyli jak przy pewnych trudnościach skupić się, uczestniczyć w lekcjach, przebywać w środowisku swoich rówieśników, czy wykonać proste zadanie? Na jednym z zajęć wychowawczych uczniowie klasy II C podjęli wyzwanie zrozumienia, specyfiki funkcjonowania osób z trudnościami, czy osób z zaburzeniami w funkcjonowaniu. Dzięki prostym ćwiczeniom, młodzież przekonała się, że nie jest łatwo funkcjonować, gdy „COŚ” nam przeszkadza. Pojawiają się problemy, które często wynikają nie ze złej woli obu stron, a z braku porozumienia i wiedzy o odrębności odbioru świata przez osobę z zaburzeniami. Dzięki własnym odczuciom i dyskusji, dziś wiemy, jak dysfunkcje wpływają na odbieranie i rozumienie otoczenia, na codzienne relacje z innymi, na samoocenę… (J. Machut)
zobacz zdjęcia
25.04.2018 r.
KULTURALNA WYPRAWA II A DO GDAŃSKA
W zeszłym tygodniu pojechaliśmy do Gdańska… Była to długo wyczekiwana wycieczka, planowaliśmy ją od września. Nadszedł wreszcie 10 kwietnia i…wyruszyliśmy! Już w południe dotarliśmy na miejsce. Był czas na zakwaterowanie w World Hostelu na Starym Mieście, a już o 17.00 zwiedzaliśmy Teatr Szekspirowski. Mogliśmy z bliska zobaczyć scenę, zaplecze techniczne, wysłuchaliśmy ciekawostek o budowie teatru i jego historycznych korzeniach.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
24.04.2018 r.
ŻANDARMERIA WOJSKOWA W I LO
Mimo, że poniedziałek to nie dzień mundurowy w naszej szkole, uczniowie klasy III o profilu policyjnym uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Oddziału Żandarmerii Wojskowej ze Szczecina. Podczas spotkania tegoroczni maturzyści dowiedzieli się o specyfice służby w tej formacji, zasadach naboru oraz poznali zakres zdań, które na co dzień realizują funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej. To kolejna formacją, którą poznają nasi uczniowie w klasach policyjnych.
zobacz zdjęcia
23.04.2018 r.
ZWYCIĘSTWO W LIDZE SZKOLNEJ DZIEWCZĄT I LO
Zakończenie ligi szkolnej piłki siatkowej dziewcząt. Ostatni turniej w ramach zmagań siatkarek szkół średnich rozegrano na hali II LO w Nowogardzie. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco. Najlepszą zawodniczką całego cyklu okazała się Milena Pietrzak z I LO.
1. I LO 5 zwycięstw 10 pkt
2. II LO 3 zwycięstwa 6 pkt
3. ZSP 1 zwycięstwo 2 pkt
Skład zespołu I LO: Alicja Gruszczyńska, Milena Pietrzak, Nikola Grzelak, Magdalena Salamon, Karolina Lewandowska, Wiktoria Gruda i obecna duchem Weronika Godziszewska.
Opiekun zespołu: p. Emil Grygowski.
zobacz zdjęcia
19.04.2018 r.
XXXIII Olimpiada Wiedzy Ekologicznej
Dnia 14 kwietnia 2018 r. w XIV LO w Szczecinie odbył się okręgowy etap XXXIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Starowało 69 uczniów z całego województwa zachodniopomorskiego. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III a Marcin Ogiewa, który do etapu okręgowego zakwalifikował się zdobywszy 82% z testu wiedzy na etapie szkolnym .Wszyscy uczestnicy etapu zostali przywitani słowami " Jesteście najlepszymi z najlepszych i sama kwalifikacja do etapu okręgowego jest dużym osiągnięciem". Olimpiada składała się z części pisemnej i ustnej. Do etapu ustnego przeszło tylko 12 uczniów z najlepszymi wynikami. Marcinowi do tego etapu zabrakło jednego punktu. Wynik , który Marcin uzyskał jest bardzo dobrym wynikiem i Marcin godnie reprezentował naszą szkołę. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (Irena Stasiewicz)
zobacz zdjęcia
18.04.2018 r.
Zachodniopomorski Przegląd Musztry Klas Mundurowych z udziałem dziewcząt I LO w Nowogardzie
6 kwietnia br., na terenie 15 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Szczecinie, odbył się Zachodniopomorski Przegląd Musztry Klas Mundurowych, którego organizatorem była Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza oraz Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Szczecinie. Celem Przeglądu jest popularyzacja klas mundurowych, integracja młodzieży, prezentacja poziomu wyszkolenia oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Przegląd ten jest formą rywalizacji zespołów w zakresie musztry zespołowej zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, programu dowolnego oraz polskiej piosenki marszowej. Naszą szkołę w tych zmaganiach reprezentowały dziewczęta klasy pierwszej o profilu policyjnym. (Emil Grygowski)
zobacz zdjęcia
16.04.2018 r.
TROCHĘ O SZKOLE RAZ JESZCZE ...
Dzień Otwarty I LO za nami, ale dla kandydatów do klas I naszego liceum mamy mały skrót tego, jak na co dzień nasi uczniowie kształcą się w Jedynce. Filmik autorstwa naszego ucznia Andrzeja Popowa.
Miłego oglądania!
Z życia szkoły ...czyli fragmenty zajęć i działań podejmowanych w naszej szkole
zobacz nagranie
12.04.2018 r.
SUKCES WIKTORII GRUDY - UCZENNICY I LO W NOWOGARDZIE, NA MIĘDZYNARODOWYCH ZAWODACH W KARATE
W dniach 24-25 marca b. r. w Rumii odbył się IX POMERANIA CUP Międzynarodowy Puchar Pomorza w Karate WKF. W gronie reprezentantów startujących była również nasza uczennica Wiktoria Gruda - zawodniczka KAMIKAZE – Szczecin. Wiktoria zajęła II miejsce w kategorii Kumite Indywidualne Seniorki oraz III miejsce w kategorii Kumite Indywidualne Juniorki. Organizatorami wydarzenie byli: Klub Sportowy Karate SAKURA-Rumia, Urząd Miasta Rumia oraz Starostwo Wejherowskie. Wiktorii oraz jej trenerowi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych wspaniałych sukcesów !!!
zobacz zdjęcia
12.04.2018 r.
KONKURS JĘZYKOWY Z UDZIAŁEM UCZNIÓW I LO
12 marca 2018 roku w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie po raz XIV odbył się międzyszkolny konkurs językowy pt. "Artystyczne czytanie prozy i poezji obcojęzycznej". Do konkursu przystąpiło 28 uczniów ze szkół z Nowogardu, Goleniowa i Mostów. Zadaniem uczestników konkursu było odczytanie wybranego utworu w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim lub rosyjskim. Jury oceniało zarówno płynność, poprawność wymowy, jak i przekaz artystyczny prezentowanego tekstu. Naszą szkołę godnie reprezentowało troje uczniów, w tym zdobywca II miejsca Andrij Popow, który zaprezentował przepiękny wiersz do matki w języku rosyjskim, którego przekaz był tak wzruszający, że co niektórym osobom zakręciła się łezka w oku... Serdeczne gratulacje!! (Anna Gizewska)
zobacz zdjęcia
9.04.2018 r.
PROJEKT XXIX SESJI SDiM W I LO W NOWOGARDZIE
Fragmenty działań naszych uczennic do tegorocznej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W materiale skrót pracy Dominiki Głąbeckiej oraz Weroniki Tretiak, obszerna relacja w sprawozdaniu z działania. Materiał filmowy, Andrzej Popow, opiekun uczennic p. Natalia Szurgot. Po tak intensywnych przygotowaniach, pozostaje czekać na pozytywny wynik zmagań konkursowych.
zobacz nagranie
6.04.2018 r.
FINAŁ KOMÓRKOMANII W I LO !!!
W dniu 28 marca br. o godzinie 9 ruszyła już po raz drugi w naszej szkole akcja KOMÓRKOMANIA. Jej organizatorem jest Fundacja DKMS, a honorowym patronem Zachodniopomorska Kurator Oświaty Pani Magdalena Zarębska-Kulesza. Celem akcji jest pozyskanie jak największej liczby potencjalnych dawców komórek macierzystych, a tym samym możliwość uratowania ludzkiego życia. W tym roku chęć zarejestrowania zadeklarowało 35 osób, w tym większość to uczniowie naszego liceum. Oprócz nich odwiedzili nas też inni mieszkańcy Nowogardu, byli uczniowie, a także radni naszego miasta. Wszystkim serdecznie dziękujemy za włączenie się do naszej akcji i zachęcamy do jej propagowania. (Jolanta Burewicz)
zobacz zdjęcia
27.03.2018 r.
DZIEŃ OTWARTY W I LO W NOWOGARDZIE
Uczniowie klas III gimnazjum mogli zobaczyć działania, jakie podejmuje I LO oraz poznać ofertę edukacyjną na rok szkolny 2018/2019. Społeczność uczniowska I LO pod kierunkiem nauczycieli przygotowała szereg atrakcji dla kandydatów, którzy w najbliższych tygodniach decydować będą o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Pierwsze wrażenia gimnazjalistów bardzo pozytywne, a nam nie pozostaje nic innego jak, powiedzieć do zobaczenia w murach nowogardzkiej Jedynki!!!
zobacz zdjęcia
28.03.2018 r.
ZASADY REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2018/2019
GIMNAZJALISTO! Już od 9 maja br. rusza rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych.
Poniżej zamieszczamy dokumenty dotyczące rekrutacji do I LO w Nowogardzie.
regulamin rektutacji
podanie do szkoły
oświadczenie rodziców
klasa humanistyczna - ulotka
klasa przyrodnicza - ulotka
klasa policyjna - ulotka
ZAPRASZAMY!
28.03.2018 r.
XV OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
W tym roku piętnasta edycja programu odbyła się 21 marca 2018 r. Organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Nasza szkoła kolejny raz przyłączyła się do akcji. Uczniowie klas I oraz II z okazji "Dnia Wagarowicza" mieli okazję popracować w wybranym przez siebie miejscu pracy. Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość: - odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne, - zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, - pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu, - doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową, - zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.
zobacz zdjęcia
26.03.2018 r.
ZBIÓRKA KARMY W RAMACH Dni Języków Obcych w I LO
Podczas imprezy zorganizowanej w ramach Dni Języków Obcych, klasa I A zajmowała się kawiarenką. Można było tam kupić pyszne ciasta, babeczki lub napić się kawy czy herbaty. Cały dochód z przedsięwzięcia został przekazany na zakup karmy dla podopiecznych przytuliska TOZ Goleniów. Dzięki Wam udało nam się zebrać 182 złote, które umożliwiły nam zakup 40 dużych puszek karmy dla psów oraz 13 małych puszek karmy dla kotów! Dziękujemy! Jednak nie zwalniamy tempa i przypominamy, że karmę można przynosić do 25 kwietnia! Pokażmy, że umiemy pomagać. Czekamy na Was w 8-mce. Klasa I A wraz z wychowawcą p. Natalią Szurgot.
26.03.2018 r.
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
W naszej szkole po raz kolejny odbył się Dzień Języków Obcych podczas, którego uczniowie mieli szansę zaprezentować swoje talenty wokalne. Prawie wszystkie grupy językowe brały czynny udział w wydarzeniu. Tegorocznym tematem przewodnim imprezy były „Najnowsze hity piosenek obcojęzycznych”. Uczniowie byli oceniani za wykonanie utworu, aranżację oraz ogólne wrażenia artystyczne.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
26.03.2018 r.
OLIMPIADA O UBEZPIECZENIACH SPOŁECZNYCH
16 marca 2018 braliśmy udział w II etapie Olimpiady Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. Troje uczniów naszej szkoły, rozwiązywało test wielokrotnego wyboru,składający się z 25 pytań. Pytania dotyczyły działalności ZUS i jego historii. W olimpiadzie udział wzięli: Natalia Centała, Anita Kukuła i Przemek Łuczkowiak. Opiekun młodzieży: p. Barbara Papuszka
zobacz zdjęcia
23.03.2018 r.
O MOTYWACJI DO NAUKI I NIE TYLKO... TYM RAZEM DLA RODZICÓW
We wtorek, 20 marca odbyła się wywiadówka otwarta dla rodziców /prawnych opiekunów naszych uczniów. Oprócz tradycyjnych spotkań z wychowawcami klas oraz nauczycielami poszczególnych przedmiotów, rodzice uczniów klas I oraz II uczestniczyli w spotkaniu z psychologiem. O motywacji młodzieży, szukaniu pomysłu na siebie oraz wszelkich rozterkach młodych ludzi opowiedziała p. Anna Bielida - psycholog Specjalistycznej Poradni Terapeutycznej dla Dzieci, Młodzieży i Ich Rodzin w Nowogardzie.
zobacz zdjęcia
21.03.2018 r.
O MOTYWACJI DO NAUKI I NIE TYLKO...
W poniedziałek, 19 marca br. uczniowie wszystkich klas I oraz klas II odbyli zajęcia z p. Anną Bielidą - psycholog Specjalistycznej Poradni Terapeutycznej dla Dzieci, Młodzieży i Ich Rodzin w Nowogardzie. Zajęcia dotyczyły motywacji uczniów do nauki, technik uczenia, ale były także okazją do rozmów na wszelkie nurtujące młodzież sprawy.
zobacz zdjęcia
21.03.2018 r.
LIGA SZKOLNA W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT Dwoma zwycięstwami zakończyła się druga kolejka międzyszkolnej ligi piłki siatkowej dziewcząt. W obydwu spotkaniach z ZSP i LO nr 2 mecze kończyły się wynikami 2:0. Dziewczyny z kompletem czterech zwycięstw prowadzą w tabeli i przed ostatnią kolejką spotkań myślą o zachowaniu takiego bilansu. Reprezentacja I LO w składzie: Alicja Gruszczyńska, Wiktoria Gruda, Nikola Grzelak, Milena Pietrzak, Magdalena Salamon, Karolina Lewandowska. Opiekun zespołu: p. Emil Grygowski.

19.03.2018 r.
WOLONTARIUSZE W AKCJI !!! WIZYTA W SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT
Dnia 14 marca, 19 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem i inicjatorem wydarzenia p. Natalią Szurgot wybrało się w odwiedziny do przytuliska dla zwierząt prowadzonego przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oddział Goleniów. Uczniowie zostali bardzo miło przyjęci przez Panią prezes zarządu TOZ, która chętnie opowiedziała o swojej pracy i zamiłowaniu do zwierząt.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
19.03.2018 r.
DOSKONALĄ MUSZTRĘ...
Mimo niesprzyjającej pogody, uczennice klasy I B o profilu policyjnym, pod kierunkiem funkcjonariusza Policji ćwiczyli musztrę, w ramach przygotowań do przeglądu musztry klas mundurowych. Specjalistycznego instruktarzu młodzieży udzielił asp. sztab. Ryszard Lesner z OPP w Szczecinie. Musztra jest jednym z etapów szkolenia policyjnego, w ramach realizowanej w klasie edukacji policyjnej.
foto: st. post. Łukasz Boczkowski
zobacz zdjęcia
19.03.2018 r.
O SŁUŻBIE I PROFILAKTYCE… SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS POLICYJNYCH Z FUNKCJONARIUSZAMI SŁUŻBY WIĘZIENNEJ cz. II
Tym razem uczniowie klasy II C, o profilu policyjnym uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami służby więziennej Zakładu Karnego w Nowogardzie. O specyfice służby, strukturze organizacyjnej jednostki, zasadach naboru do służby opowiedzieli: kpt Jacek Pędziszczak – Kierownika Działu Penitencjarnego oraz st. szer. Monika Zapert – młodszy psycholog Działu Penitencjarnego.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
15.03.2018 r.
RUSZA KOLEJNY PROJEKT W NASZEJ SZKOLE...
W lutym i marcu 2018 r. odbyło się spotkanie informacyjne o projekcie "Archiwum Rodzinne Ziem Zachodnich" oraz pierwsze zajęcia przygotowujące uczestników do pracy nad materiałem historycznym i źródłowym w I Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie. Spotkania zorganizowała dyr. Karina Surma.
wiecej informacji na stronie projektu na facebooku
zobacz zdjęcia
12.03.2018 r.
O SŁUŻBIE I PROFILAKTYCE… SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS POLICYJNYCH Z FUNKCJONARIUSZAMI SŁUŻBY WIĘZIENNEJ
W środę, 7 marca uczniowie klasy III C oraz I B, o profilu policyjnym uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami służby więziennej Zakładu Karnego w Nowogardzie. Wśród przedstawicieli nowogardzkiego Zakładu Karnego gościliśmy ppłk Edytę Gulbinowicz – Zastępcę Dyrektora ZK w Nowogardzie, kpt Jacka Pędziszczaka – Kierownika Działu Penitencjarnego, por. Przemysława Sońtkę – Rzecznika Prasowego Dyrektora Zakładu Karnego w Nowogardzie oraz st. szer. Monikę Zapert – młodszego psychologa Działu Penitencjarnego.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
12.03.2018 r.
JAK PRZETRWAĆ NA WYSPIE… CZYLI SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM
W mroźny poniedziałek, 26 lutego, zawitał w odwiedziny do klasy II A pan Piotr Krystkiewicz. Zaprosiliśmy Piotra na zajęcia z Edukacji Filmowej i Teatralnej, na których jednym z programowych tematów są gatunki telewizyjne. Niektórzy zapytają, co strażak ma z tym wspólnego? Otóż ma. W zeszłym roku, w czasie wakacji, był uczestnikiem programu reality show - „Wyspa przetrwania” – emitowanego przez TV Polsat. Ciekawiło nas bardzo jak dostał się do tego programu, pytaliśmy o szczegóły dotyczące pobytu na wyspie Fidżi oraz o sprawy związane z produkcją tego formatu (niestety nie wszystko mógł nam Piotr zdradzić, gdyż zobowiązany jest umową).
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
01.03.2018 r.
SPOTKANIE Z HONOROWYM DAWCĄ KRWI, PANEM ZDZISŁAWEM SZMITEM
Podczas jednej z lekcji wychowawczych uczniowie klas I a i III b spotkali się z Panem Zdzisławem Szmitem – honorowym krwiodawcą. Pan Zdzisław przedstawił informacje dotyczące krwi i jej roli w organizmie. Uczniowie poznali warunki jakie musi spełniać potencjalny krwiodawca, fakty i mity dotyczące systematycznego oddawania krwi, przywileje krwiodawców. Młodzież dowiedziała się wielu rzeczy o idei honorowego krwiodawstwa, akcjach poboru krwi organizowanych w Nowogardzie oraz o działalności klubu nowogardzkiego. Po spotkaniu kilka osób pełnoletnich zadeklarowało chęć oddania krwi przy najbliższej akcji krwiodawstwa. (Jolanta Burewicz)
zobacz zdjęcia
28.02.2018 r.
LEKCJA CHEMII W LABORATORIUM ANALITYCZNYM
W dniu 15 lutego 2018 roku uczniowie klasy 1 a udali się do laboratorium badań analitycznych przy szpitalu w Nowogardzie. Na miejscu klasę przywitała Pani Sylwia Pietrzak - kierownik laboratorium. Uczniowie podczas wizyty dowiedzieli się jakie badania najczęściej wykonywane są w laboratorium i w jakim celu się je wykonuje. Mieli okazję zobaczyć sprzęt wykorzystywany do przeprowadzania badań analitycznych oraz zapasy jednostek krwi, jakie posiada przyszpitalne laboratorium. Dowiedzieliśmy się również, jakie studia należy ukończyć, aby pracować w laboratorium. Dziękujemy Pani Sylwii za ciekawą lekcję. (Julia Grycner I A)
zobacz zdjęcia
26.02.2018 r.
Rozgrywki klasowe w piłce siatkowej dziewcząt
W dniu 21 lutego br. rozegrane zostały międzyklasowe rozgrywki w piłce siatkowej dziewcząt. Do zawodów przystąpiło siedem zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy: grupa A (III b, II c, II b, II c) grupa B (III a, II a, I b)
Wyniki spotkań:
3b - 3c 2;0     3a - 2a 2:0     2b - 2c 0:2     3b - 2b 2:0     2a - 1b 2:0     3c - 2c 1:2     3b - 2c 1:2     3a - 1b 2:0     3c - 2b 2:0    
Mecz o trzecie miejsce:    III b - II a 2:1
Mecz o pierwsze miejsce:    III a - II c 2:0
Ostatecznie zwyciężyła klasa III a , srebro II c, brąz III b. Organizatorzy rozgrywek: p. Emil Grygowski oraz p. Łukasz Podemski.
26.02.2018 r.
Mistrzostwa Powiatu w piłce siatkowej chłopców
W dniu 15 lutego br. odbyły się rozgrywki na szczeblu powiatowym, które rozegrane zostały w hali ZS w Goleniowie. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Adrian Zając, Dawid Kutrzeba, Filip Sadkowski, Piotr Klein, Kacper Litwin, Jakub Puszcz oraz Piotr Sowiński.
Wyniki spotkań:
ILO - ZSP Nd 0 - 2     ILO - ZS Goleniów 1 - 2     ILO - IILO ND 2 - 0     Ostatecznie nasze liceum wywalczyło 3 miejsce. Opiekunem drużyny był p. Łukasz Podemski.
19.02.2018 r.
II MIEJSCE DZIEWCZĄT W MISTRZOSTWACH POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ
W minioną środę w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie rozegrano turniej szkół ponadgimnazjalnych w ramach licaliady. Do rywalizacji tradycyjnie zgłosiły się cztery zespoły powiatu goleniowskiego, rywalizując w systemie "każdy z każdym". Ostatecznie po nastoletniej hegemoni Goleniowa mistrzem powiatu został zespół z Nowogardu.
Wyniki spotkań:
I LO - II LO - 0:2     ZSP- ZS nr - 0:2     I LO - ZS nr1 - 2:0     II LO - ZSP - 2:0     I LO - ZSP - 2:1     II LO - ZS nr 1 - 2:1    
Klasyfikacja końcowa: 1. II LO Nowogard     2. ILO Nowogard     3. ZS nr Goleniów     4. ZSP Nowogard    
Reprezentacja I LO - Pietrzak Milena, Salamon Magda, Gruszczyńska Alicja, Grzelak Nikola, Gruda Wiktoria, Lewandowska Karolina, Godziszewska Weronika. Opiekunem zespołu był p. Emil Grygowski.
zobacz zdjęcia
14.02.2018 r.
UCZNIOWIE I LO W NOWOGARDZIE NA KOLEJNYCH WYKŁADACH NA PUM W SZCZECINIE
W dniu 7 lutego odbył się kolejny wyjazd naszej młodzieży na wykłady organizowane przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w ramach projektu MAM-PUM. I tym razem zajęcia były prowadzone przez wybitnych specjalistów. Tematem przewodnim była okulistyka. Mieliśmy przyjemność posłuchać wykładów: Okulistyka dziecięca - dr hab. n. med. Lidia Puchalska – Niedbał. Wady refrakcji - prof. dr hab. n. med. Damian Czepita. Nowoczesne techniki operacyjne w leczeniu okulistycznym - dr n. med., FEBO Wojciech Gosławski. (Grzegorz Zając)
zobacz zdjęcia
12.02.2018 r.
MISTRZOSTWA POWIATU PIŁKI RĘCZNEJ CHŁOPCÓW
Drugie miejsce w Mistrzostwach Powiatu Piłki Ręcznej Chłopców wywalczył zespół naszej szkoły podczas środowych zmagań. W pierwszym spotkaniu zmierzyliśmy się z zespołem II LO i po nerwowym początku ostatecznie gładko pokonaliśmy sąsiadów 27:15. W drugim meczu gospodarze z ZSP odnieśli łatwe zwycięstwo z zespołem z goleniowa. Brązowe medale wywalczyli chłopcy z II LO pokonując swoich rywali z goleniowa 11:8 . Dużą dawkę emocji dostarczył mecz finałowy, w którym to przez większość spotkania spokojnie kontrolowaliśmy wynik meczu. Niestety kilka błędów w samej końcówce meczu doprowadziły do remisu. Po nerwowej końcówce mecz zakończył się wynikiem 18:19. Gratulujemy Zespół I LO w składzie: Litwin Kacper, Królik Kacper, Klein Piotr, Kutrzeba Dawid, Sowiński Piotr, Sierżant Paweł, Druciarek Dawid, Wdowczyk Kacper.
Ostateczna klasyfikacja szkół: 1. ZSP Nowogard    2. I LO Nowogard    3. II LO Nowogard    4. ZS Goleniów   
Opiekun drużyny I LO: p.Emil Grygowski
6.02.2018 r.
MISTRZOSTWA POWIATU PIŁKI RĘCZNEJ DZIEWCZĄT
Dziś, 6 lutego br. w hali Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu Piłki Ręcznej Dziewcząt. Do rywalizacji stanęła także reprezentacja naszej szkoły w składzie: Wiktoria Domańska, Natalia Szurgot, Wiktoria Gruda, Sandra Lewandowska, Klaudia Stępniewska, Anita Kukuła, Oliwia Czerewacz, Aleksandra Mościńska, Karolina Lewandowska oraz Natalia Janowicz.
Wyniki spotkań:
LO 1 Nd - LO 2 Nd 6 - 8
LO 1 Nd - ZSP 4 - 14
Nasze dziewczyny zajęły III miejsce w powiecie. Opiekunem drużyny był p. Łukasz Podemski.
6.02.2018 r.
STUDNIÓWKA I LO W NOWOGARDZIE 2018
Poloneza czas zacząć… Podkomorzy rusza
I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza, I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi
I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi…
Przywołany przez prowadzących, znany cytat z „Pana Tadeusza” rozpoczął tegoroczny bal studniówkowy. Czas zabawy dla tegorocznych maturzystów zwiastował już tylko jedno, że przygotowania do najważniejszego w życiu egzaminu ruszyły pełną parą. Po wspaniałej zabawie pozostały już tylko zdjęcia i wspomnienia, a naszym maturzystom pozostaje liczyć powiedzenia na maturze!!! zobacz zdjęcia
23.01.2018 r.
UCZNIOWIE I LO NA NOCY BIOLOGÓW NA UNIWERSYTECIE SZCZECIŃSKIM
W przeddzień tegorocznych ferii zimowych grupa uczniów z naszej szkoły wraz z p.Ireną Stasiewicz wybrało się na Uniwersytet Szczeciński by móc uczestniczyć w trzech wykładach podczas nocy biologów. Pierwszym tematem było życie pod lodem. Licealiści obejrzeli prezentacje multimedialną o zimowaniu oraz stadiach przetrwalnikowych zwierząt i roślin wodnych.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
16.01.2018 r.
UCZENNICE I LO ODWIEDZIŁY WROCŁAW
11 i 12 stycznia 2018 r. byliśmy uczestnikami wycieczki do Wrocławia, organizatorem było Stowarzyszenie Szanse Bezdroży Gmin Powiatu Goleniowskiego, a uczestnikami byli finaliści powiatowych rozgrywek Chłopskiej Szkoły Biznesu. Program wycieczki był bardzo bogaty i interesujący. Odwiedziliśmy HYDROPOLIS, interaktywną wystawę poświęconą wodzie i jej roli w życiu człowieka, Ziemi i Układu Słonecznego. Zobaczyliśmy także niesamowity budynek Hali Stulecia i poznaliśmy jego historię.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
15.01.2018 r.
KOLEJNE WYKŁADY NA PUM W SZCZECINIE
W dniu 10 styczna odbył się kolejny wyjazd naszej młodzieży na wykłady organizowane przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w ramach projektu MAM-PUM. I tym razem zajęcia były prowadzone przez wybitnych specjalistów Wykłady prowadzili wybitni onkolodzy. Genetyka - Nowotwory zapisane w genach. Pod takim hasłem wygłosili trzy bardzo interesujące wykłady: W poszukiwaniu nowych mutacji genowych; W poszukiwaniu nowych markerów nowotworowych; W poszukiwaniu nowych sposobów profilaktyki; (Grzegorz Zając)
12.01.2018 r.
UCZENNICE DOMINKA GŁĄBECKA I NATALIA RADECKA AUTORKAMI ARTYKUŁU O LONGINIE KOMOŁOWSKIM
Nasza szkoła, jako jedna z czterech szkół, uczestniczyła w projekcie edukacyjnym "SOLIDARNY LONGIN KOMOŁOWSKI". Uczniowie uczestniczący w projekcie, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, a przede wszystkim poznali bliżej osobę p. Longina Komołowskiego, zarówno podczas spotkania z małżonką p. Longina, jak również podczas warsztatów. Po zebraniu materiałów i informacji, efektem finalnym projektu była publikacja o osobie p. Longina Komołowskiego. Wśród współautorek jednego z artykułu: Człowiek z Pomorza Zachodniego, który ukazał się w publikacji: „Solidarny Longin Komołowski: były uczennice I LO w Nowogardzie – Dominika Głąbecka oraz Natalia Radecka.
zobacz zdjęcia
21.12.2017 r.
Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta…
Ostatnia w tym roku kalendarzowym, uroczystość dla całej społeczności I LO odbyła się w dniu dzisiejszym w sali gimnastycznej naszej szkoły. Były ciepłe życzenia, mieliśmy okazję obejrzeć jasełka, było wspólne śpiewanie kolęd. Zgodnie z pomysłem Samorządu Uczniowskiego, zarówno młodzież, jak i nauczyciele przeprani byli za wylosowane przez siebie postacie.
Uroczystość w sali gimnastycznej, to także okazja do podsumowania projektu realizowanego przez naszą szkołę w ramach programu Bezpieczna +, dzięki czemu cała społeczność mogła skosztować pysznych łakoci. Po części odbywającej się w sali gimnastycznej, uczniowie wraz z wychowawcami udali się na spotkania klasowe, po których jeszcze w całej szkole unosi się zapach barszczu i pierogów…
zobacz zdjęcia
20.12.2017 r.
SPOTKANIE WIGILIJNE DLA POTRZEBUJĄCYCH
W przededniu zbliżającej się Wigilii Bożego Narodzenia, każdy z nas w pośpiechu zastanawia się, co jeszcze powinniśmy zakupić, co posprzątać, co przygotować pysznego. Czynimy to raczej z myślą o naszych najbliższych, o kręgu osób, z którymi zasiądziemy do wspólnej kolacji. Warto również zatrzymać się na chwilę, by pochylić się na tymi, którzy być może samotnie, albo zwyczajnie bardzo skromnie spędzą te najbliższe święta. Właśnie z myślą o samotnych i potrzebujących nowogardzki Caritas w murach naszej szkoły przygotował spotkanie wigilijne. Licznie zebrani uczestnicy, dzielili się opłatkiem, były życzenia, było wspólne śpiewanie kolęd, uczniowie I LO pod kierunkiem p. Doroty Borzeszkowskiej-Buriak oraz ks. Waldemara Piątka przygotowali jasełka, dla najmłodszych Mikołaj także miał upominki.
zobacz zdjęcia
20.12.2017 r.
SPOTKANIE Z ASTRONOMEM

Już po raz drugi nasza szkołę odwiedził p. Łukasz Tychoniec, astonom i pasjonat fizyki. Przeprowadził fascynujące zajęcia dla klas pierwszych, mówił o odkryciach nowych planet wokół innych gwiazd, o możliwości życia we Wszechświecie i swojej pracy jako astronoma.
zobacz zdjęcia
20.12.2017 r.
SPOTKANIE WIGILIJNE SŁUŻB MUNDUROWYCH
Okres przedświąteczny to czas spotkań wigilijnych. Uczniom klas policyjnych nowogardzkiej Jedynki przypadł zaszczyt pomocy przy organizacji tegorocznego spotkania służb mundurowych garnizonu zachodniopomorskiego. (inf. KWP Szczecin)
informacja KWP Szczecin
20.12.2017 r.
UCZNIOWIE I LO NA JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM W BERLINIE
W dniu 14 grudnia 2017 r grupa kilkunastu uczniów z I Liceum ogólnokształcącego w Nowogardzie wyruszyła pod opieką p. Beaty Pietruczyk i p. Moniki Tomasikiewicz na Jarmark Bożonarodzeniowy do Berlina. Wycieczka została zorganizowana przy współpracy z nauczycielkami ze Szkoły Podstawowej w Osinie. Grudzień to czas przygotowań do ŚWIĄT BOŻEGO NAROSZENIA. W natłoku codziennych spraw, w pogoni za szybko uciekającym czasem trudno czasem poczuć magię Świąt, trudno znaleźć chwilę na zadumę, trudno na chwilę przystanąć i dostrzec wokół siebie atmosferę i piękno nadchodzących Świąt.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
20.12.2017 r.
BEZPIECZNA +, wizyta uczniów I LO w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Goleniowie
15 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Po bardzo szczegółowym sprawdzeniu przez straż graniczną młodzież została wpuszczona na teren lotniska. Uczniowie zostali zapoznani z procedurami przyjęcia zgłoszenia o wypadku, startu i lądowania śmigłowca ratowniczego. Mieliśmy okazję z bliska obejrzeć śmigłowiec przystosowany do transportu chorych i poszkodowanych w wypadkach.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
20.12.2017 r.
Finał Powiatowego Turnieju Chłopskiej Szkoły Biznesu
Chłopska Szkoła Biznesu to planszowa gra ekonomiczna, w którą równocześnie może grać od 12 do 30 osób, jest prostą symulacją mechanizmów wolnego rynku, na którym można obserwować takie zjawiska jak podaż, popyt, spółka handlowa, cena, koszty produkcji, negocjacje handlowe i wiele innych. Nawiązuje ona do działalności produkcyjnej i handlowej rzemieślników z tkackiego ośrodka andrychowskiego w XVIII wieku.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
19.12.2017 r.
STRAŻAK Z WYSPY PRZETRWANIA OSTRZEGA PRZED CZADEM !!!
14 grudnia młodzież naszej szkoły spotkała się z panem Piotrem Krystkiewiczem, strażakiem pochodzącym z okolic Nowogardu, znanym również jako uczestnik programu telewizyjnego „Wyspa przetrwania”. Pan Piotr chce wykorzystać fakt, iż jest osobą rozpoznawalną dzięki występowi w telewizji i dotrzeć do jak największej liczby osób z ostrzeżeniem przed zatruciem tlenkiem węgla. Każdego roku, głównie w sezonie grzewczym, ginie wiele osób zatrutych czadem.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
19.12.2017 r.
MARCIN OGIEWA STYPENDYSTĄ PREZESA RADY MINISTRÓW NA ROK SZKOLNY 2017/2018
W dniu 14 grudnia br., w Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów tegorocznym laureatom Stypendium Prezesa Rady Ministrów. W gronie stypendystów obecny był również nasz uczeń - Marcin Ogiewa, który w towarzystwie Dyrektor Szkoły p. Kariny Surmy odebrał stypendium z rąk Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej p. Macieja Kopcia oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty p. Magdaleny Zarębskiej-Kuleszy. Stypendium Prezesa Rady Ministrów w danym roku szkolnym otrzymuje tylko jeden uczeń z każdej szkoły, warunkiem koniecznym jest uzyskanie najwyższej średniej ocen w szkole lub uzyskanie wybitnych osiągnięć. Marcinowi serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na maturze.
zobacz zdjęcia
relacja fb Kuratorium Oświaty w Szczecinie
19.12.2017 r.
LEKCJA TEATRALNA DLA UCZNIÓW I LO
W poniedziałkowy poranek, 11 grudnia, zjawili się w naszej szkole aktorzy Teatru Polskiego ze Szczecina- Małgorzata Adamska i Mirosław Kupiec. Zaprezentowali historię teatru greckiego oraz odegrali sceny z „Antygony” Sofoklesa i fragment komedii Arystofanesa „Chmury”. Mogliśmy z bliska podziwiać maestrię sztuki aktorskiej. Zostaliśmy również zaproszeni do zwiedzenia Teatru Polskiego. Uczniowie klas humanistycznych oraz III B bardzo pozytywnie odebrali lekcję. Zapewne jeszcze zaprosimy aktorów do I LO!
zobacz zdjęcia
15.12.2017 r.
NOC FILMOWA W I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W NOWOGARDZIE
W piątkowy wieczór, 8 grudnia, uczniowie klasy II a pod opieką wychowawczyni Pani Doroty Buriak oraz Wicedyrektor Pani Jolanty Machut zorganizowali noc filmową w szkole. Swoją obecnością zaszczycili nas również koledzy i koleżanki z innych szkół, odwiedzili nas także absolwenci I LO.
czytaj więcej
zobacz zdjęćia
11.12.2017 r.
UCZNIOWIE I LO NA WYKŁADACH MAM-PUM
6 grudnia odbył się kolejny wyjazd naszej młodzieży na wykłady organizowane przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w ramach projektu MAM-PUM. I tym razem zajęcia były prowadzone przez wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Zagrożenia współczesnego Świata okiem: ginekologa – wykładowca – prof. Zbigniew Celewicz, zakaźnika – wykładowca – prof. Miłosz Parczewski, okulisty – wykładowca – prof. Wojciech Lubiński, toksykologa – wykładowca – prof. Krzysztof Borowiak, to nie tylko ciekawostki i ważne informacje przydatne na co dzień, ale i solidna powtórka przed maturą. A w sobotę test z chemii, biologii i fizyki… (Grzegorz Zając)
zobacz zdjęcia
11.12.2017 r.
MODA NA ZDROWE ODŻYWIANIE - ZAJĘCIA W RAMACH OPROJEKTU BEZPIECZNA+
W ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu Bezpieczna +, uczennice Natalia Dwórzyńska oraz Agata Pawlaczyk poprowadziły prelekcje dotyczące zdrowego odżywiania się. Zajęcia przeprowadzone były zarówno dla uczniów naszego liceum, jak również dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Nowogardzie. W trakcie zajęć przedstawione zostały fakty i mity żywieniowe – funkcjonujące wśród dzieci i młodzieży, omówiony został także wpływ właściwego żywienia na zdrowie człowieka. Uczestnicy zajęć poznali także 6-punktowy program racjonalizacji sposobu odżywiania wg Trimmera. Po każdych zajęciach uczniowie mieli możliwość zjedzenia zdrowych przekąsek w postaci owoców, batoników musli oraz napojów mlecznych. Co najważniejsze, zainteresowanie zdrową żywnością wśród młodzieży było bardzo duże.
zobacz zdjęcia
11.12.2017 r.
SĄD NAD BAKTERIĄ - inna lekcja biologii
Dnia 30.11 klasa II a i II b w ramach lekcji biologii przygotowały rozprawę sądową. Tematem były pozytywne i negatywne działania bakterii w przyrodzie. Klasa humanistyczna wcieliła się w rolę oskarżyciela, zaś klasa II b miała za zadanie bronić oskarżaną bakterię i podać pozytywy jej istnienia. Podczas rozprawy nie obyło się bez sporów i nieprzewidzianych sytuacji. Po wysłuchaniu obu stron sąd ustalił, że bakterie są bardzo ważną częścią przyrody, a ich działalność jest różnorodna i konieczna. W celu obrony przed negatywnym wpływem tych organizmów sąd nakazał dbać o higienę osobistą i czystość otoczenia. Na tym zakończono rozprawę. Zaproszono również klasę II c jako publiczność. Była to ciekawa forma powtórzenia wszystkich wiadomości o tych organizmach. (Dominika Głąbecka)
zobacz zdjęcia
11.12.2017 r.
POWTÓRKI MATURALNE Z CHEMII, CZYLI: "BADANIE ODCZYNU ROZTWORU"
Niezwykle ważnym elementem kształcenia chemicznego jest samodzielne projektowanie, przeprowadzanie i dokumentowanie doświadczeń chemicznych. W ramach powtórek maturalnych i poszerzenia wiedzy chemicznej uczniowie klasy III b ratowniczo-medycznej, wykonywali doświadczenia chemiczne, pozwalające zbadać odczyn różnego rodzaju roztworów. Jako wskaźniki użyte były te bardzo popularne, jak fenoloftaleina, oranż metylowy, czy błękit tymolowy ale także te rzadziej używane: czerwień Kongo, alizaryna, zieleń malachitowa, indygokarmin. Używane były także aż cztery rodzaje papierków wskaźnikowych: czerwone, niebieskie, Kongo i uniwersalne. Badane roztwory przybierały przepiękne barwy, co widać na załączonych zdjęciach. Każdy uczeń miał okazję samodzielnie wykonać doświadczenia. Pamiętano także o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas ich wykonywania. Przygotowane wcześniej karty pracy zostały również wypełnione. Chemia jest przedmiotem eksperymentalnym, a tego rodzaju zajęcia są dla uczniów nie obowiązkiem lecz przyjemnością. (Jolanta Burewicz)
zobacz zdjęcia
04.12.2017 r.
Uczniowie klas policyjnych z wizytą w Oddziale Prewencji Policji w Szczecinie – w ramach projektu "Bezpieczna +"
Dzięki uprzejmości Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie p. insp. Ryszarda Gana, w minioną środę, uczniowie klas policyjnych uczestniczyli w zajęciach na terenie Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie zadania w służbie realizują funkcjonariusze w tego typu jednostce, jakim sprzętem dysponują w trakcie służby, uczniowie mieli również możliwość uczestniczyć w ćwiczeniach praktycznych pododdziału Policji.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
30.11.2017 r.
"BEZPIECZNA +", czyli czas na: "Bezpieczeństwo w sieci"
Używając darmowych narzędzi internetowych często nieświadomie godzimy się na wykorzystywanie naszych danych w różnych celach. Informacje o nas mogą zostać przechwycone lub pozyskane przez internetowych przestępców. Częściej jednak sami dajemy innym dostęp do nich. Za pośrednictwem Internetu załatwiamy różne ważne sprawy.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
29.11.2017 r.
"SOLIDARNY LONGIN KOMOŁOWSKI" - PROJEKT EDUKACYJNY
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ppor. Emilii Gierczak uczestniczą w projekcie "SOLIDARNY LONGIN KOMOŁOWSKI". Pan Longin to wielka postać Pomorza Zachodniego, człowiek legenda, którego pamięć należy zachować dla młodych pokoleń. O jego karierze, życiu politycznym i rodzinnym młodzież może czerpać wiedzę bezpośrednio od żony polityka, która chętnie uczestniczy w spotkaniach projektowych i opowiada o "tamtych czasach". Zachęcamy do polubienia strony projektu na facebooku i śledzenia na bieżąco wydarzeń.
przejdź do strony projektu
29.11.2017 r.
LIGA SZKOLNA - PIŁKA SIATKOWA DZIEWCZĄT
Udany start dziewcząt I LO w rozgrywkach szkolnej ligi piłki siatkowej. Na inaugurację zawodniczki z I LO wygrały dwa spotkania pokonując II LO oraz ZSP.
II LO - I LO - 0:2
II LO - ZSP - 2:0
ZSP - I LO - 1:2
Skład zespołu - Pietrzak Milena, Gruszczyńska Ala, Grzelak Nikola, Salamon Magda, Gruda Wiktoria, Lewandowska Karolina, Nowakowska Jolant. (Emil Grygowski)
zobacz zdjęcia
29.11.2017 r.
Spotkanie profilaktyczne dla rodziców
We wtorek, 14 listopada, podczas wywiadówek z rodzicami, odbyło się spotkanie profilaktyczne dla rodziców. Tematyka spotkania związana była z realizacją w naszej projektu MEN: "Cyforwobepieczni". Rodzice zapoznani zostali z zagrożeniami i ryzykiem związanym z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Kolejnym punktem spotkania poruszonym przez p. Jolantę Machut - pedagoga szkolnego, była informacja nt potencjalnego wnoszenia przez młodzież substancji niebezpiecznej na teren szkoły. Po wspólnym spotkaniu informacyjnym oraz indywidualnych spotkaniach z wychowawcami klas, rodzice oraz prawni opiekunowi mieli możliwość zakupu wytworów szkolnego miniprzedsiębiorstwa.
zobacz zdjęcia
29.11.2017 r.
LIGA SZKOLNA - PIŁKA SIATKOWA CHŁOPCÓW
6 listopada 2017 r. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Ligi szkolnej w piłce siatkowej chłopców. Do rywalizacji stanęły zespoły I LO w Nowogardzie, II LO w Nowogardzie oraz ZSP w Nowogardzie.
Wyniki spotkań:
I LO - II LO Nd 2 : 0 (21,24)
II LO - ZSP Nd 0 : 2 (10,22)
I LO - ZSP 0 : 2 (19,21)
Skład I LO: Piotr Sowiński,Dawid Kutrzeba, Jakub Puszcz, Adrian Zając, Damian Wójcik, Cezary Szostak, Kacper Litwin , Piotr Klein. Życzymy powodzenia na kolejnych spotkaniach !!!
zobacz zdjęcia
29.11.2017 r.
Piękne wytwory pracy zdolnej II A!!!
Witamy na oficjalnej stronie na facebooku miniprzedsiębiorstwa POMPELKA przy I Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie. Dzięki Fundacji Młodzieżowego Przedsiębiorstwa mamy możliwość uczestniczyć w prowadzeniu małej firmy. Dzięki programowi uczniowie mogą przeżyć przygodę edukacyjną, rozwiną swoje umiejętności, nauczą się pracy w zespole oraz zdobędą doświadczenie w prowadzeniu własnej firmy. Zatem zapraszamy do kupna naszych produktów!
zobacz zdjęcia
20.11.2017 r.
EFEKTYWNE SPOSOBY NAUKI
Dnia 12 listopada klasa II b w czasie lekcji wychowawczej uczestniczyła w spotkaniu z psychologiem panią Dorotą Zawal. Rozmowa dotyczyła skutecznych form nauki i jej efektywności. Uczniowie obejrzeli krótką prezentację, która miała na celu pokazać, jak zadania szkolne przekładają się na życie codzienne oraz jak nagroda działa na szybkość i efektywność wykonywania zadań. Uczniowie otrzymali kartki, na których wypisane były efektywne sposoby nauki. Zainteresowanie tematem przełożyło się na ciekawą dyskusję z panią psycholog. (Dominika Głąbecka, kl.II b)
zobacz zdjęcia
14.11.2017 r.
UCZNIOWIE I LO NA KOLEJNYCH WYKŁADACH NA POMORSKIM UNIWERSYTECIE MEDYCZNYM W SZCZECINIE
W piątkowy wieczór, 10 listopada, uczniowie klas maturalnych I LO, po raz kolejny uczestniczyli w cyklu wykładów w ramach projektu MAM-PUM. W gronie prelegentów, jako pierwszy swój wykład z zakresu psychiatrii wygłosił prof. Jerzy Samochowiec, wykładowca PUM.
czytaj więcej
31.10.2017 r.
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w I LO w Nowogardzie
W ramach realizowanego w naszej szkole projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa, w miniony piątek odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Pierwszym elementem wydarzenia edukacyjno-informacyjnego było spotkanie Edukatora z Dyrektorem szkoły p. Kariną Surmą, gdzie Edukator - p. Elżbieta Węgrzynowicz przedstawiła założenia projektu oraz konkursu.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
31.10.2017 r.
Projekt „Bezpieczna +” czyli warsztaty dla uczniów SP1 w Nowogardzie prowadzone przez uczniów I LO
W ubiegłą środę w ramach realizowanego Rządowego programu wspomagania szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach „Bezpieczna +”, uczniowie I LO w Nowogardzie poprowadzili zajęcia warsztatowe dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Nowogardzie. Pierwszy cykl warsztatów dotyczył ochrony młodego człowieka przed zagrożeniami, zagadnień bezpieczeństwa w drodze do szkoły, ten cykl prowadzili uczniowie klasy policyjnej, drugi cykl zajęć oraz pokazy pierwszej pomocy prowadzili uczniowie klasy ratowniczo-medycznej. Zajęcia miały formę warsztatów połączonych z pogadankami i filmami edukacyjnymi, dzieci miały również możliwość zajęć praktycznych z udzielania pierwszej pomocy na fantomach szkoleniowych.
zobacz zdjęcia
27.10.2017 r.
Anita Łuczkowaik i Przemek Łuczkowiak Stypendystami Rady Powiatu w Goleniowie!!!
W dniu 26 października br. odbyła się XXIII Sesja Rady Powiatu w Goleniowie. Dodatkowo na sesji Rady Powiatu w Goleniowie odbyło się uroczyste wręczenie Stypendium Rady Powiatu za wyniki w nauce dla 5 uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Goleniowski. Stypendium przyznane zostało na okres roku szkolnego 2017/2018, a wypłacane będzie przez 10 miesięcy w wysokości 200 zł miesięcznie.
informacja ze strony Powiatu Goleniowskiego
24.10.2017 r.
Uczniowie klasy ratowniczo-medycznej szkolą najmłodszych
14 października na terenie Centrum Kultury w Kobylance odbył się Dzień Ziemniaka. Druga edycja festynu rodzinnego przyciągnęła rodziny z całej gminy. Konkursy i atrakcje czekały nie tylko na najmłodszych, ale również rodziców, którzy mogli brać udział w osobnych konkurencjach przygotowanych specjalnie dla nich. Organizatorem „Dnia Ziemniaka” było Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylance oraz Centrum Kultury i Rekreacji. Konkursy prowadził zespół CKiR, grupa EXAGONI oraz stowarzyszenie sportowe Zjednoczeni Kobylanka, które czynnie włączyło się w organizacje festynu. Podczas wydarzenia zorganizowano również konkursy i pokazy związane z udzielaniem pierwszej pomocy, prowadzone przez uczniów I LO w Nowogardzie pod opieką Agnieszki Neryng - ratownika medycznego. Fundatorem nagród byli m.in. Agrofirma Witkowo, AMAZON oraz Zakład Hydrauliki Siłowej w Kobylance.
zobacz zdjęcia
23.10.2017 r.
ŚWIĘTO SZKOŁY – ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ O PROFILU POLICYJNYM
Były ćwiczenia musztry, był obóz szkoleniowy czas na ślubowanie !!! W miniony czwartek, już siódmy rocznik rozpoczął swoją przygodę z klasą policyjną w naszej szkole, uroczyście składając ślubowanie na sztandar szkoły. Po uroczystym ślubowaniu, przemówieniach i obejrzeniu musztry paradnej w wykonaniu uczniów klasy drugiej, wszyscy obecni udali się do sali NDK na II część uroczystości.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
17.10.2017 r.
DZIEŃ NAUCZYCIELA I OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH W I LO W NOWOGARDZIE
W piątek 13 października, w przededniu Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Pani dyrektor Karina Surma złożyła życzenia i podziękowała wszystkim nauczycielom za zaangażowanie i pracę na rzecz całej społeczności uczniowskiej. Wręczone zostały także Nagrody Dyrektora Szkoły, zaś Samorząd Uczniowski przygotował miłą niespodziankę dla wszystkich nauczycieli. Wieloletnią tradycją w naszej szkole są Otrzęsiny dla nowoprzyjętych uczniów klas I. Oprócz bardzo emocjonujących zmagań w konkurencjach sportowych, uczniowie musieli wykazać się także wiedzą ogólną o naszej szkole. Wspólnie ze swoimi wychowankami do zmagań dzielnie stanęli wychowawcy klas pierwszych p. Natalia Szurgot oraz p. Grzegorz Zając. Przy bardzo wyśrubowanej punktacji przyznawanej przez Jury, po wszystkich konkurencjach obie klasy uzyskały taki sam rezultat punktowy, jednak w dogrywce zwyciężyła klasa I b – o profilu policyjnym.
zobacz zdjęcia
17.10.2017 r.
REAGOWANIE NA ZAGROŻENIA - techniki samoobrony w ramach projektu "Bezpieeczna+"
Przy okazji Dnia Nauczyciela, uczniowie podczas uroczystego apelu na sali gimnastycznej, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach "Reagowanie na zagrożenia, techniki samoobrony". W rolę ekspertów wcielili się uczniowie klasy policyjnej, którzy realizują w ramach edukacji policyjnej zajęcia z samoobrony. Na warsztatach można było się przekonać, że skuteczna obrona nie zależy od masy ciała ale od nabytych umiejętności i techniki i wątła dziewczyna może "powalić" całkiem rosłego chłopaka. Mamy nadzieję, że po warsztatach wielu zastanowi się nad własną edukacją w kierunku samoobrony.
16.10.2017 r.
OBÓZ SZKOLENIOWY KLAS POLICYJNYCH W KOSZALINIE - PODSUMOWANIE
Tradycją naszej szkoły stały się coroczne obozy, na które wyjeżdżają uczniowie klas o profilu policyjnym. Również w tym roku ponad 70 uczniów wzięło udział w 3-dniowym obozie w Ustroniu Morskim i Koszalinie. Obóz został zorganizowany w dniach 10.10. – 12.10. 2017 r. W pierwszym dniu grupa wzięła udział w zajęciach zorganizowanych przez Centrum Sił Powietrznych w Koszalinie.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
16.10.2017 r.
Wyjazd integracyjny klasy I A - Szczecin 2017
We wtorek 10 października my, jako uczniowie klasy I A wraz z wychowawcą p. Natalią Szurgot oraz ks. Waldemarem Piątkiem, wybraliśmy się na wycieczkę do Szczecina. Gdy dojechaliśmy na miejsce, pierwsze co zrobiliśmy to udaliśmy się do Escape Room’u. Tam zostaliśmy podzieleni na 3 grupy. Każda grupa weszła do jednego z tajemniczych pokoi: ,,Szepty” ,,Mafia” oraz ,,Iluzjonista”. Każdy pokój miał inną tematykę, musieliśmy rozwiązywać zagadki aby się z nich wydostać. Następnie udaliśmy się do KFC, aby nabrać sił przed następnym wyzwaniem. Gdy już wszyscy się najedli, wyruszyliśmy na poszukiwania miejsca w którym znajduje się Fun Jump czyli park trampolin. Po długich poszukiwaniach dotarliśmy pod prawidłowy adres :-) Tam mogliśmy się wyszaleć do woli. Każdy miał szanse pochwalić się swoimi akrobacjami.
zobacz zdjęcia
16.10.2017 r.
OBÓZ SZKOLENIOWY KLAS POLICYJNYCH TRWA !!! - DZIEŃ DRUGI
Kolejny dzień intensywnych zajęć odbyli uczniowie klas policyjnych. Tym razem dzięki gościnności Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie Pana płk SG Grzegorza Skorupskiego, nasi uczniowie odbyli zajęcia na trenie owej placówki. Zajęcia podzielone były na bloki tematyczne, wśród zagadnień poruszone zostały następujące kwestie: profilaktyka handlu ludźmi, samoewakuacja z pojazdu, omówienie działania symulatora zderzeń, a także budowa i zabezpieczenie dokumentów.
zobacz zdjęcia
16.10.2017 r.
UCZNIOWIE I LO W PROJEKCIE „SOLIDARNY LONGIN KOMOŁOWSKI”
Nasi uczniowie uczestniczą w projekcie „Solidarny Longin Komołowski”, którego finałem będzie publikacja książki o zmarłym współzałożycielu „Solidarności”, wicepremierze w rządzie Jerzego Buzka oraz prezesie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W ramach przygotowań do opracowania publikacji, nasi licealiści mieli ogromną przyjemność spotkania w Szczecinie z p. Zofią Komołowską, małżonką śp. Longina Komołowskiego. Spotkanie było okazją by dowiedzieć się więcej nt samego bohatera publikacji, okazją do obejrzenia pamiątek, zdjęć oraz dokumentów z czasów początków solidarności, przyznać należy, że była to przede wszystkim wspaniała lekcja historii, w której z ogromnym zainteresowaniem mogliśmy uczestniczyć.
zobacz zdjęcia
13.10.2017 r.
KLASY POLICYJNE NA OBOZIE SZKOLENIOWYM - DZIEŃ PIERWSZY
We wtorek, 10 października uczniowie wszystkich klas policyjnych naszego liceum rozpoczęli 3-dniowy obóz szkoleniowy. Obóz organizowany jest w ramach realizowanej edukacji policyjnej, jednak uczniowie poznają specyfikę specyfikę służby nie tylko w Policji. W dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność gościć w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie, a wszystko dzięki uprzejmości Pana Komendanta płk dypl. Dariusza Sienkiewicza. Krótka fotorelacja z zajęć na terenie placówki.
zobacz zdjęcia
12.10.2017 r.
WIZYTA GOŚCI Z PASEWALKU - blisko 20-letnia międzynarodowa wymiana młodzieżowa!!!
W środę, 4 października, z wizytą na cały dzień przyjechali do naszego liceum zaprzyjaźnieni uczniowie z Oskar- Picht Gymnasium wraz z nauczycielkami – p. Dorit Engel i p. Danielą H?ry. Powitała ich ciepło (znowu padał deszcz…) pani dyrektor Karina Surma. Spotkanie zaczęliśmy od gry integracyjnej, którą poprowadziła pani Beata Pietruczyk. Następnym punktem programu był pokaz musztry paradnej klasy II C.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
12.10.2017 r.
Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej Dziewcząt
4 października w Goleniowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej Dziewcząt, gdzie drużyna dziewcząt naszej szkoły zajęła III miejsce.
Wyniki spotkań:
ILO - ZSP Nowogard 1:0
ILO - LO 2 Nowogard 1:3
ILO - ZS Goleniów 1:2
Skład reprezentacji I LO Nowogard: Natalia Szurgot, Weronika Godziszewska, Aleksandra Łuczak, Oliwia Czerewacz, Wiktoria Gruda, Julia Grycner oraz Weronika Tretiak. Opiekunem zespołu był p. Łukasz Podemski.
zobacz zdjęcia
03.10.2017 r.
CAŁA SZKOŁA BIEGA w I LO w Nowogardzie
Piąta edycja akcji "Cała Szkoła Biega" za nami. Tradycyjnie cała społeczność szkolna wystartowała w biegu alejkami nad brzegiem jeziora nowogardzkiego. Przy sprzyjającej aurze i dopingu uczniowie rywalizowali w kategorii dziewcząt i chłopców. Swoją obecność odnotowali również nauczyciele, którzy dzielnie pokonywali kolejne metry trasy. Wśród dziewcząt niepokonana okazała się uczennica klasy II C Jolanta Nowakowska, tuż za nią uplasowała się Wiktoria Gruda (II C), trzecie miejsce zajęła Weronika Godziszewska (II A). Najszybszym mężczyzną na trasie okazał się Kacper Litwin z klasy III C, miejsce drugie wywalczył Kacper Kozioł z tej samej klasy, na trzecim stopniu podium uplasował się Kordian Kodź z klasy IB.
Zwycięzcom gratulujemy i do zobaczenia za rok!
zobacz zdjęcia
25.09.2017 r.
MAGICZNA CHEMIA, czyli lekcja chemii na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie
Każdego roku szczecińskie wyższe uczelnie organizują imprezę popularnonaukową pod nazwą Festiwal Nauki. Celem festiwalu jest zainteresowanie młodzieży różnymi dziedzinami wiedzy oraz zaprezentowanie osiągnięć naukowych naszego regionu. W ramach Festiwalu Nauki w dniu 20 września na terenie Szpitala Klinicznego nr 2 w Zakładzie Chemii Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie odbyły się warsztaty z chemii, na które zaproszeni zostali uczniowie naszej szkoły.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
25.09.2017 r.
NIE MA ŚMIECI - SĄ SUROWCE! czyli SPRZĄTANIE ŚWIATA z udziałem I LO w Nowogardzie
15 września 2017 r. uczniowie pierwszych naszego liceum, pod opieką wychowawców klas: klas Natalii Szurgot (wychowawcy klasy humanistycznej) oraz p. Grzegorza Zająca (wychowawcy klasy policyjnej) przyłączyli się do akcji sprzątania świata. Wszyscy uczestnicy akcji uczniowie otrzymali worki na śmieci oraz rękawiczki, po czym mogli wyruszyć na spacer wokół jeziora nowogardzkiego, aby po drodze zbierać śmieci. Wędrówka odbyła się w miłej atmosferze.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
15.09.2017 r.
DNI DODATKOWO WOLNE W ROKU SZKOLNYM 2017/2018
Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 186 poz. 1245) zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dyrektor szkoły podaje do wiadomości dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w I LO im. ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie na rok szkolny 2017/2018.
pobierz dokument
05.09.2017 r.
ROK SZKOLNY 2017/2018 ROZPOCZĘTY !!!
W tym roku, nieco później, bo 4 września oficjalnie rozpoczął się rok szkolny 2017/2018. W naszej szkole, w uroczystym apelu, wśród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Starosta Goleniowski - Tomasz Kulinicz, Komendant Komisariatu Policji w Nowogardzie podinsp. Małgorzata Figura oraz Dyrektor SPT dla Dzieci i Ich Rodzin w Nowogardzie – Irena Juszczyk. Wśród obecnych nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów, Dyrektor Szkoły – Karina Surma powitała wszystkich po wakacyjnej przerwie, szczególnie ciepło witając nauczycieli, którzy od nowego roku szkolnego rozpoczęli pracę w naszej szkole. Podczas apelu, tradycyjnie uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar, które poprowadził p. Łukasz Podemski. Z lekką nutą niepewności, choć z uśmiechami na twarzy uczniowie klas pierwszych udali się na swoje pierwsze spotkania klasowe. Wszystkim na ten nowy rok szkolny pozostaje życzyć dużo chęci i zapału do pracy !!!
zobacz zdjęcia
30.08.2017 r.
4 WRZEŚNIA 2017 R. - ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego, uroczyste rozpoczęcie odbędzie się 4 września 2017 r. (poniedziałek), o godzinie 11.00, na sali gimnastycznej I LO. Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i opiekunów młodzieży a także wszystkich sympatyków naszej szkoły. Przypominamy, że obowiązuje strój apelowy!
Do zobaczenia!
30.08.2017 r.

KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW - 7 września 2017.

W roku szkolnym 2017/2018 obowiazuje ten sam zestaw podreczników co w roku poprzednim. Zachęcamy zatem do zakupu używanych podreczników. Natomiast podręczniki do języków obcych najlepiej nabyć dopiero we wrześniu, po zakwalifikowaniu do odpowiednich grup językowych.
W dniu 7 września organizujemy szkolny kiermasz używanych podręczników. Zapraszamy także absolwentów do przynoszenia swoich książek. Wszelkich informacji udziela opiekun Samorządu uczniowskiego, P. Dorota Borzeszkowska-Buriak

ROK SZKOLNY 2016/2017


26.06.2017 r.
Milkną dzwonki, korytarze pustoszeją...     Wakacje rozpoczęte !!!
W miniony piątek pożegnaliśmy rok szkolny 2016/2017, na apelu swoją obecnością zaszczycili nas szczególni goście, m.in.: Starosta Goleniowski – Tomasz Kulinicz, Komendant Powiatowy Policji w Goleniowie – insp. Krzysztof Targoński, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Nowogardzie – asp. sztab. Piotr Pietrzak oraz Dyrektor Specjalistycznej Poradni Terapeutycznej dla Dzieci i Ich Rodzin w Nowogardzie.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
23.06.2017 r.
WYCIECZKA ROWEROWA KLASY II C
Odpoczynek od szkolnego natłoku sprawdzianów i zaliczeń na rowerowym siodle to dobra alternatywa w połowie czerwca. Po niespełna godzinnej podróży do Redostowa (z przygodami - zerwany łańcuch czy uciekające powietrze z opony) dotarliśmy na pole paintballowe. Podzielenie na dwie drużyny realizowaliśmy różnorodne założenia taktyczne wielu scenariuszy gier. Oczywiście nie obyło się bez małych otarć i siniaków ale wszystko zakończyło się bezpiecznie i w miłej atmosferze. Posileni kiełbaskami z ogniska i w pełni zrelaksowani wróciliśmy do Nowogardu. Opiekun: p. Emil Grygowski.
zobacz zdjęcia
21.06.2017 r.
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na uroczystość zakończenia roku szkolnego do I Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie. Apel z okazji zakończenia odbędzie się już w piątek, 23 czerwca, o godz. 11.00 na sali gimnastycznej szkoły. Obowiązuje strój apelowy.
ZAPRASZAMY SERDECZNIE UCZNIÓW, RODZICÓW, OPIEKUNÓW, NAUCZYCIELI I WSZYSTKICH CHĘTNYCH!
20.06.2017 r.
Spotkanie z laureatami konkursów, olimpiad i zawodów sportowych uczniów ze szkół oraz placówek prowadzonych przez Powiat Goleniowski
Wieloletnią tradycją stało się już spotkanie z laureatami konkursów, olimpiad i zawodów sportowych uczniów ze szkół oraz placówek prowadzonych przez Powiat Goleniowski. Uroczystość ta jest doskonałym momentem do nagrodzenia uczniów, którzy uzyskują osiągniecia w olimpiadach, konkursach oraz zawodach sportowych.
czytaj więcej
20.06.2017 r.
Ultramaraton 147 Szczecin-Kołobrzeg
W nocy z 09/10.06.2017 r. uczniowie z klasy o profilu policyjnym w ramach wolontariatu zabezpieczali trasę imprezy sportowej Ultramaraton 147 Szczecin Kołobrzeg. W tym roku w udziale przypadło nam zabezpieczenie trzech punktów Maszewo, Orzesze i Płoty. Pomimo, że kapryśna pogoda zmoczyła zawodników i wolontariuszy, wszystkim dopisywały dobrze humory i wytrwaliśmy do końca. Szczególne podziękowania uczniom klasy 2 C o profilu policyjnym którzy poświęcili swój wolny czas, aby w nocy pomagać zawodnikom na trasie biegu i wyścigu. Uczestnicy brali udział w wyścigu rowerowym na dystansie 161 km. Natomiast biegacze ścigali się również na odcinku 161 km i 111 km. (nadkom. Marcin Kraszewski)
zobacz zdjęcia
20.06.2017 r.
"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"
Uczniowie klasy II c wzięli udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo, która przebiegała pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Jej pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Uczniowie z przyniesionymi przez siebie książkami zgromadzili się na boisku. Część z nich przyniosła swoje ulubione książki, inni wypożyczyli książki z biblioteki szkolnej. Celem akcji było sprawienie, aby książka kojarzyła się z przyjemnością i miłą formą spędzania czasu. Mamy nadzieję, że poprzez przyłączenie się do akcji „Jak nie czytam, jak czytam” biblioteka szkolna I LO zainicjuje modę na czytanie i przekona nieczytających uczniów, że także wśród ich rówieśników książki są popularne…/wszystko po to, by czytać, bo jak mawiał Josif Brodski „gorsze od palenia książek jest ich nieczytanie.” (K. Szkup)
zobacz zdjęcia
20.06.2017 r.
Projekt Sztuka Cię Szuka - Nowogardzki Dom Kultury
Zespół Animacji Hotel z Nowogardzkiego Domu Kultury jest już pod koniec realizacji projektu Sztuka Cię Szuka związanego ze sztuką miejską. Dzięki Projektowi Równać Szansę dostali dotacje na wytworzenie serii grafik I muralu w tematyce historii sztuki na terenie miasta Nowogard. Od lutego podejmowali się całej warstwy organizacyjnej łącznie z nawiązywaniem współpracy z podmiotami, teraz chcą zachęcić mieszkańców gminy Nowogard do współuczestnictwa. W przeciągu najbliższych dwóch tygodni młodzież będzie zamieszczać grafiki z podpisem Sztuka Cię Szuka, zadanie polega na odnalezieniu jak największej ilości obrazów, wykonanie sobie zdjęcia z jego tłem I przesłanie ich w wiadomości prywatnej na stronę projektu facebook – SZTUKA CIĘ SZUKA NOWOGARD. Osoba, która znajdzie najwięcej grafik I prześle do nas zdjęcia do 25 czerwca WYGRA NAGRODĘ! Nagrody będa rozdawane na zakończeniu projektu 27 czerwca 2017r. Przyłącz się do akcji i pamiętaj, że SZTUKA CIĘ SZUKA!
14.06.2017 r.
KOLEJNY RAZ W OSKAR – PICHT GYMNASIUM!
W dniach 31.05- 01.06.2017), 17 uczniów naszego LO pojechało do Pasewalku w ramach polsko - niemieckiej wymiany młodzieżowej. Warto przypomnieć, że współpracujemy z niemieckim gimnazjum od 1998 roku! Nasi niemieccy koledzy tradycyjnie już zorganizowali dla nas zajęcia tematycznie związane z patronem ich szkoły - Oskarem Pichtem.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
14.06.2017 r.
UCZNIOWIE I LO W NOWOGARDZIE UCZĄ UDZIELANIA I POMOCY
Uczniowie klasy ratowniczo-medycznej oprócz tego, że sami ciągle doskonalą umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, szkolą również najmłodszych uczniów. Ostatnio odpowiedzieli na zaproszenie nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Dębicach.
zobacz zdjęcia
14.06.2017 r.
ZAJĘCIA TERENOWE KLASY RATOWNICZO-MEDYCZNEJ
W tym samym czasie, kiedy uczniowie klas policyjnych odbywali zajęcia na strzelnicy, uczniowie klasy II B ratowniczo-medycznej, pod opieką p. ratownik Agnieszki Neryng realizowali zajęcia terenowe. Uczniowie ćwiczyli i doskonalili umiejętność zabezpieczania urazów i opatrywania ran w naturalnych leśnych warunkach.
zobacz zdjęcia
14.06.2017 r.
ZAKOŃCZENIE PROJEKTU MAM-PUM
Zakończyła się VIII edycja zajęć w ramach Młodzieżowej Akademii Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Dwunastu tegorocznych absolwentów naszego Liceum odebrało certyfikaty MAM PUM w Rektoracie uczelni na ulicy Rybackiej. W gronie wyróżnionych osób znaleźli się: Bodo Marek, Ćwiek Kacper, Dendał Daria, Gabrysiak Wiktoria, Jakubczak Mateusz, Kasicka Joanna, Kurszewski Wojciech, Michalski Artur, Natow Jagoda, Sulima Marcin, Szafran Natalia Anna, Wysocka Roksana. Dokument wręczył Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Jerzy Sołtysiak wraz z panią dr Magdaleną Leszczyszyn-Pynką. Pani doktor, po uroczystym rozdaniu certyfikatów, zaszczyciła obecnych na auli ostatnim już w tym roku akademickim, bardzo interesującym wykładem na temat ZAKAŻENIE HIV – MEDYCYNA OPARTA NA FAKTACH (EBM). (Grzegorz Zając).
zobacz zdjęcia
14.06.2017 r.
OSTATNIE ZMAGANIA NA STRZELNICY
Już po raz ostatni w tym roku, uczniowie klas policyjnych odbywali zajęcia terenowe na strzelnicy. Dla najlepszych strzelców, czekała nagroda dodatkowych strzałów z broni ostrej, a wszystko oczywiście pod okiem instruktora p. Dariusza Jorskiego. W klasie II C najlepszym strzelcem była Marlena Rogowiec, zaś w klasie I C, najlepsze oko miał, skromny i cichy Patryk Ziółkowski!
zobacz zdjęcia
14.06.2017 r.
ZAJĘCIA O TERRORYZMIE
W środę, 30 maja, uczniowie klas policyjnych oraz klasy ratowniczo-medycznej uczestniczyli w zajęciach edukacyjno-profilaktycznych z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej w Szczecinie. Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia z zakresu zagrożeń terrorystycznych w Polsce. Zajęcia zorganizowane były przez Zespół Interdyscyplinarny w Nowogardzie.
zobacz zdjęcia
12.06.2017 r.
MARCIN OGIEWA FINALISTĄ XXV OLIMPIADY PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA
W dniach 25-27 maja b.r. w Zielonce pod Warszawą odbył się finał zmagań XXV edycji Olimpiady PZSŻ PCK. Uczestnicy podczas finału musieli zmierzyć się z testem wiedzy, zadaniem z udzielania pierwszej pomocy, a także musieli zaprezentować przeprowadzoną przez siebie akcje prozdrowotną. Czas finału to nie tylko zmagania z zadaniami konkursowymi, ale także czas na integrację uczestników oraz wymianę doświadczeń. Opiekunami Marcina podczas przygotowań do etapu rejonowego, okręgowego oraz do etapu centralnego były panie Danuta Gutowska oraz Jolanta Machut. Gratulujemy!!!
zobacz zdjęcia
22.05.2017 r.
SZKOLENIE STRZELECKIE DLA UCZNIÓW KLASY POLICYJNEJ
W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej - edukacja policyjna, uczniowie klas policyjnych realizują zajęcia na strzelnicy. Wczoraj zajęcia szkolenia strzeleckiego realizowała klasa I C. Mimo trudnych warunków atmosferycznych, zajęcia realizowane były planowo, a kapryśna pogoda nie przeszkodziła w ich realizacji.
zobacz zdjęcia
22.05.2017 r.
Sukcesy uczniów I LO w Nowogardzie w konkursie z Upowszechniania Wiedzy o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym
6 maja 2017 r. w Szczecinie, odbyła się XXI edycja Okręgowego Konkursu PCK z Upowszechniania Wiedzy o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym w ramach „Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca” oraz „Tygodnia PCK". Patronat honorowy nad konkursem objęli: Pan Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Pani Magdalena Zarębska – Kulesza Zachodniopomorski Kurator Oświaty.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
15.05.2017 r.
STRAŻOMANIA - DĘBICE 2017
W majowy weekend, przy szkole podstawowej w Dębicach zorganizowano imprezę pod hasłem "Strażomania". Przy udziale ciężkiego sprzętu strażackiego można było zobaczyć działania straży pożarnej w różnych sytuacjach zagrożenia życia ludzkiego. W akcji po raz pierwszy uczestniczyła również młodzież naszej szkoły pod opieką ratownika medycznego, pani Agnieszki Neryng. Uczennice klasy II b przeprowadziły profesjonalne pokazy pierwszej pomocy, ściśle współpracując i uzupełniając akcje straży pożarnej. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci i dorosłych, którzy z zaciekawieniem przyglądali się pokazom. Młodzież I LO wróciła bardzo zadowolona, gdyż podczas imprezy uczennice niejednokrotnie spotykały się z życzliwością obserwatorów i zebrały wiele pochwał pod swoim adresem.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
15.05.2017 r.
ZAJĘCIA W KOMISARIACIE POLICJI W NOWOGARDZIE
Uczniowie klasy Ic w ramach edukacji policyjnej, pod kierunkiem sierż. sztabowego p. Grzegorza Zawadzkiego odbywali zajęcia w naszym nowogardzkim komisariacie. Po krótkim spotkaniu z panią Komendant KP – podinsp. Małgorzatą Figurą, uczniowie mieli okazję zwiedzić budynek komisariatu, poznając przy tym wszystkie komórki i referaty nowogardzkiej Policji. Pani Klaudia Gieryń opowiedziała o zadaniach i działaniach specjalisty ds. nieletnich i przeciwdziałania patologii, zadania Referatu Prewencji przedstawił kierownik asp. sztab. Sebastian Źróbek, zaś o zadaniach dyżurnego opowiedział nam asp. sztab. Piotr Małek. O pracy i zadaniach dzielnicowego KP Nowogard opowiedział nam asp. Piotr Leyk.
Zajęcia w nowogardzkim komisariacie to jeden z elementów poznania struktur Policji w ramach nauki w klasie o profilu policyjnym.
zobacz zdjęcia
8.05.2017 r.
Program Insta.Ling dla Szkół
Nasza szkoła bierze udział w programie Insta.Ling. Czym jest program i kogo dotyczy? Wszystkie informacje na ten temat dostępne są na bieżąco na stronie programu pod adresem https://instaling.pl/
Koordynatorem programu w szkole jest pani Natalia Szurgot, nauczyciel jęxyka angielskiego.
5.05.2017 r.
ZMIANA PLANU LEKCJI
W zakładce "plan lekcji" znajduje się aktualny plan, który obowiązuje od 10 maja br.
Prosimy śledzić również zastępstwa, gdyż z uwagi na matury, wielu nauczycieli pracuje w komisjach i zespoołach maturalnych.
4.05.2017 r.
MATURA 2017 W I LO W NOWOGARDZIE ROZPOCZĘTA - DZIŚ JĘZYK POLSKI
Dziś, o godzinie 9:00 w całej Polsce rozpoczął się maturalny maraton. Pierwszy dzień zmagań to egzamin z języka polskiego, jutro czeka na wszystkich ukochana matematyka.
Powodzenia dla naszych maturzystów!!!
zobacz zdjęcia
4.05.2017 r.
ŚWIADECTWA UKOŃCZENIA SZKOŁY WRĘCZONE!
Uroczysty apel z okazji zakończenia nauki w liceum rocznika 2014-2017 już za nami. Podczas uroczystości absolwenci oprócz świadectw otrzymali również nagrody i upominki za wyniki w nauce, szczególne osiągnięcia oraz za zaangażowanie w prace na rzecz szkoły. Szczególnym momentem uroczystości było wręczenie Listów Pochwalnych dla rodziców. Były podsumowania i podziękowania za wspólne trzy lata. Wśród gości oprócz rodziców, opiekunów, nauczycieli swoją obecnością zaszczycili nas: podinsp. Małgorzata Figura - Komendant KP w Nowogardzie, nadkom. Marcin Kraszewski oraz Renata Chomińska - Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Goleniowie. Po chwilach podniosłych i pełnych wzruszeń, pozostaje na tylko życzyć powodzenia na zbliżającej się wielkimi krokami egzaminie maturalnym, który już tuż tuż...
zobacz zdjęcia
27.04.2017 r.
ZASADY REKRUTACJI DO I LO W NOWOGARDZIE
GIMNAZJALISTO! Już od 9 maja br. rusza rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych.
Poniżej zamieszczamy dokumenty dotyczące rekrutacji do I LO w Nowogardzie.
regulamin rektutacji
podanie do szkoły
podanie do klasy policyjnej
oświadczenie rodziców
klasa humanistyczna - ulotka
klasa przyrodnicza - ulotka
klasa policyjna - ulotka
24.04.2017 r.
KOMÓRKOMANIA - TO NIE MODA NA NOWY GADŻET, ALE MODA NA URATOWANIE KOMUŚ ŻYCIA ZA POMOCĄ KOMÓREK
Nie tych komórek, które nosi się w kieszeni – ale tych, które nosi się w swoim ciele. 20 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbył się dzień dawstwa szpiku zorganizowany przez klasę I b pod opieką p. Jolanty Burewicz. Uczniowie najpierw przygotowali z pomocą przesłanych przez Fundację DKMS materiałów akcje promocyjne. Następnie realizowali główny cel, którym było umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku kostnego osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
19.04.2017 r.
DZIEŃ OTWARTY W I LO W NOWOGARDZIE
W dniu 12 kwietnia br. w I LO w Nowogardzie odbył się Dzień Otwarty szkoły. Uczniowie III klas gimnazjum poznali ofertę szkoły na rok szkolny 2017/2018, mieli także okazję poznać działania szkoły oraz obejrzeć występy artystyczne licealistów.
Informacja na temat terminów rekrutacji na bieżąco będzie udostępniania na stronie szkoły oraz na szkolnym Facebooku.
zobacz zdjęcia
13.04.2017 r.
UCZNIOWIE KLASY POLICYJNEJ W KRAJOWEJ CZOŁÓWCE NA OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU KLAS MUNDUROWYCH 2017
W dniach od 5 do 7 kwietnia w Małopolsce, odbył się Turniej, którego celem było wyłonienie najlepszych z najlepszych, uczniów o ponadprzeciętnych zdolnościach fizycznych i o dużej odporności psychicznej. W październiku, ubiegłego roku odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Klas Mundurowych 2017. Wzięło w nich udział 270 dwuosobowych drużyn. Sześćdziesiąt z nich mogło spróbować swoich sił w Kostrzewicach (woj. Małopolskie). Wśród nich znalazła się drużyna z Nowogardu, uczniowie klasy trzeciej o profilu policyjnym: Adrian Antczak i Łukasz Wiśniewski.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
12.04.2017 r.
UCZNIOWIE I LO NA WIOŚNIE BIOLOGÓW NA US W SZCZECINIE
W dniu 7 kwietnia 2017 roku, 17 uczniów naszej szkoły wzięło udział w zajęciach laboratoryjnych organizowanych przez US Wydział Biologii, w ramach wydarzenia "Wiosna Biologów". Uczniowie obejrzeli wystawę bezkręgowców - owady i pajęczaki. Piękne patyczaki i karaczany można było wziąć do ręki. Następnie odbyły się zajęcia w Zakładzie Biotechnologii Roślin US - "Rośliny zamknięte w szkle". Uczniowie zapoznali się z technikami rozmnażania roślin in vitro. Każdy wykonał sobie na pożywce nasadzenie fragmentu dwóch roślin - grudnika i żyworódki, które to rośliny zamknięte w szkle, na pół roku zabrał do domu. Poznaliśmy też metody sekwencjonowania DNA. Zajęcia prowadzili studenci z koła "Plantix " - wśród nich absolwent naszego liceum - Piotr Woźniak. Opiekun grupy Irena Stasiewicz.
zobacz zdjęcia
12.04.2017 r.
PRZYGOTOWANIA DO PROJEKTU W RAMACH XXIII SESJI SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY
Julia Mąkowska i Natalia Dwórzyńska – uczennice naszego liceum, podjęły wyzwanie udziału w projekcie XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, którego tegoroczne hasło brzmi: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej.” Uczennice postanowiły podjąć się propozycji zmiany nazwy ul. Dąbrowszczaków i uczczenia jej na cześć bohatera lokalnego, którym jest jeden z Żołnierzy Wyklętych - major Andrzej Kiszka. Krótka foto-relacja z wieloetapowego projektu?
zobacz zdjęcia
10.04.2017 r.
JAK POZYSKAĆ DOTACJĘ NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI? - WARSZTATY DLA MATURZYSTÓW
Uczniowie klas maturalnych wzięli udział w spotkaniach informacyjnych na temat możliwości pozyskiwania Funduszy Europejskich w perspektywie 2014-2020. Spotkanie realizowane było przez specjalistów ds. Funduszy Europejskich Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Oferta skierowana dla osób zainteresowanych pozyskaniem środków z Funduszy Unijnych jest szeroka. Ministerstwo Rozwoju proponuje szereg możliwości do wykorzystania, to m.in.; Fundusze Europejskie na start firmy, dla młodych na zatrudnienie in integrację społeczną, na szkolenia i edukację dorosłych, na mobilność i współpracę ponadnarodową, na ochronę środowiska, a także dla jednostek naukowych. Spotkanie było cennym źródłem ciekawych informacji i z pewnością dało alternatywę dla młodzieży w pomyśle na siebie po skończeniu szkoły!
zobacz zdjęcia
6.04.2017 r.
WARSZTATY SZKOŁA JAZDY - WYBÓR NA CAŁE ŻYCIE
Uczniowie klas II uczestniczyli w zajęciach związanych z Bezpieczeństwem Ruchu Drogowego prowadzonych przez Prezesa fundacji SOS Odpowiedzialne Szkoły Jazdy - p. Filipa Grega. Spotkanie pomogło przyszłym kursantom dowiedzieć się, na co muszą zwracać uwagę wybierając szkołę jazdy dla siebie, ale także jak świadomie i bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym. Pan Filip wskazał również "haczyki", jakie mogą czekać na adeptów szkół jazdy, a także z jakimi uwagami i skargami do Biura Rzecznika Praw Kurantów zgłaszają się przyszli kierowcy. Spotkanie okazało się o tyle ciekawe, że uczniowie wiedzą, jakie praktyki stosują szkoły jazdy, wiedzą, jakie prawa przysługują kursantom w kontekście obowiązków szkół jazdy. Ponadto młodzież dowiedziała się o systemie szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców.
zobacz zdjęcia
6.04.2017 r.
WARSZTATY DLA UCZNIÓW KLASY POLICYJNEJ
Surfując po sieci należy mieć się na baczności. Młodzi ludzie są narażeni na różne niebezpieczeństwa, z których nie zdają sobie sprawy, nie potrafią niebezpieczeństw rozpoznać lub nie wiedzą, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia. Wychodząc naprzeciw tym problemom Wyższa Szkoła Humanistyczna-Towarzystwo Wiedzy Powszechnej zorganizowała, w ramach programu Akademia Szlifowania Diamentów, wykład na temat cyberprzemocy i cyberprzestępczoś...
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
5.04.2017 r.
SPORTOWE POWITANIE WIOSNY
Drugie miejsce chłopców w halowym turnieju piłki nożnej chłopców. Pomimo dużego zaangażowania i woli walki nie udało się powtórzyć sukcesu z ostatnich rozgrywek. Z powodu braku etatowego bramkarza między słupkami dwoił się i troił zawodnik z pola (Kacper Królik), który w końcówce turnieju nie ustrzegł się kilku błędów. Chłopcy głodni kolejnych sukcesów z niecierpliwością czekają na kolejny turniej, i możliwość pokazania swoich piłkarskich umiejętności.
Tabela końcowa turnieju:
I miejsce ZS Nr 1 Goleniów 7pkt      II miejsce ZSO Nr 1 Nowogard 4pkt
III miejsce ZSO Nowogard 3pkt      IV miejsce III LO Szczecin 3pkt
Skład zespołu: Mateusz Białecki, Kacper Królik, Kacper Kozioł, Cezary Szostak, Adrian Antczak, Oliwier Józefiak, Damian Wójcik - opiekun drużyny p. Emil Grygowski.
zobacz zdjęcia
3.04.2017 r.
MARCIN OGIEWA Laureatem etapu okręgowego XXV Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK
W piątek, 24 marca w siedzibie Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego PCK w Szczecinie odbyły się eliminacje do finału ogólnopolskiego Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do etapu okręgowego musieli się zmierzyć z testem składającym się z 30 pytań, warunkiem koniecznym przystąpienia do testu było przedstawienie pracy z przeprowadzonej akcji prozdrowotnej. Ostatecznie, po ocenie testów i prac, uczeń naszego liceum Marcin Ogiewa uzyskał wynik równy do wyniku koleżanki. Po emocjonującej dogrywce, awans wywalczył Marcin. Będzie one reprezentował okręg zachodniopomorski podczas majowego finału ogólnopolskiego. Przygotowania do finału odbywać się będą pod czujnym okiem opiekunów p. Danuty Gutowskie oraz p. Jolanty Machut. Życzymy Marcinowi powodzenia w finale oraz uzyskania indeksu na uczelnie wyższą.
30.03.2017 r.
DZIEŃ OTWARTY W I LO W NOWOGARDZIE

Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów do I LO w Nowogardzie w środę, 12 kwietnia 2017 r. Startujemy już o godz. 9.00 na sali gimnastycznej. Szczegółowy program na zdjęciu obok. Zapytaj również swojego wychowawcę o szczegóły spotkania.

ZAPRASZAMY!!!
30.03.2017 r.
I DZIEŃ WIOSNY W I LO W NOWOGARDZIE Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny kojarzony jest najczęściej z symbolicznym pożegnaniem zimy – paleniem Marzanny. Nasi uczniowie podjęli jednak wyzwanie podczas zmagań w ramach Dnia Języków Obcych. Wszystkie grupy językowe miały za zadanie uczestniczyć w konkursie ”Your Face Sounds Familiar” – muzyki lat 80-tych i 90-tych. Ocenie podlegało wykonanie, aranżacja oraz ogólny wyraz artystyczny.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
25.03.2017 r.
ZAJĘCIA Z FUNKCJONARIUSZAMI STRAŻY GRANICZNEJ
W dniu wczorajszym uczniowie klas policyjnych oraz klas ratowniczo-medycznych odbyli zajęcia z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się ze specyfiką służby wydziału zajmującego się ujawnianiem przemytu narkotyków w strefie przygranicznej z Niemcami, a także zadaniami, jakie stoją przed funkcjonariuszem – przewodnikiem i psem tropiącym. Funkcjonariusze opowiedzieli o zjawisku przemytu narkotyków oraz przestrzegali młodych ludzi przed osobami werbującymi do tego typu przestępstw.
zobacz zdjęcia
20.03.2017 r.
KLASA RATOWNICZA PROWADZI ZAJĘCIA W PRZEDSZKOLU
Przygoda w klasie o profilu ratowniczo-medycznym to nie tylko nauka, to także krzewienie nawyku pomocy osobom potrzebującym. Poprzez spotkania w lokalnym środowisku, uczniowie klasy ratowniczo-medycznej propagują właściwe zachowania prospołeczne. W dniu dzisiejszym zajęcia prowadzone było dla dzieci z Przedszkola Nr 3 w Nowogardzie.
zobacz zdjęcia
15.03.2017 r.
KLASA POLICYJNA Z WIZYTĄ W KOMENDZIE POWIATOWEJ POLICJI W GOLENIOWIE
W dniu 8 marca klasa pierwsza profilu policyjnym, pod opieką sierż. Grzegorza Zawadzkiego oraz wychowawcy klasy p. Moniki Werner-Tomasikiewicz udali się z wizytą do KPP w Goleniowie. Pod opieką rzecznika prasowego st. asp. Julita Filipczuk, uczniowie zwiedzili budynki, wchodzące w skład Komendy. Następnie odbyło się spotkanie z Zastępcą Naczelnika Wydziału Kryminalnego asp. szt. p. Dariuszem Kaczmarkiem, podczas którego dowiedzieliśmy się na czym polega praca Wydziału Kryminalnego. Podczas pobytu uczniów w KPP, bardzo ciekawym było spotkanie z technikiem kryminalistyki asp. szt. p. Markiem Olasem. Technik omówił specyfikę służby, zagrożenia oraz podał przykłady zdarzeń, w których pełnił służbę i zabezpieczał ślady.
zobacz zdjęcia
10.03.2017 r.
KONKURS JĘZYKOWY W ZSP W GOLENIOWIE
Konkurs językowy – Mamy zwycięzców!
We wtorek 07. marca w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie, w ramach Dnia Językowego, odbył się konkurs języka angielskiego i niemieckiego. Reprezentantami naszej szkoły byli:
Julia Cichecka II b – j. niemiecki
Natalia Dwórzyńska II b- j. niemiecki
Gracjan Puch III a – j. angielski
Szymon Rybicki III a – j. angielski
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
9.02.2017 r.
STREFA MŁODZIEŻY - SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Poznaniu
"Matura nie taka straszna jak o niej mówią. Jak opanować stres przed maturą", to temat przewodni warsztatów, które w dniu wczorajszym odbyli nasi uczniowie klas maturalnych. Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzieli się czy stres ma wymiar tylko negatywny, jakie są skutki stresu długofalowego oraz przećwiczą podstawowe techniki redukowania napięcia związanego ze stresem. Z pewnością, wiedza ta przyda się podczas tegorocznych egzaminów maturalnych, które zbliżają się wielkimi krokami.
9.02.2017 r.
MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW
W dniu 7.02.2017 r. nasi młodzi sportowcy zmierzyli się z rywalami z sąsiednich szkół, z terenu powiatu goleniowskiego. Walka była zacięta do samego końca, a zawodnicy wykazali się duchem sportowej walki w atmosferze fair-play. Licealiści ILO w Nowogardzie do domu wrócili z pucharem za zajęcie drugiego miejsca (a trzecia klasa na matematykę o 13:30) :-)
Skład zespołu: Adrian Antczak, Wiktor Wiśniewski, Artur Michalski, Szymon Karczewski, Bartłomiej Wąsik, Cezary Szostak, Piotr Sowiński oraz Dawid Kutrzeba, opiekun zespołu Piotr Mońka.
zobacz zdjęcia
6.02.2017 r.
OPATRYWANIE RAN I URAZÓW NA EDUKACJI RATOWNICZO-MEDYCZNEJ
Na zajęciach, 26 stycznia, uczniowie klasy II B o profilu ratowniczo-medycznym, ćwiczyli zabezpieczanie urazów u osób poszkodowanych. To kolejne zajęcia praktyczne realizowane w ramach zajęć z panią Agnieszką Neryng - ratownikiem medycznym.
zobacz zdjęcia
1.02.2017 r.
SPOTKANIE Z PISARZEM - ZBIGNIEWEM MASTERNAKIEM
W czwartek 19. stycznia, klasy I A oraz II A udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z panem Zbigniewem Masternakiem, współczesnym pisarzem i filmowcem. Po ciekawym wprowadzeniu (pisarz opowiadał o swojej twórczości, prezentował książki oraz komiks powstały na podstawie utworu pt. „Nędzole”) zabrali się wszyscy do pracy twórczej.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
26.01.2017 r.
I MIEJSCE W NOWOROCZNYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ W RAMACH WIELKIEJ ORKIESTRY
Do rywalizacji przystąpiły cztery zespoły z nowogardzkich szkół średnich i reprezentacja gimnazjum nr 2. Niespodzianką turnieju okazał się zespół gimnazjalistów, który o mały włos otarł się o zwycięstwo w turnieju.
Wyniki wszystkich spotkań:     Gimnazjum nr 2 - ZSP 2:0       I LO - II LO 0:0       I LO - Gimnazjum nr 2 3:0       ZSP - II LO 0:0       I LO - ZSP 2:2       II LO - Gimnazjum nr 2 1:0
Skład zespołu I LO: Kacper Litwin, Kacper Kozioł, Mateusz Białecki, Piotr Klein, Cezary Szostak, Oliwier Józefiak, Damian Wójcik
18.01.2017 r.
STUDNIÓWKA 2017 W I LO W NOWOGARDZIE
Już niespełna ponad 100 dni do pierwszych najważniejszych egzaminów dojrzałości, ale zanim to, tradycyjny Polonez i zabawa do białego rana... W piątkowy zimowy wieczór uczniowie klas maturalnych bawili się na balu studniówkowym zorganizowanym przez rodziców oraz wychowawców klas III. Wśród zaproszonych gości, dyrekcji szkoły, nauczycieli, przedstawicieli Rady Rodziców obecny by również Pan Tomasz Kulinicz - Starosta Goleniowski. Po pięknie wykonanych Polonezach i przemówieniach, przyszedł czas na zabawę. O północy tradycyjnie Polonez w wykonaniu wszystkich gości, prowadzony przez Panią dyrektor Karinę Surmę oraz pana Grzegorza Zająca. Klasa policyjna oczywiście niezawodnie w mundurach
zobacz zdjęcia
12.01.2017 r.
II MIEJSCE W MISTRZOSTWACH POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW
skład zespołu: Wąsik Bartłomiej Klein Piotr Litwin Kacper Królik Kacper Krystkiewicz Damian Pietrzak Bartłomiej Kostrubiec Wiktor Tębłowski Jakub Wiśniewski Wiktor Galus Jakub Kutrzeba Dawid Sowiński Piotr
Opiekun: Emil Grygowski
zobacz zdjęcia
10.01.2017 r.
KLASOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄT
Do tegorocznych rozgrywek zgłosiło się dziewięć zespołów czyli wszystkie klasy. Po rozlosowaniu trzech grup i ustaleniu kolejności spotkań pierwsze drużyny z klas Ic i IIb rozpoczęły sportową rywalizację. Zwycięsko rywalizację w grupach zakończyły klasy IIIa, IIIb i IIa.
Wyniki rywalizacji finałowej:
IIIa-IIa - 0:2       IIa - IIIb - 2:0       IIIa - IIIb - 2:0
Mistrzostwo w roku szkolnym 2016/2017 wywalczyła klasa IIa.
skład zespołu: Pietrzak Milena Gruszczyńska Alicja Grzelak Nikola Salamon Magdalena Mościńska Aleksandra Plichta Daria
09.01.2017 r.
MAM-PUM - MŁODZIEŻ I LO NA WYKŁADACH W SZCZECINIE
5 stycznia, uczniowie klas maturalnych już po raz kolejny mogli uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w ramach cyklu wykładów MAM PUM. W każdy pierwszy czwartek miesiąca nasi maturzyści wyjeżdżają do Szczecina aby spotkać się z nauką, posłuchać zasłużonych medycynie profesorów i dowiedzieć się wielu ciekawych i istotnych informacji...
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
03.01.2017 r.
JASEŁKA I ŚWIĄTECZNY KONKURS KOLĘD OBCOJĘZYCZNYCH
W przeddzień zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, cała społeczność szkolna uczestniczyła w wesołym oczekiwaniu na przyjście Pana. Uczniowie poszczególnych klas, w ramach konkursu zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski śpiewali kolędy i piosenki świąteczne w różnych językach. W tej konkurencji wygrała klasa I C, zaś w konkursie na Miss i Misstera świątecznego wygrała klasa I B. Zwieńczeniem uroczystości było wspólne kolędowanie całej społeczności I LO w Nowogardzie, co wszystkich wspaniale wprowadziło iście świąteczny nastrój. Po tej części wszystkie klasy wspólnie z wychowawcami udali się na klasowe wigilie.
zobacz zdjęcia
03.01.2017 r.
UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA STYPENDIÓW PREZESA RADY MINISTRÓW
W dniu 20 grudnia br. w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów tegorocznym stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Najlepsi uczniowie odbierali dyplomy z rąk Wojewody Zachodniopomorskiego Pana Krzysztofa Kozłowskiego oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty w Szczecinie Pani Magdaleny Zarębskiej-Kuleszy. W gronie wyróżnionych osób znalazła się również nasza uczennica - Anita Łuczkowiak. Wojewoda pogratulował osiągnięć wyróżnionym uczniom, ich rodzicom i nauczycielom oraz dyrektorom szkół, w których uczą się wyróżnieni. Serdeczne gratulacje dla Anity!
zobacz zdjęcia
16.12.2016 r.
SZKOLNY TURNIEJ KLASOWY SIATKÓWKI CHŁOPCÓW
Do tegorocznej rywalizacji zgłosiły się cztery klasy, wśród których był obrońca zeszłorocznych zmagań klasa III C. Po przywitaniu uczestników rozlosowano pierwszą kolejkę spotkań, w których naprzeciwko siebie stanęły klasy I B i III C oraz I AC i II ABC. W meczu o trzecie miejsce klasa I ABC nieznacznie pokonała klasę I B. Natomiast przebieg meczu finałowego do końca trzymał wszystkich w napięciu. Dopiero rozegranie piątego seta wyłoniło nowego starego mistrza klasę III C. Warto dodać, że klasa II prowadziła w spotkaniu 2;1, lecz ostatecznie musiała uznać wyższość swoich kolegów i zadowolić się drugim miejscem.
zobacz zdjęcia
14.12.2016 r.
MIKOŁAJKI W I LO W NOWOGARDZIE
6 grudnia, w każdym z nas odzywa się młodość i rozglądamy się, czy aby i do nas nie zajrzał Mikołaj. Oczywiście wśród licznych zadań i całej masy obowiązków, Mikołaj zawitał również do naszej szkoły. Na grzecznych uczniów i nauczycieli czekały upominki, niektórzy zaś uczniowie i nauczyciele, musieli na małe co nieco zasłużyć. zobacz zdjęcia
12.12.2016 r.
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE DLA UCZNIÓW KLAS III
W dniu 6 grudnia br. uczniowie klas maturalnych odbyli warsztaty z przedstawicielem Komisariatu Policji w Nowogardzie, p. Klaudią Gieryń. Tematyka spotkania dotyczyła handlu ludźmi, okoliczności i sposobów werbowania ludzi, którzy zostają zmuszani do pracy. W ramach zajęć uczniowie obejrzeli również materiały filmowe opracowane przez KWP Szczecin.
zobacz zdjęcia
12.12.2016 r.
ZAJĘCIA Z DAKTYLOSKOPII
Uczniowie klasy III o profilu policyjnym, w ramach zajęć z edukacji policyjnej, uczyli się zagadnień dotyczących technik kryminalistyki. Podczas zajęć poznali zagadnienia z zakresu daktyloskopii - techniki śledczej zajmującej się badaniami porównawczymi linii papilarnych dłoni w celu ustalenia sprawcy czynu zabronionego. Pobieranie odcisków linii papilarnych od osób mogących mieć związek z jakimś zdarzeniem przestępczym, świadków, zatrzymanych itp., odbywa się zazwyczaj przy wykorzystaniu nasączonej poduszki daktyloskopijnej, a następnie przetoczeniu palców daktyloskopowanej osoby po odpowiednich polach na karcie rejestracyjnej lub daktyloskopijnej.
zobacz zdjęcia
8.12.2016 r.
KOLEJNE ZMAGANIA UCZNIÓW KLAS MUNDUROWYCH
26 listopada, uczniowie naszej szkoły - Łukasz Wiśniewski oraz Adrian Antczak rywalizowali w eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju Klas Mundurowych. Tego dnia do eliminacji przystąpiło 170 zespołów z województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz naszego zachodniopomorskiego. Nasi uczniowie zakwalifikowali się do ścisłego finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 5-7 kwietnia 2017 r. Gratulujemy awansu i powodzenia na finale!!!
16.11.2016 r.
SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
W przeddzień narodowego Święta Niepodległości, w naszej szkole odbył się szkolny konkurs historyczny z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Do konkursu stanęły trzyosobowe zespoły, przedstawiciele wszystkich dziewięciu klas. Reprezentacje klas czekały cztery rundy zmagań.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
15.11.2016 r.
UCZNIOWIE I LO Z WIZYTĄ W NOWOGARDZKIM SZPITALU
3 listopada b. r. uczniowie klasy o profilu ratowniczo-medycznym odbyli zajęcia terenowe na terenie nowogardzkiego szpitala – Izby Przyjęć. Młodzież podczas zajęć miała możliwość przyjrzenia się, jak wygląda organizacja, a także jak przebiega praca na etapie przyjmowania pacjenta do szpitala. Na początku przywitała nasz p. Emilia Grzelak – ratownik medyczny, która wstępnie omówiła charakterystykę pracy Izby.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
07.11.2016 r.
KORPUS WOLONTARIUSZY Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Dnia 03.11.2016 roku w godzinach od 17:00 do 19:00 w VI LO w Szczecinie odbyły się wykłady na temat działań organizacji pożytku publicznego oraz prawidłowej postawy wolontariusza. W zajęciach wzięły udział cztery uczennice klas pierwszych naszego liceum wraz z panią dyrektor. Warsztaty prowadziła p. dr Edyta Sielicka. Na zajęciach dowiedziałyśmy się czym jest wolontariat, jakimi cechami powinien się wykazać wolontariusz, jak odróżnić stowarzyszenie od fundacji oraz przeprowadziliśmy wśród nas ankietę i podsumowaliśmy ją w postaci wykresów. Zajęcia były bardzo przydatne. (tekst:Natalia Radecka)
zobacz zdjęcia
03.11.2016 r.
ANITA ŁUCZKOWIAK - STYPENDYSTKĄ RADY POWIATU W GOLENIOWIE NA ROK SZKOLNY 2016/2017
W czwartek, 27 października podczas sesji Rady Powiatu w Goleniowie nastąpiło uroczyste wręczenie Stypendium Rady Powiatu w Goleniowie na rok szkolny 2016/2017. Owe stypendium przyznawane jest w ramach Powiatowego Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży oraz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży. Przyznawane jest na 10 miesięcy i ma charakter finansowy.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
03.11.2016 r.
SUKCES UCZNIÓW I LO W I TURNIEJU KLAS MUNDUROWYCH
W poniedziałek 24 października na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbył się I Turniej Klas Mundurowych. Organizatorem turnieju był Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński oraz Urząd Marszałkowski. Do rywalizacji stanęło 16 trzyosobowych drużyn z całego województwa zachodniopomorskiego.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
28.10.2016 r.
BĄDŹ COOL – JEDZIESZ NIE PIJ!
Policjanci ruchu drogowego goleniowskiej komendy włączyli się do działań w ramach kampanii pn. „Bądź cool – jedziesz nie pij!” organizowanej przez Urząd Miejski w Nowogardzie. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, w tym zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Kampania „Bądź cool-jedziesz nie pij!” skierowana jest do mieszkańców gminy Nowogard, kierowców i przyszłych kierowców. Ma ona na celu m.in. uświadomienie społeczeństwu, jak wielkim zagrożeniem jest wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
21.10.2016 r.
UROCZYSTE ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY POLICYJNEJ I LO W NOWOGARDZIE
Podobnie, jak w latach ubiegłych cała społeczność szkolna, rodzice oraz zaproszeni goście wyruszyli wspólnie spod budynku szkoły, by punktualnie o godz. 11:00, wziąć udział w uroczystościach na Placu Wolności. Główną część uroczystości zapoczątkował meldunek o gotowości szkoły do uroczystego ślubowania oraz tradycyjne podniesienie flagi państwowej.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
21.10.2016 r.
OTRZĘSINY KLAS I ORAZ DZIEŃ NAUCZYCIELA W I LO W NOWOGARDZIE
13 października uczniowie klas I na mocy prawa Samorządu Uczniowskiego wstąpili w szeregi społeczności szkolnej nowogardzkiej Jedynki – uczestnicząc czynnie w otrzęsinach klas I. Tego dnia w naszej szkole obchodzone było również święto wszystkich pracowników szkoły, w związku z obchodzonym14 października Dniem Edukacji Narodowej.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
20.10.2016 r.
OBÓZ SZKOLENIOWY DLA KLAS POLICYJNYCH
W dniach 10–12.10.2016 r. klasy o profilu policyjnym I Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie, pod opieką swoich wychowawców oraz opiekunów wzięły udział w obozie szkoleniowym w Szczecinie. Pierwszego dnia, po przybyciu do Szczecina młodzież uczestniczyła w zajęciach dydaktycznych z funkcjonariuszami Izby Celnej w Szczecinie. Spotkanie miało formę wykładów na temat codziennej pracy funkcjonariuszy Izby Celnej oraz zakresu ich obowiązków.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
19.10.2016 r.
WROCŁAW – EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2016 - miejscem spotkania uczniów z Polsko-Niemieckiej wymiany młodzieży
Wycieczkę do Wrocławia planowaliśmy już od stycznia, razem z nauczycielkami z Pasewalku zgodnie obrałyśmy ten właśnie kierunek- trzeba zobaczyć europejską stolicę kultury! Tym bardziej, że tam właśnie są obecne różne elementy kultury i historii, które łączą nasze narody.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
19.10.2016 r.
OBÓZ SZKOLENIOWY DLA UCZNIÓW KLAS POLICYJNYCH
W poniedziałek, 10 października br. uczniowie klas o profilu policyjnym rozpoczęli obóz szkoleniowy. W tym roku odbywa się on w Szczecinie, dzięki temu uczniowie mogą poznać specyfikę służby w innych formacjach mundurowych. Dzień pierwszy to m.in. zajęcia w Izbie Celnej w Szczecinie, o szczegółach i relacja z wizyty w terminie późniejszym.
zobacz zdjęcia
19.10.2016 r.
MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE NOŻNEJ W RAMACH LICEALIADY
W piątek, 7 października br.odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce nożnej dziewcząt, zaś w dniu dzisiejszym do rozgrywek stanęli chłopcy. Po zaciętej rywalizacji dziewczęta zajęły ostatecznie II miejsce. Zwycięstwem i porażką dziewczyny zakończyły goleniowski turniej. W pierwszym przegranym meczu z ZS Goleniów brakowało golkipera, którego z konieczności zastępowała zawodniczka z pola.
zobacz zdjęcia
18.10.2016 r.
II MISTRZOSTWA SZKÓŁ TECHNIKI SAMOCHODOWEJ I PIERWSZA POMOC
W piątek, 7 października, podczas mistrzostw uczniowie naszego liceum, klasy o profilu ratowniczo-medycznym prowadzili zajęcia pokazowe z udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród uczniów szkół podstawowych naszego miasta. Po pokazach przedstawionych przez licealistów, wszyscy uczniowie mogli spróbować swoich sił z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej i zmierzyć się z pracą na fantomach. Trzeba przyznać i pochwalić uczniów SP 3w Nowogardzie, że chęci i determinacja w nauce udzielania pierwszej pomocy były ogromne. Opiekunem licealistów była p. Agnieszka Neryng – ratownik medyczny.
zobacz zdjęcia
18.10.2016 r.
RUSZYŁ PROJEKT MAM-PUM 2016/2017
W dniu 6 października br. rozpoczęła się kolejna edycja Młodzieżowej Akademii Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie (MAM PUM). W gronie słuchaczy znalazła się również grupa 20 uczniów z naszego liceum, którzy mieli okazję wysłuchać wykładów prowadzonych przez nauczycieli akademickich PUM w Szczecinie. Pierwszy wykład inaugurujący projekt wygłosił ginekolog-położnik prof. Zbigniew Celewicz nt „Opieka nad matką i dzieckiem – zdrowie od połogu do porodu”.
czytaj więcej
18.10.2016 r.
ZAJĘCIA CHEMII W LABORATORIUM PRZYSZPITALNYM W NOWOGARDZIE
W poniedziałek 3 października klasa I b razem z wychowawczynią panią Jolantą Burewicz w ramach lekcji chemii udała się do laboratorium przyszpitalnego. Zajęcia rozpoczęły się o godzinie 11: 50 i trwały do godziny 12:35.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
17.10.2016 r.
DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE I B I LO W NOWOGARDZIE
W poniedziałek dziewczyny z klasy I b zorganizowały swoim kolegom Dzień Chłopaka. Było to ich pierwsze święto w nowej szkole i nowej klasie. W sali chemicznej zostały ustawione stoliki, ułożone serwetki, łyżeczki, kubeczki, drobne przekąski i napoje. Wychowawczyni w imieniu dziewcząt złożyła życzenia wszystkim chłopcom, a w szczególności Przemkowi, który w tym dniu obchodził urodziny. Kulminacyjnym punktem uroczystości było wniesienie wielkiego tortu ze specjalną dedykacją dla chłopaków z I b. Na twarzach chłopców gościł cały czas szeroki uśmiech. Była to nasza pierwsza wspólna uroczystość klasowa.
zobacz zdjęcia
17.10.2016 r.
SPOTKANIE Z MEDALISTAMI PARAOLIMPIADY W RIO
"Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy jeżeli nie pozwolimy, by pokonał nas lęk przed własną słabością" (Jan Paweł II)
29.09.2016 r. w Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowogardzie odbyło się spotkanie pod hasłem „Wygraj życie dzięki marzeniom”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. uczniowie I LO z klasy IC (o profilu policyjnym). Spotkanie utrzymane w charakterze pogadanki połączonej z prezentacjami krótkich sekwencji filmowych (będących montażem autentycznych scen ) miało na celu przedstawienie młodzieży kwestii niepełnosprawności z perspektywy osób siedzących na wózku inwalidzkim...
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
14.10.2016 r.
MARATON MATEMATYCZNY W I LO W NOWOGARDZIE
W dniu 29 września, rozpoczął się cykl comiesięcznych maratonów z matematyki, których organizatorami są nauczyciele; p. Karina Surma, p. Barbara Papuszka oraz p. Grzegorz Zając. Taka forma zajęć z młodzieżą to okazja, by bliżej zgłębiać wiedzę matematyczną,ale także wspaniała okazja do powtórek przed maturą, szczególnie dla tegorocznych maturzystów. Kolejny maraton za miesiąc.
zobacz zdjęcia
14.10.2016 r.
ZAJĘCIA W JEDNOSTCE RATOWNICZO-GAŚNICZEJ W NOWOGARDZIE
W dniu 29 września br. uczniowie klasy III B o profilu ratowniczo-medycznym pod opieką ratownika p. Agnieszki Neryng udali się z wizytą na posterunek JRG w Nowogardzie. Tam, dzięki uprzejmości Dowódcy III zmiany – p. aspiranta Tomasza Kubiaka, ratowników: starszego ogniomistrza Piotra Burcza, młodszego ogniomistrza Romana Barbackiego oraz kierowcy starszego sekcyjnego Piotra Woźniaka uczniowie mogli odbyć zajęcia dydaktyczne na terenie jednostki. Podczas pobytu zapoznali się ze sprzętem, jakim dysponują ratownicy, zadaniami, jakie w czasie akcji wykonują oraz uczestniczyli w praktycznych zajęciach pod okiem ratowników. Dzięki takim zajęciom, uczniowie nie tylko w teorii, ale co najważniejsze w praktyce ćwiczą i poznają czynności ratujące zdrowie i życie poszkodowanych.
zobacz zdjęcia
22.09.2016 r.


22.09.2016 r.
ANITA ŁUCZKOWIAK STYPENDYSTKĄ PREZESA RADY MINISTRÓW
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty i rozporządzeniem Rady Ministrów - Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia. Z uwagi na uzyskanie najwyższej średniej ocen w szkole za rok szkolny 2015/2016 oraz szczególne osiągnięcia, uczennica z klas II B – Anita Łuczkowiak uzyskała Stypendium PRM, które przyznaje się tylko jednemu uczniowi danej szkoły. Jest to stypendium finansowe, przyznawane na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym.
Anicie gratulujemy, a innych uczniów zachęcamy do uzyskiwania jak najwyższych osiągnięć i sukcesów.
22.09.2016 r.
UCZNIOWIE I LO W NOWOGARDZIE Z WIZYTĄ W NARODOWYM BANKU POLSKIM W SZCZECINIE
14 września 2016 r. klasa III a uczestniczyła w Dniach Otwartych Narodowego Banku Polskiego w Szczecinie. Hasłem przewodnim tegorocznych Dni Otwartych jest „Poznaj NBP”, poznaliśmy rolę i zadania Banku Centralnego poprzez gry i aplikacje. Nagrodą za prawidłowe udzielenie odpowiedzi był bilet do Escape Roomu oraz sejf pełen prezentów. Niewątpliwą atrakcją były dwie sztabki złota warte około 4 mln złotych. Mogliśmy upamiętnić swoją wizytę robiąc sobie zdjęcia w specjalnie przygotowanej na tę okazję Fotobudce.
zobacz zdjęcia
21.09.2016 r.
"CAŁA SZKOŁA BIEGA" W I LO W NOWOGARDZIE
19 września b.r. w naszej szkole odbyła 4 edycja akcji CAŁA SZKOŁA BIEGA. Trasa biegu wyznaczona została pośród malowniczych alejek nad naszym nowogardzkim jeziorem, a dystans, jaki mieli do pokonania wszyscy uczestnicy to około 1000 m. Tradycyjnie do startu stanęli uczniowie Jedynki oraz reprezentacja nauczycieli. Po wspólnej rozgrzewce na linii staru stanęły dziewczęta. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Jolanta Nowakowska z kl. I C, natomiast w kategorii chłopców pierwszy na mecie triumfował Adrian Antczak z kl. III C. Gratulacje zwycięzcom, dyplomy oraz skromne upominki wręczyła pani dyrektor Karina Surma oraz organizatorzy akcji: pan Emil Grygowski oraz pan Piotr Mońka.
zobacz zdjęcia
9.09.2016 r.
NARODOWE CZYTANIE "QUO VADIS?" HENRYKA SIENKIEWICZA
Już 2 września mogliśmy uczestniczyć w narodowym czytaniu powieści Sienkiewicza w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowogardzie. Spotkanie było uatrakcyjnione obecnością pana Stanisława Heropolitańskiego, który jest znanym lektorem TVP Szczecin oraz pracownikiem Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Zaprezentował młodzieży wzorcowe czytanie, udzielił wskazówek jak doskonalić warsztat lektorski, zachęcał do głośnego czytania. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Gimnazjum Nr 1 oraz klasy II a i III c wraz z nauczycielkami języka polskiego. Dziękujemy za zaproszenie pani dyrektor biblioteki, Anecie Wysoszyńskiej, a panu Franciszkowi Karolewskiemu za zdjęcia ze spotkania. (Dorota Buriak)
zobacz zdjęcia
5.09.2016 r.
ROK SZKOLNY 2016/2017 ROZPOCZĘTY
Tradycyjnie 1 września uroczystym apelem rozpoczął się nowy rok szkoły – 2016/2017. Pani dyrektor Karina Surma po wakacyjnej przerwie powitała wszystkich nauczycieli, rodziców oraz całą społeczność uczniowską. Szczególnie ciepło powitała nowych nauczycieli, panią Natalię Szurgot – nauczycielkę języka angielskiego, panią Agnieszkę Neryng – nauczycielkę edukacji ratowniczo-medycznej oraz pana Piotra Mońkę – nauczyciela wychowania fizycznego. Uczniom klas pierwszych podziękowała z wybór właśnie naszej szkoły, zaś klasom maturalnym życzyła owocnych przygotowań do egzaminu maturalnego, który już za 8 miesięcy.
czytaj więcej
zobacz zdjecia
26.08.2016 r.
1 WRZEŚNIA 2016 R. - ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego, uroczyste rozpoczęcie odbędzie się 1 września 2016 r. (czwartek), o godzinie 10.00, na sali gimnastycznej I LO. Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i opiekunów młodzieży a także wszystkich sympatyków naszej szkoły. Przypominamy, że obowiązuje strój apelowy!
Do zobaczenia!
26.08.2016 r.

KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW - 7 września 2016.

W roku szkolnym 2016/2017 obowiazuje ten sam zestaw podreczników co w roku poprzednim. Zachęcamy zatem do zakupu używanych podreczników. Natomiast podręczniki do języków obcych najlepiej nabyć dopiero we wrześniu, po zakwalifikowaniu do odpowiednich grup językowych.
W dniu 7 września organizujemy szkolny kiermasz używanych podręczników. Zapraszamy także absolwentów do przynoszenia swoich książek. Wszelkich informacji udziela opiekun Samorządu Uczniowskiego.

ROK SZKOLNY 2015/2016

TRWA REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
Termin składania świadectwa gimnazjalnego i wyników testów do 28 czerwca. Zapraszamy wszystkich chętnych!!! Przypominamy, że potwierdzeniem chęci nauki w szkole, jest złożenie oryginału tych dokumentów.
W I LO do wyboru cztery różne profile. Szczegóły na załączonej ulotce. W tym roku szczególną popularnością w naszej szkole cieszy się profil matematyczny. Nareszcie nauki ścisłe wracaja do łask!
Do zobaczenia w I LO!
ulotka informacyjna o profilach klas - pobierz
27.06.2016 r.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
Milkną dzwonki, pustoszeją korytarze… wakacje rozpoczęte!!! W dniu dzisiejszym odbyło się zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Na uroczystym apelu swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Pani Renata Chomińska – Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Goleniowie, asp. sztab. Piotr Pietrzak – Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Nowogardzie, Pani Dariusz Wacławek – przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Serduszko”.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
20.06.2016 r.
GALA "NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH" Z UDZIAŁEM UCZNIÓW I LO W NOWOGARDZIE
15 czerwca w Goleniowskim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród uczniom - laureatom konkursów, olimpiad i zawodów sportowych, szkół prowadzonych przez Powiat Goleniowski. Nagrody z rąk Pana Tomasza Kulinicza - Starosty Goleniowskiego, Pana Tomasza Stanisławskiego - Wicestarosty Powiatu Goleniowskiego oraz Pana Zbigniewa Mazura - Skarbnika Powiatu otrzymali następujący uczniowie naszej szkoły:
1. Natalia Nejman - Laureatka wojewódzkiego etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach – reprezentantka regionu na etapie centralnym w Warszawie – opiekun Dorota Borzeszkowska –Buriak,...
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
20.06.2016 r.
ZAJĘCIA UCZNIÓW KLAS MUNDUROWYCH NA STRZELNICY
8 czerwca klasy policyjne oraz klasy ratowniczo-medyczne realizowały zajęcia terenowe na strzelnicy "Krzywy Dzik" w Nowogardzie. Zajęcia rozpoczęły się od małego szkolenia, sierż. Grzegorz Zawadzki zapoznał uczniów klas pierwszych z zasadami bezpiecznego posługiwania się bronią, z nauki prawidłowego trzymania broni oraz intuicyjnego celowania i odpowiedniej pracy na spuście. Uczniowie klas I strzelali z wiatrówek, zaś klasy II z broni KBKS. Osoby chętne mogły skorzystać z techniki strzelania z różnych rodzajów broni, pod okiem instruktora. Dla klasy pierwszej było to zupełnie nowe doświadczenie, którego z pewnością nie zapomną. Po ciężkiej pracy, którą klasy włożyły w szkolenie, przygotowano dla nich ognisko, gdzie można było się posilić i miło spędzić czas.
zobacz zdjęcia
17.06.2016 r.
Z WIZĄTĄ W GIMNAZJUM W PASEWALKU
W czwartek i piątek (2 - 3.06.2016), 15 uczniów naszego LO pojechało do Pasewalku w ramach polsko - niemieckiej wymiany młodzieżowej. Warto przypomnieć, że współpracujemy z niemieckim gimnazjum od 1998 roku! Tym razem nasi niemieccy koledzy zorganizowali dla nas zajęcia tematycznie związane z patronem ich szkoły - Oskarem Pichtem. Otóż zajmował się on niewidomymi, a nawet skonstruował specjalną maszynę do pisania dla takich osób. Mogliśmy zobaczyć jak działają różne urządzenia i gadżety dla niewidomych, uczyliśmy się jak używać różnych przedmiotów, chodzić z laską, spożywać posiłki - oczywiście w pełnej symulacji, gdyż założyliśmy specjalne opaski na oczy, aby nic nie widzieć.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
17.06.2016 r.
ABSOLUTORIUM MŁODZIEŻOWEJ AKADEMI MEDYCZNEJ W SZCZECINIE
Absolutorium Młodzieżowej Akademii Medycznej - 14 certyfikatów ukończenia MAM PUM dla 14 uczniów I LO w Nowogardzie. Dnia 2 czerwca 2016 r. czternastu absolwentów Zespołu Szkół nr 1, I Liceum Ogólnokształcącego im. ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie wzięło udział w uroczystym zakończeniu VII edycji Młodzieżowej Akademii Medycznej "MAM PUM" w roku akademickim 2015/2016. W czasie ostatniego spotkania młodzież wysłuchała także bardzo ciekawego wykładu wygłoszonego przez dr hab. Justynę Wysiecką - Pełka - "Zdrowie psychiczne w dzisiejszych czasach ?"
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
17.06.2016 r.
II MIEJSCE DLA I LO W NOWOGARDZIE W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE MUSZTRY PARADNEJ
W dniu 19 maja trzynastu uczniów z drugiej klasy policyjnej naszego Liceum reprezentowało szkołę w IV Wojewódzkim Konkursie Musztry organizowanym przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Dowódcę 12 batalionu dowodzenia im. 12 Pułku Ułanów Podolskich i Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie. Wróciliśmy do szkoły z pucharem, ale i tak czujemy niedosyt. W zasięgu ręki był finał Ogólnopolski w Zakopanem, zabrakło kilku punktów
zobacz zdjęcia
16.06.2016 r.
NA ZAJĘCIACH W CENTRALNYM OŚRODKU SZKOLENIA STRAŻY GRANICZNEJ W KOSZALINIE
Uczniowie klasy policyjnej z wizytą w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. Uczniowie podczas zajęć na terenie COSSG wysłuchali historii i początków formacji – Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej oraz przybliżona została im postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po obejrzeniu Sali Tradycji uczniowie odbyli zajęcia z wykładowcą COSSG dotyczące zabezpieczeń dokumentów oraz zabezpieczeń znajdujących się na banknotach pieniężnych.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
16.06.2016 r.
II MIEJSCE DLA DRUŻYNY I LO W SIATKÓWCE CHŁOPCÓW
Zespół ILO w Nowogardzie zajął II miejsce podczas zawodów siatkówki w ramach Ligii Szkolnej. Na przełomie roku szkolnego 2015/16 rozegrano trzy turnieje. Naszą drużynę reprezentowali: Litwin, Królik, Krystkiewicz, Wąsik, Wiśniewski, Antczak, Kołcz i Rączkowski. Opiekun drużyny - Łukasz Podemski.
Wyniki spotkań:
I turniej
ILO - ZSO II 2 : 0            ILO - ZSP 1 : 2
II turniej
ILO - ZSO II 2 : 0            ILO - ZSP 1 : 2
III turniej
ILO - ZSO II 2 : 0            ILO - ZSP 1 : 2
16.06.2016 r.
SZKOLNY KONKURS "CHRZEST POLSKI I POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO"
W dniu 19 maja, w naszej szkole odbył się międzyklasowy konkurs pt.: „Chrzest Polski i początki państwa polskiego”. Konkurs zorganizowany został w ramach obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski. Do udziału stanęły zespoły trzyosobowe z każdej klasy. Celem konkursu było upamiętnienie rocznicy chrztu, a także przypomnienie ważniejszych wydarzeń z tego okresu. Zakres tematyczny konkursu obejmował Chrzest Polski, początki państwa polskiego oraz Millenium. Konkurs podzielony był na 4 części. W części 1 każda drużyna rozwiązywała test składający się z 15 pytań, za każdą prawidłową odpowiedź drużyna mogła otrzymać 1 pkt. W czasie, kiedy zespoły rozwiązywały test, kibice obejrzeli krótki materiału filmowego upamiętniający 1050 rocznicę chrztu Polski.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
16.05.2016 r.
MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ EKOLOGICZNY W I LO W NOWOGARDZIE
W dniu 13 maja, w piątek, odbył się Międzyszkolny Turniej Ekologiczny w którym udział wzięły zespoły z nowogardzkich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Impreza miała charakter towarzyszącej Nowogardzkiemu Festiwalowi Filmów Ekologicznych. Na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się impreza, mogliśmy gościć trzyosobowe drużyny z Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalych wraz z nauczycielami, którzy zasiedli w Jury. Nie mogło również zabraknąć ekipy z I LO. Turniej składał się z dwóch rund oraz dogrywki. W pierwszym etapie wzięło udział 8 drużyn z wymienionych szkół. Do rundy drugiej przeszły 4 zespoły. Pierwsze miejsce zajął ZSP, drugie Gimnazjum nr 1, a na trzecim znalazły się dwie szkoły: I LO i II LO, po dogrywce, która nie dała rozstrzygnięcia. Każdy zespół otrzymał dyplom i mały upominek a za miejsca na podium Dyrektor Liceum ufundowała puchar. Turniej przygotował p. Grzegorz Zając.
zobacz zdjęcia
13.05.2016 r.
XX EDYCJA KONKURSU O MIĘDZYNARODOWYM PRAWIE HUMANITARNYM
Celem Konkursu jest jak najszersze popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy z zakresu historii Czerwonego Krzyża i MPH, a zwłaszcza zasad i norm prawnych dotyczących praw człowieka, które powinny być przestrzegane w czasie wojny. W konkursie udział wzięło 20 uczestników reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z następujących miejscowości: z Kołobrzegu, Sławna, Świdwina, Nowogardu, Stargardu i Szczecina, wśród których byli również uczniowie I LO. Marcin Ogiewa, uczeń klasy I uzyskał wspaniały wynik, plasując się na II miejscu w konkursie, zaś Anita Łuczkowiak, również z klasy I, zajęła równie wysokie VI miejsce.
Patronat honorowy nad Konkursem objęła Pani Anna Mieczkowska członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz Pani Magdalena Zarębska-Kulesza Zachodniopomorski Kurator Oświaty w Szczecinie.
13.05.2016 r.
BRĄZOWY MEDAL MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA W TENISIE STOŁOWYM DLA DRUŻYNY CHŁOPCÓW I LO W NOWOGARDZIE
Sebastian Jemilianowicz i Adrian Antczak wrócili z brązowym medalem Mistrzostw Województwa w drużynowym tenisie stołowym, które odbyły się w Choszcznie. Szkolnym opiekunem drużyny chłopców jest p. Emil Grygowski.

zobacz zdjęcia
4.05.2016 r.
MARATON POD HASŁEM "MATURA" ROZPOCZĘTY
Dziś w całej Polsce rozpoczęły się egzaminy maturalne. W pierwszym dniu zmagań, absolwenci przystąpili do pisemnego egzaminu maturalnego z języka polskiego, w arkuszu znalazły się utwory Mickiewicza i Prusa. W czwartek na maturzystów czeka ukochana matematyka, a w piątek język angielski, zaś uczniowie, którzy zadeklarowali język niemiecki tego dnia rozpoczną egzaminy ustne. Po pierwszym dniu, uczniowie wychodzili z sali egzaminacyjnej zadowoleni. Oby wyniki uzyskane ze wszystkich egzaminów w części pisemnej i ustnej dały wszystkim upragnione świadectwo maturalne! Pozostaje życzyć powodzenia na kolejnych egzaminach.
zobacz zdjęcia
4.05.2016 r.
ZAKOŃCZENIE NAUKI W I LO W NOWOGARDZIE
Pożegnany kolejny rocznik absolwentów I LO w Nowgardzie.
Tradycyjnie w ostatni czwartek kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji ukończenia szkoły absolwentów I LO z lat nauki 2013-2016. To szczególna uroczystość, podczas której podsumowany i nagradzany zostaje trzyletni dorobek uczniów za szczególne osiągnięcia w dziedzinie naukowej, sportowej oraz społecznej. Na uroczysty apel przybyli licznie zaproszeni goście, rodzice, opiekunowie nauczyciele oraz sami bohaterowie – absolwenci klas trzecich. W gronie zaproszonych gości obecni byli m.in. p. Renata Chomińska – Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Goleniowie, insp. Krzysztof Targoński – Komendant Powiatowy Policji w Goleniowie...
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
4.05.2016 r.
KLASA I C NA ZAJĘCIACH EDUKACJI POLICYJNEJ W KOMENDZIE POWIATOWEJ POLICJI W GOLENIOWIE
Klasa I o profilu policyjnym, pod opieką wychowawcy klasy p. Emila Grygowskiego oraz sierż. szt. Grzegorza Zawadzkiego udała się z wizytą do Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie. Celem zajęć, w ramach realizowanej edukacji policyjnej, było zapoznanie uczniów z zasadami funkcjonowania i obserwacja pracy tamtejszej jednostki. Po przybyciu na miejsce klasę powitała pani rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie asp. Julita Filipczuk, w obecności której udaliśmy się najpierw w miejsce garażowania pojazdów służbowych.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
28.04.2016 r.
UCZNIOWIE I LO UCZESTNICZYLI W DNIU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
I Liceum Ogólnokształcące im. ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie po raz kolejny wzięło udział w Ogólnopolskim ''Dniu Przedsiębiorczości'', który odbył się w środę 20 kwietnia. To już XIII edycja programu, który realizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Uczniowie naszego liceum odbyli jednodniową wizytę w wybranym przed siebie miejscu pracy, dzięki czemu mogli zweryfikować swoje wyobrażenia o wymarzonym zawodzie oraz pozyskać informację o wykształceniu, umiejętnościach lub predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
19.04.2016 r.
FINAŁ SZKOLNEJ LIGI PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄT
Dobiegła końca kolejna edycja SZKOLNEJ LIGII PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄT. Po raz kolejny dziewczęta z naszej szkoły wygrały całą edycję przegrywając niespodziewanie tylko jedno spotkanie w ostatniej kolejce. Najlepszą zawodniczką zwycięskiego zespołu okazała się Malwina Latusz. Dziewczęta reprezentujące szkołę: Latusz Weronika, Latusz Malwina, Langner Sylwia, Czapczyk Anna, Kurkowska Marcela, Gabrysiak Wiktoria, Nowakowska Aleksandra, Pietrzak Milena, Gruszczyńska Alicja, opiekun drużyny p. Emil Grygowski.
zobacz zdjęcia
19.04.2016 r.
DZIEWCZĘTA I LO BRĄZOWYMI MEDALISTKAMI WOJEWÓDZTWA W PIŁCE RĘCZNEJ!!!
Po raz drugi piłkarki ręczne z naszej szkoły zagrały w finale wojewódzkim licealiady. 14 kwietnia w Dębnie spotkały się zwyciężczynie czterech regionów - CKS Szczecin ,V LO Koszalin, ZSP 1 Dębno oraz ZSO Nr 1 Nowogard. W pierwszym meczu półfinałowym dziewczęta nie zdołały sprostać mocnemu zespołowi ze Szczecina i pozostało nam walczyć o trzecie miejsce. Chcąc powtórzyć sukces z ubiegłego roku dziewczęta musiały pokonać gospodarza turnieju zespół Dębna. Dzięki mocnej obronie i szybkim kontratakom udało wygrać się różnicą dwóch bramek ostatecznie zajmując trzecie miejsce.
Skład zespołu: Latusz Malwina, Latusz Weronika, Langner Sylwia, Kurkowska Marcela, Czapczyk Anna, Nejman Natalia, Margas Natalia, Kożybska Patrycja, opiekun drużyny p. Emil Grygowski.
zobacz zdjęcia
13.04.2016 r.
I LO W NOWOGARDZIE MISTRZEM WOJEWÓDZTWA W KOSZYKÓWCE DZIEWCZĄT !!!
12 kwietnia b.r. w Resku odbył się Wojewódzki Finał Licealiady w koszykówce dziewcząt. Po wyłonieniu zwycięskich zespołów na szczeblu regionalnym do finałów wojewódzkich zakwalifikowały się zespoły V LO Koszalin (region A), I LO Nowogard (region B), ZS Gryfino (region C) oraz ZS Resko (region D). W wyniku losowań nasza szkoła w pierwszym meczu półfinałowym zmierzyła się ze szkołą z Gryfina, pokonując przeciwną drużynę 47:26. W drugim półfinale zwyciężyło Resko z Koszalinem, wynikiem spotkania 28:20, w wyniku czego do finałowego meczu awansowała nasza szkoła oraz ZS Resko.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
12.04.2016 r.
PREZENTACJA W RAMACH PRZYGOTOWAŃ DO XXII SESJI SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY
We wtorek, 12 kwietnia br. w naszej szkole odbyło się spotkanie w ramach przygotowań do udziału w sesji sejmu. W spotkaniu udział wzięli: Franciszek Karolewski - dokumentalista historii Nowogardu, Rafał Paśko - nowogardzki radny, Marcin Simiśki - Dziennik Nowogardzki, ks. Robert Szyszko oraz dyrekcja i młodzież I LO w Nowogardzie. Pan Franciszek przedstawił młodzieży bogatą historię kościoła pw. WNMP w Nowogardzie oraz zaprezentował dokumenty i zdjęcia zwiazane z tą historią. Prowadzący spotkanie: Jagoda Ptasińska i Wiktor Wiśniewski, przedstawili wyniki ankiety, dotyczącej znajomości historii kościoła, a także prosili zebranych o wypowiedzi dotyczące kościoła pw. WNMP w Nowogardzie. Spotkanie bardzo się podobało i okazało się, że lokalna historia jest równie ciekawa.
11.04.2016 r.
W minioną środę, uczniowie klas maturalnych wzięli udział w warsztatach w ramach Programu "Bezpieczeństwo w Internecie". Realizatorem działań edukacyjno-prewencyjnych była Wyższa Szkoła Bankowa ze Szczecina. Celem warsztatów było uświadomienie, w jaki sposób nieumiejętne korzystanie z Internetu, i narzędzi typu social media (jak Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter), może wpłynąć na całe życie oraz karierę zawodową. Uczniowie klasy III A i III C wybrali warsztat dotyczący autoprezentacji oraz wizerunku w sieci, zaś klasa III B podjęła próbę debaty nt; "Internet - dobrodziejstwo czy zagrożenie?". W dobie obecnie panującego Internetu, warto poruszać zagadnienia na rzecz bezpieczeństwa w sieci. Z pewnością tego typu zajęcia uświadamiają uczniom zagrożenia i skutki wynikające ze skrajnych działań w Internecie, pozwalają kształtować umiejętności radzenia sobie w przypadku nękania (z tzw. hejtem), a szczególnie uchronienia się przed nadmiernym zaangażowaniem w życie w sieci.

31.03.2016 r.
WYWIADÓWKA OTWARTA DLA RODZICÓW
We wtorek, 5 kwietnia 2016 r. zapraszamy wszystkich rodziców na wywiadówkę otwartą. O godzinie 16.30 spotkanie z wychowawcami klas. O godz. 17.00 możliwość konsultacji z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.
Zapraszamy szczególnie rodziców i opiekunów uczniów klas trzecich. Już za miesiąc dla klas trzecich koniec roku szkolnego!

29.03.2016 r.
DZIEŃ OTWARTY W I LO W NOWOGARDZIE
Tradycyjnie w środę tuż przed wiosenną przerwą świąteczną I LO w Nowogardzie zaprasza młodzież klas III gimnazjum na Dzień Otwarty. Imprezę otworzyła Pani Karina Surma - Dyrektor I LO, zwracając młodzieży uwagę na powagę wyboru, jakiego muszą w najbliższym czasie dokonać, a z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych złożyła wszystkim ciepłe życzenia. Gościem szczególnym był Pan Tomasz Kulinicz - Starosta Goleniowski, który zachęcał do podjęcia nauki w naszej szkole, dementując informacje o zmianach organizacyjnych, które w najbliższym czasie miałyby mieć miejsce w naszej szkole.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
29.03.2016 r.
ARTYSTYCZNE WAGARY 2016
Dnia 21 marca 2016 roku odbyły się Artystyczne Wagary w Nowogardzkim Domu Kultury. Wzięli w nich udział uczniowie klasy I c pod opieką p. Katarzyny Szkup. Na śmiałków czekały warsztaty: teatralne, taneczne, wokalne i plastyczne. Ta twórcza propozycja pozwoliła poznać samych siebie i nieodkryte talenty. Na warsztatach tanecznych uczniowie spędzili miło czas, wyładowując swoją energię poprzez ruch i taniec. Natomiast warsztaty teatralne polegały na przezwyciężeniu własnych lęków i strachu przed wyjściem na scenę. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z grą aktorską oraz prawidłową dykcją. Na warsztatach malarskich klasa Ic wykazała się talentem plastycznym i wyobraźnią. To były niezwykle twórcze i pracowite wagary...
zobacz zdjęcia
21.03.2016 r.
KOSZYKÓWKA DZIEWCZĄT - MISTRZOSTWO REGIONU B DLA DRUŻYNY I LO
Dla wielu pierwszy dzień wiosny kojarzy się z wagarami, ale nie dla drużyny koszykarek I Liceum Ogólnokształcacego w Nowogardzie. Dzisiaj właśnie nasze dziewczyny wygrały Mistrzostwa REGIONU B w Piłce Koszykowej i tym samym awansowały do finału wojewódzkiego w tej dyscyplinie.
Zespół I LO reprezentowały: Sylwia Langner, Weronika Latusz, Malwina Latusz, Anna Czapczyk, Marcela Kurkowska, Natalia Margas, Natalia Nejman oraz Karolina Ługowska. Opiekun - Łukasz Podemski. GRATULACJE!!!
21.03.2016 r.
WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ!
W sobotę, 18 marca 2016r. trzy uczennice naszego liceum pojechały do Warszawy na finał Olimpiady Wiedzy o Mediach. Kornelia Krata z Ia, Dominika Kaczmarek a III b oraz Natalia Nejman z III a godnie reprezentowały szkołę podczas zmagań centralnych, w których uczestniczyło 160 osób z całej Polski. W nowoczesnej auli wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego rozwiązywały test z zakresu wiedzy o mediach.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
21.03.2016 r.
GIMNAZJALISTO - DZIEŃ OTWARTY I LO W NOWOGARDZIE
Zapraszamy na Dzień Otwarty I liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie. Startujemy w środę, 23 kwietnia o godz. 9.00 na sali gimnastycznej I LO.
W programie informacje na temat proponowanych profili klas, prowadzonych w szkole działań i akcji w ramach istniejacych profili a także występy artystyczne. Następnie zwiedzanie szkoły, gabinetów lekcyjnych oraz rozmowy z uczniami i nauczycielami.
Zapraszamy również rodziców i opiekunów młodzieży.
DO ZOBACZENIA!
pobierz program
21.03.2016 r.
MARATON MATEMATYCZNY PO RAZ TRZECI
Już po raz trzeci uczniowie klas maturalnych spotkali sią na zajęciach popołudniowych z matematyki. Maraton matematyczny, to akcja naszych nauczycieli matematyki, skierowana do uczniów klas trzecich i nie tylko, by jak najlepiej przygotować się do egzaminów maturalnych. Uczniowie rozwiazują samodzielnie testy maturalne ale w każdej chwili mogą liczyć na pomoc i wnikliwe wyjaśnienia nauczycieli. Najwytrwalsi rozwiązują zadania nawet przez 6 godzin bez dłuższej przerwy. Kolejna odsłona maratonu już w kwietniu.
zobacz zdjęcia
21.03.2016 r.
ZAJĘCIA Z EDUKACJI POLICYJNEJ NA KOMISARIACIE POLICJI W NOWOGARDZIE
W środę, 16 marca b.r. w ramach zajęć z edukacji policyjnej uczniowie klasy I wraz z nauczycielem sierż. szt. Grzegorzem Zawadzkim udali się na Komisariat Policji w Nowogardzie. Celem zajęć było zapoznanie uczniów ze strukturą i sposobem funkcjonowania komisariatu oraz specyfiką poszczególnych referatów. Uczniowie w sali odpraw spotkali się z Komendantem Komisariatu podinsp. Małgorzatą Figurą, kierownikiem Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego asp. szt. Grzegorzem Nowakiem oraz kierownikiem Referatu Kryminalnego asp. Agnieszką Szczyrbą. Policjanci przedstawili młodzieży sposób funkcjonowania Komisariatu, wyjaśnili czym zajmują się poszczególne komórki organizacyjne i kto wchodzi ich skład. Następnie uczniowie zwiedzili budynek Komisariatu, poznali na czym, polega specyfika służby dyżurnego KP w Nowogardzie. Uczniowie odwiedzili również sekretariat, pomieszczenia służbowe Komendanta oraz Kierowników poszczególnych referatów. Na koniec uczniowie obejrzeli plac wewnątrz terenu Komisariatu.
zobacz zdjęcia
21.03.2016 r.
SEN NOCY LETNIEJ W WYKONANIU UCZNIÓW I LO
15.03.2016r. w sali widowiskowej Nowogardzkiego Domu Kultury odbyły się prezentacje konkursowe Wojewódzkiego Turnieju Teatralnego, który został zrealizowany w ramach obchodów Roku Teatru Publicznego. Patronat nad konkursem objął Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie . Zadaniem grup teatralnych było przedstawienie określonych fragmentów sztuki "Sen nocy letniej" Williama Szekspira (w przekładzie Stanisława Barańczaka). Komisja Artystyczna oceniała już młodych artystów, wersykt zostanie przedstawiony podczas spektaklu 21.03.2016r. o godz. 16.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.(info ze strony NDK)
zobacz zdjęcia
15.03.2016 r.
MŁODZIEŻ I LO NA SPEKTAKLU W TEATRZE POLSKIM
Dnia 11 marca 2016 roku w godzinach wieczornych, grupa miłośników teatru z klas humanistycznych pod opieką polonistek p. Doroty Borzeszkowskiej - Buriak oraz p. Katarzyny Szkup wybrała się do Teatru Polskiego w Szczecinie na spektakl pt. Mistrz i Małgorzata. Dla uczniów klasy III spektakl był swoistą powtórką z lektury przed egzaminem maturalnym, dla uczniów klasy I to zapoznanie z losami tytułowych bohaterów. Mistrz i Małgorzata to opowieść o wielkiej miłości, w którą wplatany jest sam Diabeł. Spektakl w bogatej multimedialnej oprawie, łączący w sobie cechy tradycyjnego teatru z cyrkiem i rewią, zrobił na młodzieży ogromne wrażenie. Wspaniała gra aktorska, szczególnie odgrywanej postaci Wolanda i Behemota, bardzo podobała się nowogardzkiej publiczności. Wszyscy oczarowani magicznym spektaklem i miejscem jakim jest teatr obiecaliśmy sobie, że będziemy stałymi gośćmi.
zobacz zdjęcia
15.03.2016 r.
MISTRZOSTWO REJONU B PIŁKAREK RĘCZNYCH I LO W NOWOGARDZIE
Awansem do finału wojewódzkiego zakończyły się zmagania piłkarek ręcznych I LO w Nowogardzie. W pierwszym meczu zespół nasz zmierzył się z rywalkami z Kołobrzegu. Po zaciętej walce spotkanie zakończyło się jednobramkowym zwycięstwem naszych dziewcząt. Grające dużo lepiej w drugim meczu dziewczęta rozgromiły zespół z Benic różnicą 19 bramek.
Wyniki spotkań:
I LO Kołobrzeg - ZSO Nowogard - 9:10
I LO Kołobrzeg - ZSP Benice - 8:7
ZSP Benice - ZSO Nowogard - 5:24
Dziewczęta w składzie: Czapczyk Anna, Kurkowska Marcela, Langner Sylwia, Latusz Malwina, Latusz Weronika, Margas Natalia, Nejman, Natalia, Kożybska Patrycja
zobacz zdjęcia
4.03.2016 r.

ZASADY REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2016/2017
Dyrektor ZSO NR w Nowogardzie podaje do publicznej wiadomości ZASADY I TRYB PRZYJMOWANIA UCZNIÓW DO ZSO NR 1, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W NOWOGARDZIE na rok szkolny 2016/2017. Wszystkie informacje dostępne są w zakładce DLA REKRUTÓW

29.02.2016 r.
KLASA I B Z WIZYTĄ W LOTNICZYM POGOTOWIU RATUNKOWYM
W dniu 18 lutego, uczniowie klasy I B - o profilu ratowniczo-medycznym pod opieką wychowawcy klasy p. Roberta Sadkowskiego oraz p. Jolanty Machut w ramach zajęć edukacyjnych odwiedzili bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Goleniowie. O specyfice służby, zadaniach, jakie stoją przed załogą śmigłowca opowiadał dyrektor LPR, który jest także ratownikiem medycznym i członkiem załogi śmigłowca, pan Robert Hełminiak.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
25.02.2016 r.
MISTRZOSTWA POWIATU W KOSZYKÓWCE DZIEWCZĄT
25 lutego br. z Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Goleniowskiego w piłce koszykowej dziewcząt. Reprezentantki naszej szkole po emocjonującej walce kolejny rok z rzędu wywalczyły zwycięstwo i tym samym awansowały do rozgrywek finału wojewódzkiego. Zespół I LO reprezentowały: Sylwia Langner, Weronika Latusz, Malwina Latusz, Anna Czapczyk, Marcela Kurkowska. Natalia Margas, Natalia Nejman oraz Karolina Ługowska.
Wyniki poszczególnych spotkań:
ZSP N-d - ZS Gol 47:4
I LO N-d - II LO N-d 20:18
II LO N-d - ZS Gol 44:7
I LO N-d - ZSP N-d 37:8
Gratulujemy drużynie i opiekunowi p. Łukaszowi Podemskiemu, życząc powodzenia w finale wojewódzkim!!!
zobacz zdjęcia

25.02.2016 r.
MISTRZOSTWA REGIONU B W TENISIE STOŁOWYM CHŁOPCÓW
24 lutego b.r. w Kamieniu Pomorskim odbyły się Mistrzostwa regionu B w drużynowym tenisie stołowym chłopców. W finale zmagań, awans do finału wojewódzkiego w drużynowym tenisie stołowym chłopców wywalczyli uczniowie I LO w Nowogardzie.Reprezentanci naszej szkoły Sebastian Jemilianowicz oraz Adrian Antczak, wygrali wszystkie mecze w finale regionu B pokonując szkoły z Gryfic, Wolina i Świnoujścia. Bezkonkurencyjny był Sebastian Jemilianowicz wygrywając wszystkie swoje spotkania. Natomiast Adrian Antczak zanotował tylko jedną porażkę w meczu singlowym. Drużyna z kompletem punktów kolejny raz awansowała do finału wojewódzkiego. Gratulujemy i życzymy powodzenia na finale wojewódzkim, by po raz trzeci nasi uczniowie mogli reprezentować nasze województwo w finale ogólnopolskim !
zobacz zdjęcia
25.02.2016 r.
MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW - GOLENIÓW 2016
22 lutego w Goleniowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce siatkowej chłopców. Drużyna I LO zajęła drugie miejsce, ustępując tylko ZSP Nowogard. Naszą szkołę reprezentowali: Kacper Królik, Kacper Litwin, Damian Krystkiewicz, Bartłomiej Wąsik, Wiktor Wiśniewski, Adrian Antczak, Błażej Kołcz, Amadeusz Rączkowski.
Zawody zostały rozegrane zostały systemem "każdy z każdym", poniżej wyniki spotkań:
I LO N-d - ZSP N-d 1:2
I LO N-d - II LO N-d 2:0
I LO N-d - ZS Gol 2:0
Opiekun: Łukasz Podemski
zobacz zdjęcia
24.02.2016 r.
KOLEJNA EDYCJA LIGI SZKOLNEJ W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW
Pierwsza kolejka spotkań odbyła się w sali I LO w Nowogardzie.
Wyniki spotkań:
ZSP - I LO (0 - 2)
ZSP - II LO (2 - 1)
II LO - I LO (1 - 2)
Dziewczęta w składzie: M. Latusz, W. Latusz, S. Langner, M. Kurkowska, A. Czapczyk, W. Gabrysiak, A. Nowak.

zobacz zdjęcia
5.02.2016 r.
MISTRZOSTWO POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT
Dziewczęta z I LO w Nowogardzie Mistrzyniami Powiatu w piłce ręcznej.
Awans do etapu regionalnego dało nam zwycięstwo nad zespołem ZSP w Nowogardzie(12:5).
Drużyna dziewcząt w składzie:
- Latusz Malwina, Latusz Weronika, Langner Sylwia, Czapczyk Anna, Kurkowska Marcela, Nejman Natalia, Margas Natalia, Kożybska Patrycja.
Opiekun drużyny - Emil Grygowski
zobacz zdjęcia
21.01.2016 r.
STUDNIÓWKA W I LO W NOWOGARDZIE
Machina odliczania do matury ruszyła!
Wspaniała Studniówka za nami, a do pierwszego dnia zmagań egzaminacyjnych pozostało już tylko nieco ponad 3 miesiące. Uczniowie klas trzecich I LO tradycyjnie bal studniówkowy zorganizowali w Willi Zbyszko. Zabawa trwała niemalże do rana i wszyscy świetnie się bawili. Bal rozpoczął tradycyjny polonez w wykonaniu każdej z trzech klas, którego prezentację można zobaczyć na załączonych zdjęciach.
zobacz zdjęcia
22.12.2015 r.
JASEŁKA I KONKURS KOLĘD W I LO W NOWOGARDZIE
Zbliżają się święta, wszyscy dookoła biegają za prezentami, czynią przygotowania do wieczerzy wigilijnej, robią generalne porządki lub uczestniczą w spotkaniach opłatkowych. Dziś w naszej szkole, w przeddzień zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, p. dyrektor Karina Surma złożyła życzenia świąteczne całej społeczności szkolnej. Z okazji zakończenia I semestru, uczniowie z najwyższymi wynikami w nauce oraz uczniowie z wzorową, 100% frekwencją otrzymali z rąk p. dyrektor upominki. Cała społeczność szkolna miała okazję obejrzeć Jasełka w wykonaniu grupy "Eksperyment" (uczniów klasy II a, II c oraz III a) przygotowane pod kierunkiem p. Doroty Borzeszkowskiej-Buriak. Poszczególne klasy wzięły również udział w konkursie kolęd, piosenek bożonarodzeniowych w językach obcych. W konkursie tym zwyciężyła klasa III a, która wykonała przepiękną piosenkę świąteczną w języku hiszpańskim. Przedstawiciele wszystkich klas wzięli także udział w quizie biblijnym, do którego pytania przygotował ks. Robert Szyszko. Po wspólnym śpiewaniu kolęd,uczniowie udali się na spotkania wigilijne w swoich klasach.
zobacz zdjęcia
20.12.2015 r.
SIATKÓWKA DZIEWCZĄT - ROZGRYWKI SZKOLNE
W środę, 16 grudnia, w naszej szkole odbył się międzyklasowy turniej piłki siatkowej dziewcząt. Mecze rozgrywane były w trzech grupach, I grupa to uczennice z klas II a, II b, II c, w grupie II zmierzyły się ze sobą uczennice klas III b, I c oraz I b, zaś w grupie III rywalizowały ze sobą uczennice klas III a, I a oraz III c. Spotkania rozgrywane były do dwóch wygranych setów. Po rozegraniu wszystkich meczy do grupy finałowej trafiły zespoły z klas II c, III a oraz III b. Ostatecznie w finale rywalizowały ze sobą drużyny klas maturalnych, z których klasa III a wywalczyła I miejsce, klasa III b zajęła II miejsce, a trzecim zespołem była drużyna z klasy II c.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
14.12.2015 r.
KLASA RATOWNICZA NA ZAJĘCIACH W LOTNICZYM POGOTOWIU RATUNKOWYM
W dniu 10.12.2015 klasa II B I Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie o profilu ratowniczo-medycznym, została zaproszona w ramach zajęć do bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Goleniowie. Zaproszenie i organizacja zajęć była pomysłem Pana dr. Wojciecha Włodarczyka , który jest jednym z członków załogi śmigłowca LPR i pracuje również w Zespole Wyjazdowym Ratownictwa Medycznego filii Nowogard .
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
11.12.2015 r.
MISTRZOSTWO POWIATU W TENISIE STOŁOWYM CHŁOPCÓW DLA DRUŻYNY I LO W NOWOGARDZIE
10 grudnia 2015 r. w Stepnicy odbyły się Mistrzostwa Powiatowe w tenisie stołowym. Do zawodów zgłosiły się 3 zespoły: ZSO nr 1 Nowogard,ZSP Nowogard,ZS Goleniów. Naszą szkołę reprezentowali: Sebastian Jemilianowicz, Adrian Antczak, Weronika Latusz, Malwina Latusz Drużyna chłopców zajęła pierwsze miejsce i wywalczyła awans do finału regionu B. Drużyna dziewcząt natomiast zajęła trzecie miejsce.
zobacz zdjęcia
11.12.2015 r.
ZAJĘCIA PRAKTYCZNE NA EDUKACJI RATOWNICZO-MEDYCZNEJ
Trzeba przyznać, że na tych zajęciach nie można się nudzić ! Krew, ranni, którym trzeba udzielić pomocy, ale również prawdziwe organy. Na szczęście płuca, na których pracowały ostatnio klasy ratowniczo-medyczne, to typowo "świński preparat". Ratownik medyczny, który nas szkoli - p. Artur Pietrzycki ma skuteczne metody by oswoić nas widokiem, który jak się okazuje nie zawsze jest przyjemny. Sami jednak przyznacie, że lekcja z pewnością ciekawa.
zobacz zdjęcia
11.12.2015 r.
DOŚWIADCZENIA NA ZAJĘCIACH FAKULTATYWNYCH Z CHEMII
W naszej szkole odbywają się zajęcia fakultatywne z chemii. Uczestniczą w nich głównie uczniowie klas ratowniczo-medycznych, czyli ci, którzy wiążą swoją przyszłość z kierunkami przyrodniczymi i medycznymi. Największe zainteresowanie wzbudzają zawsze zajęcia laboratoryjne. Przeprowadzając doświadczenia chemiczne uczniowie mogą sprawdzić swoją wiedzę chemiczną w praktyce.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
3.12.2015 r.
JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O DOPALACZACH - SPOTKANIE EDUKACYJNE DLA RODZICÓW
1-go grudnia br. podczas otwartej wywiadówki, która odbyła się w naszej szkole, rodzice oraz prawni opiekunowie uczniów mogli poznać aktualną sytuację szkolną swoich dzieci. Tego dnia odbyło się również spotkanie z p. Klaudią Gieryń przedstawicielem Komisariatu Policji w Nowogardzie nt substancji psychoaktywnych, głównie dopalaczy. Spotkanie edukacyjne dla rodziców miało na celu przedstawienie niebezpieczeństwa, jakie niesie zażywanie dopalaczy, ale również miało wzbudzić w rodzicach czujność i większe zainteresowanie swoimi dziećmi.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
2.12.2015 r.
ZAJĘCIA DLA SP 3 W GOLENIOWIE W RAMACH PROJEKTU BEZPIECZNA+
W ramach rządowego programu "BEZPIECZNA+" uczniowie klasy II c o profilu policyjnych I Liceum Ogólnokształcącego im. ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie przeprowadzili dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 w Goleniowie warsztaty pt: "Bezpieczna droga do szkoły". Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej, gdzie dzieci klas 1-6 pod okiem uczniów klasy policyjnej wskazywali na odpowiednie zachowanie się na jezdni i bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym. Dzieci wskazywały niebezpieczne miejsca, które można spotkać po drodze do szkoły, mówiły na co trzeba zwrócić uwagę, aby bezpiecznie przejść przez przejazd kolejowy oraz wskazywały, jak należy bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jeżeli nie ma oznaczonego przejścia dla pieszych.
czytaj więcej
30.11.2015 r.
AKADEMIA MORSKA W SZCZECINIE Z OFERTĄ STUDIÓW W I LO
Dla tegorocznych maturzystów zbliża się czas podejmowania ważnych decyzji. Przydatne z pewnością okazać się mogą spotkania z przedstawicielami uczelni wyższych, którzy swoją ofertą edukacyjną oraz perspektywą znalezienia pracy zachęcają do podjęcia nauki na konkretnej uczelni. Dziś uczniowie klas III mogli poznać ofertę Akademii Morskiej w Szczecinie.
zobacz zdjęcia
27.11.2015 r.
SEMINARIUM "BEZPIECZNY REGION" Z UDZIAŁEM UCZNIÓW I LO
Z inicjatywy pracowników Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego, przy współpracy m.in. Biura Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Publicznego Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Szczecinie w dniu 25 listopada 2015 roku odbyło się seminarium „Bezpieczny region”. Uczestników seminarium przywitały: Pani Anna Mieczkowska -Czlonek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Prodziekan Wydziału Humanistycznego Pani Profesor Urszula Chęcińska oraz Wice- Dyrektor Instytutu Politologii i Europeistyki Pani Profesor Renata Podgórańska. (informacja ze strony Si vis pacem para bellum - koło naukowe)
czytaj więcej
12.11.2015 r.
WYRÓŻNIENIE DLA UCZNIÓW I LO W KONKURSIE PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH
Klasa policyjna II C wzięła udział w I Regionalnym Konkursie Pieśni Patriotycznej (który odbył się 5 listopada w Nowogardzkim Domu Kultury). Wiemy, że nie jesteśmy klasą muzyczną, ale podjęliśmy rękawicę- chcieliśmy pokazać, że śpiewać "każdy może", a nawet powinien.
Klasa II C zaprezentowała chóralnie "Rotę" Marii Konopnickiej, a następnie elementy musztry paradnej połączonej ze śpiewem pieśni "Przybyli ułani pod okienko". Intonował Kuba Tębłowski, a klasa podczas marszu odśpiewywała (taki układ opracował komisarz Marcin Kraszewski). Dostaliśmy zaszczytne wyróżnienie od jury. (D.Borzeszkowska-Buriak)
zobacz zdjęcia
10.11.2015 r.
11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Już jutro, 11 listopada, obchodzić będziemy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.
9.11.2015 r.
STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW I STYPENDIA STAROSTY GOLENIOWSKIEGO 29 października 2015 roku o godz. 12:00 w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyło się uroczyste wręczenie Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznane na rok szkolny 2015/2016. W gronie tegorocznych laureatów znalazła się również uczennica naszej szkoły Dominika Kaczmarek. Stypendyści swoje dyplomy odebrali z rąk Wojewody Zachodniopomorskiego - Pana Marka Tałasiewicza oraz Zachodniopomorskiego Wicekuratora Oświaty w Szczecinie – Pana Krzysztofa Rembowskiego. Uroczystość uprzyjemnił koncert uczniów szkoły muzycznej.
W tym samym dniu, o godzinie 13:00 podczas sesji Rady Powiatu odbyło się uroczyste wręczenie Stypendium Rady Powiatu w Goleniowie. Stypendium przyznawane jest uczniom za wyniki w nauce oraz szczególne osiągnięcia. W roku szkolnym 2015/2016 stypendium przyznane zostało dla 4 uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Goleniowski. W gronie wyróżnionych, znalazły się dwie uczennice naszego liceum; Dominika Kaczmarek - uczennica klasy III oraz Daria Dendał – uczennica klasy II, którym serdecznie gratulujemy.
zobacz zdjęcia
9.11.2015 r.
GŁOSUJEMY!!! NASZ KANDYDAT - SEBASTIAN JEMILIANOWICZ
STAŁO SIĘ!
Właśnie uruchomiliśmy głosowanie w XVII edycji Ogólnopolskiego Programu Stypendialnego USKI! POWODZENIA!
http://uski.edu.pl/program-stypendialny.html
TERMIN GŁOSOWANIA MIJA Z DNIEM: 30 LISTOPADA 2015 r. UWAGA! Łączna wartość przyznanych stypendiów to : 414.750,00 zł!
03.11.2015 r.
I MIEJSCE DLA DRUŻYNY SIATKAREK I LO W TURNIEJU W SZCZECINIE
Udany start na inaugurację w szkolnej lidze piłki siatkowej dziewcząt. Gospodarzem pierwszego turnieju był UKS 15 ze Szczecina. W meczu otwarcia nasze dziewczęta zmierzyły się z II LO i po zaciętej walce wygrały 2:1. W drugim spotkaniu zmierzyliśmy się z gospodyniami turnieju, które pomimo głośnego wsparcia kibiców nie zdołały nas pokonać (2:1). W ostatnim meczu turnieju dziewczęta jak to zwykle bywa po emocjonującej końcówce pokonały (2:0) zespół ZSP.
Skład drużyny:
Czapczyk Anna, Gabrysiak Wiktoria, Kurkowska Marcela, Langner Sylwia, Latusz Weronika, Latusz Malwina, Nowakowska Aleksandra
Opiekun - Emil Grygowski.
zobacz zdjęcia
27.10.2015 r.
ŚLUBOWANIE KLASY POLICYJNEJ I LO W NOWOGARDZIE
W dniu 23 października b.r. uczniowie klasy pierwszej o profilu policyjnym złożyli uroczyste ślubowanie, bowiem to piąty rocznik, który rozpoczął swoją przygodę z klasą policyjną. Podobnie, jak w latach ubiegłych cała społeczność szkolna, rodzice oraz zaproszeni goście wyruszyli wspólnie spod budynku szkoły, by punktualnie o godz. 10:00, wziąć udział w uroczystościach na Placu Wolności.
czytaj więcej
zobacz zdjęcia
26.10.2015 r.
OBÓZ SZKOLENIOWY KLAS POLICYJNYCH - KOŁOBRZEG 2015
W dniach 14-16.10.2014 r. uczniowie dwóch klas o profilu policyjnym - IC i IIC udali się na obóz treningowy do Kołobrzegu. Pierwszego dnia zajęcia z musztry przeplatały się z zajęciami z matematyki i wychowania fizycznego. Drugiego dnia uczniowie mieli możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania Jednostki Wojskowej w Kołobrzegu. Trzeciego dnia uczniowie odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Kołobrzegu, gdzie poznali zasady funkcjonowania jednostki Policji w pasie nadmorskim.
zobacz zdjęcia
21.10.2015 r.
KLASA RATOWNICZA NA ZAJĘCIACH W LABORATORIUM
Uczniowie klasy ratowniczo - medycznej realizują zajęcia nie tylko w szkole, ale również w różnych, ciekawych miejscach. Tym razem wybrali się na zajęcia do laboratorium analitycznego. Tu, pod okiem Pań laborantek, mogli naocznie przekonać się, w jaki sposób powstają analizy krwi, jak działają wirówki do badań, do czego służą różne odczynniki. Tak zdobyta wiedza napewno na dłużej pozostanie w pamięci.
zobacz zdjęcia
14.10.2015 r.
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY RATOWNICZO-MEDYCZNEJ, DZIEŃ NAUCZYCIELA I KOCENIE, CZYLI 3 IMPREZY W 1
W miniony wtorek, 13 października, uczniowie klasy z innowacją pedagogiczną "edukacja ratowniczo-medyczna", złożyli uroczyste ślubowanie. Ubrani w stroje ratowników, prezentowali się bardzo dostojnie. Mimo wielu przygotowań, większości towarzyszyła trema podczas przysięgi, a na twarzach obecnych na uroczystości rodziców widać było wzruszenie. Na pamiątkę uczniowie otrzymali dyplomy ze słowami przysięgi.
Uroczystość otworzyła Pani dyrektor, która życzyła uczniom, by potrafili wykorzystać zdobytą wiedzę i doświadczenie, gdy zajdzie potrzeba ratowania ludzkiego życia. Na apelu wręczono nagrody dla wyróżniających się nauczycieli z okazji Świeta Edukacji Narodowej. Samorząd Uczniowski przygotował krótką scenkę kabaretową, a na zakończenie odbyły się Otrzęsiny klas pierwszych. Miano najlepszych kotów wywalczyła klasa I a, która w nagrodę otrzymała sztandar kotów.
zobacz zdjęcia
7.10.2015 r.
MŁODZIEŻOWA AKADEMIA MEDYCZNA MAM-PUM
W dniu 1 października 2015 r. 19 uczniów naszej szkoły wzięło udział w inauguracji roku akademickiego 2015/2016 VII edycji MAM PUM. Uczniowie otrzymali indeksy studentów Młodzieżowej Akademii Medycznej i co miesiąc będą uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez wybitnych profesorów uczelni. Znalezienie się na liście studentów i otrzymanie Certyfikatu MAM PUM wymaga spełnienia warunków znajdujących się w regulaminie, określonych w Porozumieniu z 19 listopada 2009 roku, podpisanym przez: Rektora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Szczecin, Dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego im Bolesława Prusa w Szczecinie jako koordynatora przedsięwzięcia.
czytaj więcej
5.10.2015 r.
UCZNIOWIE KLAS TRZECICH NA ZAJĘCIACH NA ZUT W SZCZECINIE
W dniu 30 września 2015 roku uczniowie klas trzecich A i B udali się na spotkanie z przedstawicielami Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego na wydziale "Nauk o Żywności i Rybactwa". Uczniowie mieli okazję posłuchać studentów, którzy oprowadzali nas po wydziale, pokazując gabloty z różnymi gatunkami ryb, dokładnie je opisując. Słuchaliśmy także wykładów profesorów na temat gospodarki wody, zarządzaniu jej zasobami - ożywionymi i nieożywionymi oraz jak ją chronić, monitorować i oczyszczać. Licealiści mogli dotknąć i popracować chwilę na bardzo drogim sprzęcie laboratoryjnym - m. in. mikroskopach elektronowych Na kolejnych wykładach mogliśmy nauczyć się budowy zewnętrznej raków oraz dowiedzieliśmy się jak rozpoznawać cztery najczęściej spotykane gatunki tych skorupiaków. Była to świetna okazja, żeby zapoznać uczniów z ofertą Uniwersytetu oraz zaczerpnąć ciekawych informacji, które mogą okazać się przydatne na maturze z biologii. (Cezary Wolak)
zobacz zdjęcia
21.09.2015 r.
CAŁA SZKOŁA BIEGA - 2015
Pod takim hasłem uczniowie i pracownicy I LO po raz trzeci zmierzyli się na trasie biegu otwartego. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Sylwia Langner, uczennica klasy III a. Drugie miejsce wywalczyła Aleksandra Świderska z klasy I c, a trzecia na mecie zameldowała się Oliwia Śmiłowska z klasy II b. W kategorii chłopców najlepszy okazał się Adrian Antczak z klasy II c, pokonując Michała Fedaka z II b i Konrada Kolibskiego z klasy II a. Warto dodać, że czynny udział w biegu wzięło blisko 200 uczniów i wszyscy ukończyli swój bieg za co należą im się ogromne gratulacje. Do biegu przyłączyło się także kilkoro pracowników szkoły, z dyrekcją szkoły na czele. Wszyscy nauczyciele ukończyli bieg i nawet nie byli ostatni.
Gratulacje dla wszystkich uczestników i do zobaczenia za rok!
zobacz zdjęcia
18.09.2015 r.
RUSZYŁY PRZYGOTOWANIA DO UROCZYSTEGO ŚLUBOWANIA UCZNIÓW KLASY POLICYJNEJ
Uczniowie pierwszej klasy o profilu policyjnym, rozpoczęli przygotowania do uroczystego ślubowania, które zaplanowane zostało na 23 października b.r. Musztra to pierwszy etap szkolenia z zakresu edukacji policyjnej prowadzonej przez funkcjonariusza policji - komisarza Marcina Kraszewskiego.
TO JUŻ PIĄTE ŚLUBOWANIE. ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA MAŁY JUBILEUSZ!
zobacz zdjęcia
18.09.2015 r.
ZAJĘCIA Z RATOWNICTWA MEDYCZNEGO W KLASIE II B
Otwarte rany, tryskająca krew, ból i emocje poszkodowanych, z tym musieli zmierzyć się dzisiaj uczniowie klasy ratowniczo-medycznej. Wszystko co prawda było upozorowane, to jednak podczas zajęć praktycznych z edukacji ratowniczo-medycznej uczniowie zupełnie poważnie uczą się udzielać pomocy w nagłych wypadkach. Pod czujnym okiem ratownika medycznego p. Artura Pietrzyckiego uczniowie musieli ocenić zagrożenie, wstępnie ocenić stan poszkodowanych, wezwać pomoc oraz udzielić niezbędnej pierwszej pomocy.
zobacz zdjęcia
15.09.2015 r.
DODATKOWE DNI WOLNE OD NAUKI W ROKU SZKOLNYM 2015/2016
 • dni dodatkowo wolne od zajęć w roku szkolnym 2015/2016 - pobierz

  07.09.2015 r.
  POCZĄTEK WSPÓŁPRACY Z WYŻSZĄ SZKOŁĄ POLICJI W ORANIENBURGU
  W dniu 02.września 2015 roku do I Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie przyjechała oficjalna delegacja z Wyższej Szkoły Policji w Oranienburgu (Niemcy). Spotkanie miało na celu podjęcie współpracy naszej szkoły z wymienioną szkołą w Oranienburgu. Głównym tematem rozmów były kwestie, które mają być zawarte w porozumieniu pomiędzy naszą szkołą a Wyższą Szkołą Policji w Niemczech.
  czytaj więcej
  07.09.2015 r.
  III MIEJSCE DLA MARTY SKRZYPY Z I LO W NOWOGARDZIE W KONKURSIE "LEŚNE PEJZAŻE"
  Organizatorem konkursu był Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska oraz Nadleśnictwo Gryfino. Konkurs został objęty patronatem honorowym Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Roberta Grzywacza. Konkurs odbył się przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na problematykę ochrony przyrody, kształtowanie właściwych postaw, rozwijanie przyrodniczych zainteresowań, prezentacja dorobku uczestników konkursu. Na konkurs wpłynęło 149 prac- 87 autorów z 25 szkół. Marta uczestniczyła w konkursie pod kierunkiem G.Połetek.
  Wyróżnione zdjęcie pt. "Tajemnica zasypiającego lasu" powyżej.
  04.09.2015 r.
  UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
  1 września 2015 r. o godz. 10:00 w sali gimnastycznej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016. Swoją obecnością na apelu zaszczycili nas: p. podinsp. Małgorzata Figura - Komendant Komisariatu Policji w Nowogardzie, ks. Grzegorz Legutko - proboszcz parafii p.w. WNMP w Nowogardzie oraz p. Andrzej Siwy - Członek Zarządu Powiatu Goleniowskiego. Po krótkim przemówieniu p. Kariny Surmy - dyrektora I LO, głos zabrał p. Andrzej Siwy.
  czytaj więcej
  zobacz zdjęcia
  04.08.2015 r.
  1 WRZEŚNIA 2015 R. - ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
  Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego, uroczyste rozpoczęcie odbędzie się 1 września 2015 r. (wtorek), o godzinie 10.00, na sali gimnastycznej I LO. Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i opiekunów młodzieży a także wszystkich sympatyków naszej szkoły. Przypominamy, że obowiązuje strój apelowy!
  Do zobaczenia!
  04.08.2015 r.

  KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW - 4 września 2015.

  W roku szkolnym 2015/2016 obowiazuje ten sam zestaw podreczników co w roku poprzednim. Zachęcamy zatem do zakupu używanych podreczników. Natomiast podręczniki do języków obcych najlepiej nabyć dopiero we wrześniu, po zakwalifikowaniu do odpowiednich grup językowych.
  W dniu 4 września organizujemy szkolny kiermasz używanych podręczników. Zapraszamy także absolwentów do przynoszenia swoich książek. Wszelkich informacji udzielają opiekunki Samorządu uczniowskiego, P. Monika Werner-Tomasikiewicz i P. Marta Jasek.

  ROK SZKOLNY 2014/2015


  02.07.2015 r.
  ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014-2015
  Dla wielu, to najprzyjemniejszy dzien - zakończenie roku szkolnego. Na uroczystym apelu dokonano podsumowania odniesionych sukcesów, tych dużych i tych małych, jak powiedzała w swoim przemówieniu Pani Karina Surma - dyrektor szkoły. Gościem specjalnym uroczystości był Pan Kazimierz Ziemba - przewodniczący Rady Powiatu, który nie tylko życzył uczniom udanych wakacji, ale wręczył również czwórce najlepszych nagrody finansowe Starosty Goleniowskiego. Nagrodzeni to: Katarzyna Zawadzka, Dominika Kaczmarek, Sebastian Jemilianowicz i Daniel Zubrzycki. Na apelu rozdano świadectwa, wręczono nagrody za naukę oraz wyróżniono uczniów, którzy odnosili sukcesy w różnej działalności.
  UDANYCH WAKACJI I DO ZOBACZENIA 1 WRZEŚNIA!
  zobacz zdjęcia
  01.07.2015 r.
  UCZNIOWIE I LO ZABEZPIECZAJĄ ULTRAMARATON SZCZECIN - KOŁOBRZEG
  Kolejny raz uczniowie I LO w Nowogardzie zabezpieczali bieg pod nazwą "147 Ultramaraton". W nocy z 19/20.06.2015 r. uczniowie klas IC i IIC o profilu policyjnym jako wolontariusze zabezpieczali trasę biegu ze Szczecina do Kołobrzegu. Nasi uczniowie mieli możliwość dobrać sobie punkty do zabezpieczenia które były najbliżej miejsca ich zamieszkania.
  czytaj więcej
  zobacz zdjęcia
  19.06.2015 r.
  NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH - EDYCJA 2015
  W środę, 17 czerwca w Nowogardzkim Domu Kultury odbyła się gala "Najlepsi z Najlepszych", czyli podsumowanie sukcesów w olimpiadach, konkursach i zawodach sportowych uczniów ze szkół prowadzonych przez Powiat Goleniowski. Gospodarzem uroczystości był Pan Tomasz Kulinicz - Starosta Goleniowski. Uroczystość przygotowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie, natomiast poczęstunek wykonali uczniowie Technikum Nr 1 w Nowogardzie.
  zobacz zdjęcia
  19.06.2015 r.
  ODBIÓR ŚWIADECTW MATURALNYCH
  Informujemy, że świadectwa maturalne wydawane będą od wtorku, 30 czerwca 2015 r. od godz. 10.00, w gabinecie dyrektora szkoły. Odbiór świadectw tylko osobisty. Inna osoba spokrewniona może odebrać świadectwo tylko z pisemnym upoważnieniem za okazaniem dokumentu tożsamości.
  Zapraszamy.
  19.06.2015 r.
  UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
  Uroczystość zakończenia roku szkolnego odbędzie się w piątek, 26 czerwca 2015 r. na sali gimnastycznej liceum o godz. 10.00. Wszystkie swiadectwa wręczane są na sali gimnastycznej. Obowiązuje strój apelowy. Zapraszamy uczniów, nauczycieli, rodziców i opiekunów młodzieży a także sympatyków szkoły do udziału w apelu.
  Dyrekcja szkoły.
  18.06.2015 r.
  V MIEJSCE UCZNIÓW I LO W NOWOGARDZIE W MISTRZOSTWACH POLSKI W TENISIE STOŁOWYM - ŁÓDŹ 2015
  Reprezentacja naszej szkoły na odbywających się w Łodzi mistrzostwach wywalczyła piąte miejsce. Chłopcy w składzie Daniel Zubrzycki, Sebastian Jemilianowicz i Łukasz Grzonkowski pomimo awansu z grupy z pierwszego miejsca nie zdołali pokonać w drugiej fazie turnieju dobrze grającego zespołu z Ostródy. W mocno obsadzonym turnieju zawodnikami z Lęborka, Rawy Mazowieckiej czy Wrocławia cieszy piąte miejsce zajęte przez naszych chłopców. Opiekunami młodzieży są: Pan Józef Korkosz i Pan Emil Grygowski.
  Gratulacje!!!
  zobacz zdjęcia
  09.06.2015 r.
  DRUŻYNA I LO W NOWOGARDZIE W FINALE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU KLAS POLICYJNYCH
  W dniach 31.05.2015 do 02.06.2015 r. w Szkole Policji w Pile odbył się 7 ogólnopolski konkurs klas mundurowych - Klasa Policyjna 2015 r. Uczestnictwo w tym konkursie nie było łatwe. Najpierw w marcu odbyły się eliminacje rejonowe. Nasz region miał wyznaczoną Szkołę Policji w Pile jako miejsce eliminacji. Dodatkowo w tym samym czasie Szkoła Policji w Katowicach i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie przeprowadziły dwie kolejne eliminacje. Spośród 67 szkół które uczestniczyły w eliminacjach wyłoniono 22 drużyny, które zakwalifikowały się do ścisłego finału.
  czytaj więcej
  zobacz zdjęcia
  09.06.2015 r.
  ABSOLUTORIUM MŁODZIEŻOWEJ AKADEMII MEDYCZNEJ
  Dnia 27 maja 2014 r. czternastu absolwentów Zespołu Szkół nr 1, I Liceum Ogólnokształcącego im. ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie wzięło udział w uroczystym zakończeniu VI edycji Młodzieżowej Akademii Medycznej "MAM PUM" w roku akademickim 2014/2015. W czasie ostatniego spotkania młodzież wysłuchała także bardzo ciekawego wykładu wygłoszonego przez dr hab. n. med. Cezarego Pakulskiego - "Medycyna ratunkowa, która ratuje życie".
  czytaj więcej
  09.06.2015 r.
  KASIA SKOLIMOWSKA - ABSOLWENTKA I LO Z WIZYTĄ W SZKOLE
  27 maja br. odwiedziła szkołę nasza absolwentka Kasia Skolimowska obecnie studentka czwartego roku Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Geologii. Bardzo miłe są dla nauczycieli takie odwiedziny, ponieważ upewniamy się, że nasi absolwenci doskonale sobie radzą w życiu dorosłym i kolejnych etapach edukacyjnych. Ponadto Katarzyna podarowała nam swoje „skarby” , tak można nazwać samodzielnie pozyskane- wydobyte ciekawe okazy minerałów i skamieniałości pochodzące z różnych obszarów Polski. W ten sposób Kasia wzbogaciła gabinet geograficzny i biologiczny w dodatkowe eksponaty, które uatrakcyjnią zajęcia edukacyjne. Kasi serdecznie dziękujemy, życzymy sukcesów i zapraszamy. (Grażyna Połetek)
  02.06.2015 r.

  W dniu 28 maja 2015 roku uczniowie klas policyjnych z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie pojechali do Oranienburga (Niemcy) na spotkanie z przedstawicielami Wyższej Szkoły Policji. Spotkanie miało na celu podjęcie współpracy naszej szkoły z wymienioną szkołą w Oranienburgu. Inicjatorami oraz organizatorami spotkania byli komisarz Marcin Kraszewski oaz nauczycielka języka niemieckiego Monika Werner-Tomasikiewicz, natomiast ze strony niemieckiej Richard Petzold oraz Bodo Böhlemann. W spotkaniu uczestniczyli również wicestarosta Tomasz Stanisławski, dyrektor Wydziału Oświaty Renata Chomińska, dyrektor szkoły Karina Surma oraz wicedyrektor Jolanta Machut.
  czytaj więcej
  zobacz zdjęcia
  02.06.2015 r.
  MARSZ PRZECIW PRZEMOCY - NOWOGARD 2015
  W dniu 26 maja odbyła się kolejna już edycja akcji społecznej "Marsz przeciwko przemocy". W inicjatywę włączyła się aktywnie również młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie. Uczniowie kilku klas nieśli transparenty z hasłami przeciw przemocy oraz kolorowe balony. Głównym punktem akcji było spotkanie różnych grup na Placu Wolności w Nowogardzie. Tutaj, w obecności burmistrza Nowogardu, Pana Roberta Czapli oraz przedstawicieli lokalnych jednostek oświatowych i społecznych, uczestnicy wygłosili manifesty przeciw przemocy natomiast klasy policyjne naszej szkoły zaprezentawały się w pokazie musztry paradnej.
  Akcja ta, jest manifestem skierowanym przeciwko przemocy i agresji. Jest także podsumowaniem wszystkich działań profilaktycznych prowadzonych przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działającym przy OPS w Nowogardzie.
  zobacz zdjęcia
  28.05.2015 r.
  SUKCESY UCZNIÓW I LO W KONKURSIE EKO-PLANETA
  Uczniowie naszej szkoły w marcu 2015 r. wzięli udział w teście wiedzy ekologicznej Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego - "Eko-Planeta" oraz w konkursie indywidualnym na album tematyczny - "Zwierzęta wokół nas". Wyróżnienie w wymienionym konkursie wiedzy otrzymało aż pięciu uczniów- Zawadzka Katarzyna z klasy III c - wyróżnienie i I miejsce w szkole, 4 uczniów z klasy III b - Kolless Grzegorz, Stępień Martyna, Woźniak Piotr, Lubczyńska Klaudia. Wyróżnienia za album tematyczny w konkursie prac indywidualnych otrzymali: Michalak Karolina z klasy II a i I miejsce w szkole oraz dwie uczennice klasy II c - Więzowska Andżelika, Turowska Wioleta. Gratulujemy sukcesu wszystkim wyróżnionym uczniom oraz pozostałym, którzy brali udział w wymienionym konkursie i życzymy sukcesów w przyszłym roku szkolnym w kolejnej edycji konkursu. (Irena Stasiewicz)
  28.05.2015 r.
  KLASA POLICYJNA ĆWICZY UMIEJĘTNOŚCI STRZELECKIE
  W dniu 21 maja br. na strzelnicy myśliwskiej Krzywy Dzik w Nowogardzie uczniowie klasy II C uczestniczyli w kolejnych zajęciach ze szkolenia strzeleckiego. Zgodnie z programem nauki odbyli strzelanie z borni palnej małokalibrowej. Uczniowie strzelali z broni długiej typu karabin. Podczas tych samych zajęć do zawodów strzeleckich przygotowywali się reprezentanci naszej szkoły, którzy w dniach 1-2 czerwca w Szkole Policji w Pile będą zmagali się w poszczególnych konkurencjach w ramach zawodów Klasa Policyjna 2015 r. Opiekunami na strzelnicy byli: kom. Marcin Kraszewski, wychowawca klasy Łukasz Podemski, zabezpieczenie medyczne Artur Pietrzycki, zabezpieczenie techniczne strzelnicy Dariusz Jorski.
  zobacz zdjęcia
  20.05.2015 r.
  SPOTKANIE Z GENERAŁEM ZDZISŁAWEM GORALEM - WYKŁAD NA TEMAT NATO
  W dniu 15 maja bieżącego roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowogardzie odbył się wykład przeprowadzony przez absolwenta naszego Liceum, pana Generała Zdzisława Gorala. W wykładzie uczestniczyli uczniowie klasy policyjnej oraz młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie. Zajęcia dotyczyły głównie organizacji międzynarodowej NATO. Uczniowie mogli dowiedzieć się jakie znaczenie dla Polski i innych państw członkowskich ma Pakt, jak wygląda jego struktura, historia, jakie są jego koncepcje strategiczne. Generał Goral przybliżył również formację jaką jest Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie. Jednostka ta należy do struktur NATO a pan Generał był jej dowódcą w latach 2006-2009. Przez skromność zapewne, elementy autobiograficzne zajęły autorowi wykładu tylko kilka chwil, w trakcie których napomniał o swoich misjach na Bałkanach czy też w Afganistanie.
  Mamy nadzieję, że następne spotkanie z panem Generałem Zdzisławem Gorolem będzie obfitować w opowieści związane życiem i służbą żołnierza polskiego, nieskromnie pisząc naszego absolwenta.
  zobacz zdjęcia
  20.05.2015 r.
  SUKCESY UCZNIÓW W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE "EKO-PLANETA"
  Uczniowie naszej szkoły w marcu 2015 r. wzięli udział w teście wiedzy ekologicznej Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego - "Eko-Planeta" oraz w konkursie indywidualnym na album tematyczny - "Zwierzęta wokół nas". Wyróżnienie w wymienionym konkursie wiedzy otrzymało aż pięciu uczniów- Zawadzka Katarzyna z klasy III c - wyróżnienie i I miejsce w szkole, 4 uczniów z klasy III b - Kolless Grzegorz, Stępień Martyna, Woźniak Piotr, Lubczyńska Klaudia. Wyróżnienia za album tematyczny w konkursie prac indywidualnych otrzymali : Michalak Karolina z klasy II a i I miejsce w szkole oraz dwie uczennice klasy II c - Więzowska Andżelika, Turowska Wioleta.
  Gratulujemy sukcesu wszystkim wyróżnionym uczniom oraz pozostałym, którzy brali udział w wymienionym konkursie i życzymy sukcesów w przyszłym roku szkolnym w kolejnej edycji konkursu. Dyplomy za wyróżnienia i za udział zostaną wręczone na apelu kończącym rok szkoły 2014/2015. (Irena Stasiewicz).
  18.05.2015 r.
  KLASA I C - WIZYTA W OŚRODKU SZKOLENIA STRAŻY GRANICZNEJ W KOSZALINIE
  W dniu 14.05.2015 r. uczniowie klasy IC o profilu policyjnym mieli możliwość zwiedzania Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. Wizyta ta była możliwa dzięki uprzejmości Komendanta tego ośrodka Pana płk. SG Grzegorza Skorupskiego. Na miejscu po miłym przywitaniu przez naszego opiekuna Pana ppłk. SG Jacka Mikołajuna, czekały na nas pierwsze atrakcje.
  czytaj więcej
  zobacz zdjęcia
  18.05.2015 r.

  ZAJĘCIA W KOMENDACH POLICJI, CZYLI PRACA POLICJANTA W PRAKTYCE
  W dniach 04-08.05.2015 r. uczniowie klasy IIC o profilu policyjnym obserwowali pracę Policji w praktyce, dzięki uprzejmości Komendanta Powiatowego Policji w Goleniowie, Komendanta Powiatowego Policji w Łobzie, Komendanta Powiatowego Policji w Stargardzie Szczecińskim, Komendanta Powiatowego Policji w Gryficach i Komendanta Powiatowego Policji w Kamieniu Pomorskim.
  czytaj więcej
  6.05.2015 r.
  PIOTR WOŹNIAK - ZŁOTY DYPLOM W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE CHEMICZNYM "ALCHEMIK"
  Ogólnopolski Konkurs Chemiczny ALCHEMIK przeprowadzany jest przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury regionalnej w Warszawie. Celem konkursu jest utrwalenie wiedzy z zakresu nauk ścisłych i ich znaczenia dla człowieka oraz aktywizacja miłośników chemii, poprzez dalsze rozwijanie ich umiejętności. Wyróżnienie i Złoty Dyplom za bardzo dobry wynik w tegorocznej edycji konkursu otrzymał uczeń naszej szkoły Piotr Woźniak. Jest to jego kolejny sukces, jaki osiągnął biorąc udział w tym konkursie.
  GRATULUJEMY!
  4.05.2015 r.
  MATURA 2015 - DZIŚ JĘZYK POLSKI
  Maj dla absolwentów szkół średnich zawsze kojarzony jest z maturą. W tym roku, po raz kolejny, uczniowie zdają "nową maturę". Na początek, jak zwykle, język polski. Jutro matematyka, następnie język angielski, biologia, WOS. Dla niektórych pierwszy tydzień to aż pięć egzaminów. Ogółem, obowiązkowo każdy zdaje cztery egzaminy pisemne, w tym jeden na poziomie rozszerzonym oraz dwa ustne. Ale po egzaminach aż ponad cztery miesiące wakacji. To dla wielu najdłuższy urlop w życiu.
  Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia na egzamminie i dostania się na wymarzone studia.
  zobacz zdjęcia
  4.05.2015 r.
  GIMNAZJALISTO!!! ZAPRASZAMY DO I LO W NOWOGARDZIE
  Już niewiele czasu pozostało na wybór szkoły ponadgimnazjalnej. Zachęcamy do kontynuowania nauki w I LO w Nowogardzie. Liceum to szkoła wielu możliwości. Nauka trwa tylko trzy lata. Ukończenie szkoły to uzyskanie wykształcenia średniego. Po liceum można zdawać maturę i kontynuować naukę na studiach wyższych lub w szkołach pomaturalnych. Można też wybrać jedną z wielu szkół policealnych, aby uzyskać interesujacy zawód.
  Gimnazjalisto!
  Zapoznaj się z ofertą i wybierz klasę najlepszą dla siebie.
  Zapraszamy do I LO!
  REGULAMIN REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2015/2016 - pobierz

  PROPONOWANE PROFILE KLAS:
  klasa humanistyczna - pobierz
  klasa matematyczno-ekonomiczna - pobierz
  klasa ratowniczo-medyczna - pobierz
  klasa policyjna - pobierz

  DOKUMENTY:
  podanie do szkoły - pobierz
  podanie do szkoły - klasa policyjna - pobierz
  oświadczenie rodziców do klasy policyjnej - pobierz
  27.04.2015 r.
  MARATON MATEMATYCZNY DLA MATURZYSTÓW
  W godzinach popołudniowych i wieczornych dnia 28 kwietnia odbyły się zajęcia dla tegorocznych maturzystów zorganizowane przez nauczycieli matematyki. Przez siedem godzin, praktycznie bez przerwy, abiturienci rozwiązywali zadania maturalne. W miłej atmosferze, przy kawie i herbacie mogli indywidualnie lub w grupie szlifować swoje umiejętności. Czasem tylko potrzebna była pomoc nauczyciela. Jesteśmy pewni, ze taka forma przygotowań do matury sprzyja podnoszeniu poziomu wiedzy i wpłynie na lepsze wyniki maturalne z matematyki. Ta werwa do pracy, to zaangażowanie, ta chęć zrobienia czegoś więcej… Gdyby wszystkie lekcje tak wyglądały. Tego wszystkim uczniom życzymy i sobie, nauczycielom również.
  zobacz zdjęcia
  27.04.2015 r.
  UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE NAUKI W KLASACH TRZECICH
  Dopiero co skończyliśmy świętować 70-lecie naszej szkoły, a już nadszedł czas by pożegnać tegorocznych absolwentów. W czwartek 23 kwietnia b.r., odbył się uroczysty apel, na którym doceniono osiągnięcia i zasługi uczniów. Na uroczystości obecna była p. Renata Chomińska - dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Goleniowie, dopisali rodzice oraz przedstawiciele instytucji, z którymi współpracuje nasza szkoła.
  czytaj więcej
  zobacz zdjęcia
  27.04.2015 r.
  III MIEJSCE DLA DRUŻYNY I LO W NOWOGARDZIE W MISTRZOSTWACH WOJEWÓDZTWA W PIŁCE RĘCZNEJ
  W piątek, 22 kwietnia w Szczecinie, odbył się finał wojewódzki w piłce ręcznej dziewcząt. Drużyna I LO w Nowogardzie, po zaciętej dogrywce, w której przegrała zaledwie jednym punktem, wywalczyła III miejsce.
  Wynik spotkania o drugie miejsce:
  I LO Nowogard - I LO Szczecin        8 : 9 po dogrywce (przed dogrywką 8 : 8).
  Skład zespołu: W. Latusz, M. Kurkowska, A. Czapczyk, J. Nizio, S. Langner, N. Stawicka, N. Nejman, N. Margas.
  Opiekun zespołu: Łukasz Podemski.
  GRATULACJE!
  zobacz zdjęcia
  27.04.2015 r.

  W czwartek, 16 kwietnia br. w Resku, odbył się finał Mistrzostw Województwa w koszykówce dziewcząt. Drużyna I Lo w Nowogardzie wywalczyła w turnieju II miejsce, otrzymując zaszczytny tytuł Wicemistrzyń Województwa.
  Wyniki spotkań:
  I LO Nowogard - ZS Gryfino       37 : 9
  I LO Nowogard - VI LO Koszalin      20 : 29.
  Skład drużyny I LO: K. Ługowska, W. Latusz, S. Langner, M. Kurkowska, A. Czapczyk, N. Nejman, N. Margas, E. Kowalczyk, S. Pluta, A. Więzowska. Opiekun drużyny: Łukasz Podemski.
  GRATULACJE!
  zobacz zdjęcia
  21.04.2015 r.
  70-LECIE I LO W NOWOGARDZIE
  W piątek, 17 kwietnia br. nasza szkoła obchodziła jubileusz 70-lecia. Uroczystość rozpoczęła masza świeta, której przewodniczył Arcybiskup Andrzej Dzięga. Następnie odbył się apel na sali gimnastycznej SP 1 w Nowogardzie. Przygotowano ponad 540 krzeseł i wszystkie były zajęte. W uroczystości udział wzięli: Pan Tomasz Kulinicz - starosta goleniowski, Pan Robert Czapla - burmistrz Nowogardu, Pani Marzenna Słowikowska - przedstawiciel Kuratorium Oświaty, dyrektorzy szkół, przedstawiciele policji, duchowieństwa, zakładów pracy, uczniowie, rodzice, nauczyciele i sami absolwenci. Kulminacyjnym punktem obchodów był BAL ABSOLWENTA. Dalszy ciąg relacji i zdjęć wkrótce.
  foto-relacja z uroczystości
  zobacz zdjęcia ze spotkań w klasach (PŁYTY ZE ZDJĘCIAMI MOŻNA OTRZYMAĆ W SZKOLE)
  Spotkanie ze starostą Tomaszem Kuliniczem - czytaj więcej
  zachęcamy do podzielenia się wspomnieniami w okolicznościowej publikacji - czytaj więcej
  Jan Czesław Kozakowski - Moje wspomnienia o liceum nad jeziorem - czytaj artykuł
  15.04.2015 r.
  DZIEŃ OTWARTY I LO W NOWOGARDZIE I DEBATA SPOŁECZNA
  1 kwietnia br. zorganizowaliśmy w szkole Dzień Otwarty. W tym dniu odwiedzili nas uczniowie nowogardzkich gimnazjów oraz ościennych gmin i powiatów. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z ofertą szkoły na nowy rok szkolny.
  W tym samym dniu odbyła się debata społeczna na temat możliwości spędzania czasu wolnego przez młodzież w Nowogardzie. Gośćmi szczególnymi debaty byli Pan Robert Czapla - burmistrz Nowogardu, Pani Aneta Drążewska - dyrektor NDK, Pani Zofia Pilarz - dyrektor biblioteki miejskiej oraz radni gminy Nowogard. Debata odbyła się w ramach przygotowań do Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
  zobacz zdjęcia
  8.04.2015 r.
  70-LECIE I LO W NOWOGARDZIE
  `Już za tydzień, 17 kwietnia 2015 r. nasza szkoła obchodzić będzie jubileusz 70-lecia. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do świętowania razem z nami. Rozpoczynamy o godz. 8.45 uroczystym przemarszem z budynku szkoły przy Wojska Polskiego 6, do kościoła parafialnego przy ul. Wyszyńskiego. Tutaj o godz. 9.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji naszej szkoły i wszystkich, którzy chociaż po części zwiaząli z nią swoje życie. Następnie delegacje udadzą się na cmentarz komunalny, by uczcić pamięć tych, których nie ma już wśród nas. O godz. 11.30, uroczysty apel na hali sportowej SP 1 w Nowogardzie. Po apelu wspólne wspominanie dawnych i niedawnych dziejów, pośród pamiątek z przeszłości, słodkiego ciasta i pachnącej kawy. Zapraszamy do świętowania z nami.
  27.03.2015 r.
  KOSZYKARKI I SZCZYPIORNISTKI I LO W NOWOGARDZIE W FINALE WOJEWÓDZKIM
  W środę, 25 marca 2015 r. w Gryficach odbyły się Mistrzostwa Regionu B w koszykówce dziewcząt. Drużyna koszykarek z I LO gładko pokonała rywalki ze Świnoujścia i Gryfic uzyskując awans do Mistrzostw Województwa.
  Wyniki spotkań:
  I LO Nowogard - LO Mieszko Świnoujście    30 : 14
  I LO Nowogard - LO Gryfice         41 : 10.
  Skład drużyny: W. Latusz, S. Langner, K. Ługowska, A. Więzowska, N. Nejman, A. Czapczyk, E. Kowalczyk, S. Pluta, M. Kurkowska. Opiekunem drużyny dziewcząt jest p. Łukasz Podemski.
  Tydzień wcześniej, 16 marca 2015 r. w Nowogardzie dziewczęta uzyskały awans do Mistrzostw Województwa w piłce ręcznej.
  Skład drużyny: W. Latusz, M. Latusz, N. Nejman, S. Margas, J. Nizio, M. Kurkowska, A. Czpczyk, N. Stawicka, J. Kożybska. Opiekun - Ł. Podemski.
  GRATULACJE!!!
  zobacz zdjęcia
  27.03.2015 r.
  WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE RECYTATORSKIM DLA UCZENNICY I LO PAULI DAMAS
  13 marca b.r. uczennica kl. III A - Paula Damas zaprezentowała w języku angielskim wiersz pt. "Pangur Ban, the scholar and his cat" i zdobyła wyróżnienie w konkursie recytatorskim poezji irlandzkiej "Zielona Wyspa", w ramach IV-go Tygodnia Irlandzkiego i zorganizowanego przez Koło Naukowe Celtologii, działające przy Katedrze Filologii Angielskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Opiekunami uczennicy byli: p. Dorota Borzeszkowska-Buriak i p. Robert Sadkowski.
  zobacz zdjęcia
  27.03.2015 r.
  ZAJĘCIA Z PIERWSZEJ POMOCY PROWADZONE PRZEZ SZKOLNE KOŁO WOPR
  W czwartek 12 marca 2015 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy dla uczniów klas trzecich, Gimnazjum nr 1 w Nowogardzie. Zajęcia te zorganizowane zostały przez Szkolne Koło WOPR działające w naszej placówce oraz klasę IB o profilu ratowniczo-medycznym. Nasze Liceum ściśle współpracuje z organizacją WOPR, w tym roku szkolnym wzięliśmy udział w projekcie o nazwie "Zachodniopomorska sieć szkół promujących zdrowie".
  czytaj więcej
  zobacz zdjęcia
  23.03.2015 r.
  DEBATA SPOŁECZNA W RAMACH PRZYGOTOWAŃ DO XXI SESJI SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY
  W dniu 1 kwietnia 2015 r., na sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie, o godz. 11.00, odbędzie się debata na temat "Czy w centrum miasta my i inni młodzi mamy gdzie spędzać czas po szkole? Czy bycie rowerzystą, rowerzystką w naszym mieście lub wsi jest przyjemne i bezpieczne?"
  Swoją obecność potwierdzili już starosta goleniowski, burmistrz Nowogardu, dyrektor NDK.
  Zapraszamy i innych zaineresowanych tym zagadnieniem do włączenia się do dyskusji.
  opis debaty - pobierz

  23.03.2015 r.
  XLV Olimpiada Literatury i Języka Polskiego za nami...
  W bieżącym roku szkolnym do najważniejszego konkursu polonistycznego przygotowywała się uczennica klasy II b, Dominika Kaczmarek pod kierunkiem pani Kornelii Sztengiert - Kowalczyk. Olimpiada składa się z kilku pracochłonnych etapów, które zostały dzielnie pokonane przez naszą uczestniczkę. Pierwszy etap olimpiady polegał na napisaniu pracy na jeden z tematów wskazanych przez organizatorów konkursu. W tym roku szkolnym Dominika wybrała temat, po który sięga niewielu uczniów, dotyczył on zagadnień z zakresu językoznawstwa polskiego. Praca naszej uczennicy spotkała się z przychylną oceną recenzentów etapu okręgowego. Kolejny etap to eliminacje pisemne, które odbyły się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Polegały one na napisaniu analizy i interpretacji oraz rozwiązaniu testu językowego. Ta część olimpiady wyłoniła ścisłą grupę finalistów (31 osób) województwa zachodniopomorskiego dopuszczonych do etapu ustnego, wśród których znalazła się Dominika Kaczmarek. Warto podkreślić, że Dominika jako jedyna reprezentowała powiat goleniowski w tegorocznej olimpiadzie polonistycznej.
  Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w następnym roku szkolnym!
  23.03.2015 r.
  I MIEJSCE DRUŻYNY DZIEWCZĄT W PIŁCE SIATKOWEJ - LIGA SZKOLNA
  Dobiegła końca szkolna liga piłki siatkowej dziewcząt nowogardzkich szkół ponadgimnazjalnych. Każda ze szkół była gospodarzem jedne kolejki spotkań, gdzie zespoły rywalizowały ze sobą do dwóch wygranych setów. W całym cyklu rozgrywek dziewczęta z naszej szkoły wygrywając wszystkie sześć spotkań ukończyły zmagania na pierwszym miejscu. Finał ligi odbył się w hali ZSP gospodarzy turnieju, gdzie miało miejsce uroczyste zakończenie rozgrywek. Najlepszą zawodniczką turnieju została uczennica naszej szkoły Emilia Kowalczyk.
  GRATULACJE!
  Skład zespołu: Komorowska Joanna, Kowalczyk Emilia, Latusz Malwina, Latusz, Weronika, Langner Sylwia, Czapczyk Anna, Matwiej Natalia. Opiekun - p. Emil Grygowski.
  23.03.2015 r.
  SEBASTIAN JEMILIANOWICZ I DANIEL ZUBRZYCKI Z I LO W NOWOGARDZIE - MISTRZAMI WOJEWÓDZTWA W TENISIE STOŁOWYM
  W miniony poniedziałek w hali ZSO w Złocieńcu odbył się finał rozgrywek w drużynowym tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentował zespół dziewcząt i chłopców. Dziewczyny, dla których był to już trzeci finał wojewódzki zajęły ostatecznie siódme miejsce. Natomiast chłopcy wygrywając w finale z zespołem Bornego Sulinowa zdobyli tytuł mistrzów województwa i tym samym wywalczyli awans do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 12 czerwca w Łodzi.
  GRATULACJE!
  Dziewczęta w składzie: Paulina Jemilianowicz, Marta Gonera, Katarzyna Zawadzka
  Chłopcy w składzie: Daniel Zubrzycki, Sebastian Jemilianowicz
  27.02.2015 r.
  ZASADY REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2015/2016
  Dyrektor ZSO NR w Nowogardzie podaje do publicznej wiadomości ZASADY I TRYB PRZYJMOWANIA UCZNIÓW DO ZSO NR 1, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO na rok szkolny 2015/2016. Wszystkie informacje dostępne są w zakładce DLA REKRUTÓW. Zapoznaj się z ofertą i wybierz najlepszą dla siebie.
  Zapraszamy do I LO!
  Jednocześnie informuję, że w dniu 1 kwietnia 2015 r. odbędzie się "DZIEŃ OTWARTY". Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Szczegóły już wkrótce.
  REGULAMIN REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2015/2016 - pobierz
  26.02.2015 r.
  MISTRZOSTWO POWIATU DLA DRUŻYNY KOSZYKAREK I LO W NOWOGARDZIE
  Druzyna dziewcząt I LO w Nowogardzie wywalczyła I miejsce w Mistrzostawach Powiatu w koszykówce. Zawody odbyły się w czwartek, 26 lutego w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie. W dwóch meczach zespół I LO pokonał zespoły ZSP Nowogard 30 : 14 oraz po dogrywce zespół II LO Nowogard wynikiem 24 : 19.
  Skład zwycięskiej drużyny: N. Nejman, N. Margas, S. Pluta, A. Wiązowska, K. Ługowska, W. Latusz, K. Latusz, E. Kowalczyk, S. Langner, M. Kurkowska, A. Czapczyk. Opiekun drużyny: Łukasz Podemski.
  GRATULACJE!
  zobacz zdjęcia
  26.02.2015 r.
  I A NA ZAJĘCIACH W NBP W SZCZECINIE
  W piątek, 20 lutego klasa Ia wraz z Panią Barbarą Papuszką miała okazję uczestniczyć w lekcji przedsiębiorczości z prawdziwego zdarzenia. Udaliśmy się do Narodowego Banku Polskiego w Szczecinie, gdzie poznaliśmy najnowsze techniki jakimi zabezpieczane są obecnie banknoty w naszym kraju oraz podziwialiśmy ich wygląd sprzed nawet kilkuset lat. Wiemy już jak rozpoznać sfałszowane pieniądze, a także jak rozwija się płatność mobilna. Klasa dostała propozycję wymiany swoich nominałów na ich nowsze wersje. Mamy nadzieję, że takie wycieczki będą organizowane coraz częściej, tak by każdy mógł wziąć udział w takich zajęciach i poznać cały przebieg rozwoju Banku Polskiego od jego początków, aż po dziś dzień. (Marta Kasprzycka)
  zobacz zdjęcia
  26.02.2015 r.
  II MIEJSCE DRUŻYNY DZIEWCZĄT W MISTRZOSTWACH POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ
  Bez niespodzianki zakończył się czwartkowy turniej piłki siatkowej (19. 02. 2015). Od lat drużyna z Goleniowa nie daje sobie odebrać tytułu mistrzowskiego i tak też było tym razem. Po wygranych meczach z ZSP Nowogard i II LO Nowogard nasze dziewczęta nie dały rady zespołowi gospodarzy ulegając w dwóch setach do 12 i 16.
  Dziewczęta w składzie: Komorowska Joanna, Kowalczyk Emilia, Matwiej Natalia, Latusz Malwina, Latusz Weronika, Czapczyk Anna. Opiekun drużyny: Emil Grygowski
  zobacz zdjęcia
  25.02.2015 r.
  I B - KLASA RATOWNICZO-MEDYCZNA NA ZAJĘCIACH W TERENIE W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ
  W dniu 12.02.2015 Klasa I 'B" o profilu ratowniczo-medycznym odbyła zajęcia szkolne w terenie. Zajęcia miały na celu uświadomienie i wyrobienie pewnych form postępowania w warunkach i sytuacjach średnio-ekstremalnych. Zadania, które miała klasa do wykonania, to sytuacje, które mogą się wydarzyć w czasie np. wycieczki, w czasie zajęć w szkole, lub w czasie wakacji.
  czytaj więcej
  zobacz zdjęcia
  13.02.2015 r.
  ZAJĘCIA Z KRYMINALISTYKI W KLASIE III C O PROFILU POLICYJNYM
  Klasa III C w dniach 4 i 11 lutego br. w ramach przedmiotu Edukacja Policyjna, uczestniczyła w zajęciach z Kryminalistyki. Uczniowie mieli okazję własnoręcznie przekonać się jak pobiera się odciski palców od innej osoby. Praktyka pokazała, że nie jest to łatwe. Podczas drugich zajęć uczniowie wcielili się w techników kryminalistyki i przy użyciu specjalnych proszków daktyloskopijnych ujawniali dowodowe ślady odcisków placów, czerwieni wargowej czy odcisk ucha. Następnie zabezpieczali ujawnione ślady na profesjonalnych foliach daktyloskopijnych. Przekonali się, że i ta czynność nie należy do łatwych. Wrażenia z zajęć praktycznych są najlepszym doświadczeniem, które w przyszłości będzie można wykorzystać w przypadku podjęcia służby w Policji.
  zobacz zdjęcia
  13.02.2015 r.
  I MIEJSCE DLA DRUŻYNY DZIEWCZĄT, II DLA DRUŻYNY CHŁOPCÓW I LO W NOWOGARDZIE W MISTRZOSTWACH POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ
  W czwartek, 12 lutego w ZSP w Nowogardzie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej. Drużyna dziewcząt I LO wywalczyła w turnieju I miejsce, uzyskując tym samym tytuł Mistrza Powiatu i awans do dalszych rozgrywek. W dwóch meczach dziewczęta pokonały II LO wynikiem 10:0 i ZSP wynikiem 6:4. Skład drużyny: Latusz Weronika, Latusz Malwina, Nizio Joanna, Nejman Natalia, Margas Natalia, Czapczyk Anna, Kurkowska Marcela, Kożybska Patrycja, Stawicka Nikola. Opiekun zespołu: Łukasz Podemski.
  W tym samym turnieju, drużyna chłopców I LO zajęła II miejsce. W dwóch spotkaniach chłopcy pokonali II LO wynikiem 14:7, natomiast ulegli ZSP, aż 4:31.
  Skład drużyny chłopców: Lebiecki, Dąbrowski, Kołcz, Jaworski, Kuberski, Pietrzak, Krystkiewicz, Iwanicz, Wiśniewski. Opiekun: Łukasz Podemski.
  GRATULACJE!!!
  zobacz zdjęcia
  12.02.2015 r.
  I MIEJSCE DLA DRUŻYNY CHŁOPCÓW, II DLA DRUŻYNY DZIEWCZĄT I LO W NOWOGARDZIE W TENISIE STOŁOWYM
  W minioną środę, 11 lutego odbył się finał mistrzostw rejonu B w tenisie stołowym chłopców. Naszą szkołę w turnieju reprezentowali Mistrzowie Powiatu: Sebastian Jemilianowicz i Daniel Zubrzycki. Chłopcy bez trudu pokonali rywali z Benic, Kołobrzegu, Świnoujścia i Gryfic, wygrywajac wszystkie mecze wynikiem 3:O. Finaliści rejonu B awansowali do Finału Wojewódzkiego.
  Kolejnego dnia, czyli w czwartek odbyły się rozgrywki dziewcząt. Naszą szkołę reprezentowały Mistrzynie Powiatu: Katarzyna Zawadzka, Paulina Jemilianowicz i Marta Gonera. Po zaciętych pojedynkach dziewczęta ostatecznie zajęły w turnieju II miejsce.
  GRATULACJE!!!
  zobacz zdjęcia
  16.01.2015 r.
  ZBLIŻA SIĘ JUBILEUSZ 70-LECIA I LO W NOWOGARDZIE
  W związku ze zbliżającym się Jubileuszem 70-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie, w dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie dyrekcji szkoły p. Kariny Surmy oraz p. Jolanty Machut z p. Tomaszem Kuliniczem Starostą Goleniowskim. Z uwagi na to, że Powiat Goleniowski jest organem prowadzącym tę właśnie szkołę, celem spotkania było omówienie spraw organizacyjnych oraz kwestii wsparcia finansowego tak dużego przedsięwzięcia.
  czytaj więcej
  zaproszenie_na_uroczystość - pobierz
  kwestionariusz zgłoszenia uczestnictwa w uroczystości - pobierz
  Jan Czesław Kozakowski - Moje wspomnienia o liceum nad jeziorem - czytaj artykuł
  16.01.2015 r.
  KLASA IC NA ZAJĘCIACH W KOMENDZIE POLICJI W GOLENIOWIE
  W dniu 14.01.2015 r. klasa 1C w ramach zajęć udała się do Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie. Na miejscu przywitała nas asp. Julita Filipczuk rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Goleniowie. Po krótkiej prezentacji na temat struktury Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie insp. Krzysztof Targoński Komendant Powiatowy Policji w Goleniowie przybliżył realia pełnienia służby w Policji na przykładzie kierowanej przez niego jednostki.
  czytaj więcej
  zobacz zdjęcia
  16.01.2015 r.
  UCZNIOWIE I LO FINALISTAMI W KONKURSIE "STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ"
  Z okazji 10 lat Polski w Unii Europejskiej Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało konkurs pt. "Strzał w dziesiątkę". Partnerem konkursu jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Sukcesem zakończył się udział naszej drużyny z klas I-ych w składzie: Natalia Glanc - Ic; Justyna Stefańska - I c; Adrian Rogowski - Ia. Ich praca została zakwalifikowana do ścisłego finału 10 najlepszych prac spośród ponad 300 jakie wpłynęły do organizatorów. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
  16.01.2015 r.
  WYRÓŻNIENIW DLA DOMINIKI KACZMAREK W KONKURSIE LITERACKIM
  W ramach kampanii społeczno-edukacyjnej "Lajkuję tolerancję wobec HIV", której celem jest podniesienie poziomu akceptacji społecznej wobec osób żyjących z HIV i AIDS, ich rodzin i bliskich Wydział Zdrowia Publicznego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zorganizował konkurs literacki pod tytułem "Mój przyjaciel na plus". Konkurs skierowany był do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i miał na celu kształtowanie odpowiedzialnych postaw i wzorców wobec osób zmagających się z Hiv i Aids. Zadaniem konkursowym było napisanie historii opowiadającej o relacji z osobą zakażoną HIV lub chorą na AIDS. Praca Uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego, Dominiki Kaczmarek została doceniona i wyróżniona przez komisję konkursową.
  12.01.2015 r.
  STUDNIÓWKA 2015 W I LO W NOWOGARDZIE
  W miniony piątek, uczniowie klas III zorganizowali tradycyjną STUDNIÓWKĘ. Bal rozpoczęła Pani dyrektor - Karina Surma, życząc wszystkim niezapomnianych wrażeń i zapraszając na pokazy polonezów w wykonaniu każdej klasy trzeciej. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Tomasz Kulinicz - Starosta Goleniowski. W swoim przemówieniu, w ciepłych słowach życzył młodzieży udanej zabawy i pomyślnego zdania matury. Serdecznie dziękujemy Panu Staroście za przybycie i piękne słowa. Uczniowie klas trzecich szczególnie serdecznie dziękowali rodzicom za trud wychowania, nauczycielom oraz dyrekcji szkoły za pomoc, zrozumienie i wyrozumiałość. Głos zabrali także rodzice uczniów klas trzecich oraz przedstawiciele Samorzadu Uczniowskiego. Bal uroczyście otworzyła Pani dyrektor i zabawa trwała do rana i oczywiście za krótko.
  czytaj więcej
  zobacz zdjęcia
  "tacy byliście jeszcze wczoraj..."
  09.01.2015 r.
  SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE - I LO W NOWOGARDZIE UCZESTNICZY W PROJEKCIE WOPR
  W dniach od 12 do 14 grudnia uczniowie klas pierwszych- Aleksandra Kaźmierczak, Daniel Dul oraz Łukasz Wiśniewski wraz z opiekunem Martą Jasek wzięli udział w drugiej części projektu WOPR "Zachodniopomorska sieć szkół promujących zdrowie" realizowanego przy udziale naszej szkoły. Nasza drużyna, mimo iż najmniej liczna zajęła 8 miejsce w ogólnej klasyfikacji, pośród 21 sześcioosobowych zespołów.
  czytaj więcej
  zobacz zdjęcia
  07.01.2015 r.
  NATALIA NEJMAN W ETAPIE CENTRALNYM KONKURSU WIEDZY O MEDIACH
  W piątek, 12 grudnia, trzy uczennice naszej szkoły uczestniczyły w II etapie Konkursu Wiedzy o Mediach, który odbył się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Były to zawody etapu okręgowego, do którego zakwalifikowali się uczniowie po weryfikacji prac pisemnych (esejów o dziennikarstwie). Z I LO wzięły udział w tym etapie: Dominika Kaczmarek z II b, Sandra Kobus z I b oraz Natalia Nejman z II a. Ten etap konkursu miał charakter testu wiedzy z historii mediów i ich gatunków.
  czytaj więcej